Sytuacja na rynkach walutowych 11 czerwca

Publikacja: 11.06.2024 11:02

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Eurodolar nadal pod presją podaży

O ile wczoraj wieczorem notowania eurodolara nadrobiły część zniżek z wcześniejszej części dnia, to nastroje wokół sytuacji w Unii Europejskiej pozostają pesymistyczne. Umocnienie pozycji prawicowych partii po wyborach do Parlamentu Europejskiego stwarza niepewność wokół perspektyw politycznych w Europie.

Ryzyko geopolityczne pojawiło się także w związku z nieoczekiwanym ogłoszeniem przedterminowych wyborów we Francji po wygranej skrajnej prawicy w tym kraju. Ogólnie, w wielu państwach europejskich wyniki wyborów podkreśliły coraz większą sympatię wyborców do postulatów skrajnie prawicowych, co budzi obawy o stabilność polityki UE na wielu płaszczyznach.

W rezultacie, kurs EUR/USD nadal pozostaje pod presją podaży. Dzisiaj notowania tej pary walutowej poruszają się delikatnie w dół, do okolic 1,076. To poziomy niedalekie od wczorajszego zamknięcia.

Na globalnych rynkach walutowych nadal silny pozostaje amerykański dolar. Umacnia się on również w relacji do japońskiego jena – kurs USD/JPY dziś pnie się z powrotem powyżej 157,30 i tym samym znajduje się w rejonie historycznych rekordów.

Dolar mocny przed danymi dot. inflacji

Początek bieżącego tygodnia na rynkach walutowych upływa pod znakiem reakcji inwestorów na wybory do Parlamentu Europejskiego oraz wyczekiwaniem na kolejne dane makro oraz posiedzenia banków centralnych.

Ten pierwszy czynnik negatywnie przekłada się na wycenę euro, natomiast ten drugi jest istotny głównie w kontekście wycen dolara amerykańskiego oraz jena japońskiego. O ile dzisiaj istotnych danych makro w kalendarzu jest relatywnie niewiele, to jutro z pewnością uwagę inwestorów przyciągnąć informacje ze Stanów Zjednoczonych.

Jutro mają zostać opublikowane kluczowe odczyty inflacji CPI za maj w USA (zaplanowane na godzinę 14:30 polskiego czasu), jak również odbędzie się posiedzenie FOMC. Rynek nie spodziewa się zmian w poziomie stóp procentowych, jednak będzie ze szczególną uwagą śledził projekcje makroekonomiczne, które także mają zostać opublikowane jutro. Jak na razie, zaskakująco dobre dane z amerykańskiego rynku pracy wspierają dolara amerykańskiego.

Z kolei w piątek mają pojawić się informacje z Banku Japonii. Tu oczekiwane jest ograniczenie programu skupu obligacji rządowych, co samo w sobie ma pozytywny wpływ na jena – niemniej, i tak jak na razie prawdopodobnie nie będzie wystarczające, aby trwale wspomóc wycenę japońskiej waluty, zwłaszcza biorąc pod uwagę utrzymującą się różnicę w poziomie stóp procentowych między Japonią a m.in. USA.

Sporządziła: Dorota Sierakowska – analityczka Domu Maklerskiego BOŚ

Waluty
Złoty nie taki nerwowy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Waluty
Turbulencje na rynku złotego
Waluty
Złoty cierpi przez dekret Putina. Dolar znów króluje
Waluty
Eurodolar na drodze do parytetu?
Waluty
Sytuacja na rynkach 19 listopada - wyczekiwanie na dolarze
Waluty
Rynek złotego - USDPLN poniżej 4,10