Prywatna opieka zdrowotna droższa, ale pożądana przez Polaków

Sprzedaż polis i abonamentów zdrowotnych wciąż rośnie. Te pierwsze ma już co dziesiąty Polak. Abonamenty to co najmniej drugie tyle.

Publikacja: 30.11.2022 21:05

Prywatna opieka zdrowotna droższa, ale pożądana przez Polaków

Foto: Adobe Stock

Obawy o zdrowie i dostęp do państwowej służby zdrowia spotęgowane pandemią wciąż napędzają sprzedaż ubezpieczeń i pakietów zdrowotnych. Nie rezygnujemy z nich mimo powszechnej drożyzny i szalejącej inflacji pustoszącej nasze budżety domowe.

4 mln z polisą na zdrowie

Wedle najświeższych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń liczba objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym wzrosła w ciągu roku o 10,6 proc. i na koniec trzeciego kwartału 2022 r. sięgnęła 4,08 mln osób. Na prywatne polisy wydały one 878,7 mln złotych – o 12,45 proc. więcej niż rok wcześniej.

4,08 mln

Tylu z nas miało na koniec trzeciego kwartału 2022 r. prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Wedle danych PIU w ciągu roku ta liczba wzrosła o 10,6 proc.

Zdaniem PIU taki wzrost liczby osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym pokazuje, że traktujemy je jako doskonałe uzupełnienie publicznego systemu i narzędzie pozwalające skutecznie dbać o zdrowie. Produkty oferowane przez ubezpieczycieli są coraz bardziej rozbudowane – oprócz podstawowej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej obejmują dostęp do kompleksowych badań i profilaktyki.

PIU zwraca uwagę, że choć NFZ informuje, że wydaje coraz więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną, to niestety galopująca inflacja medyczna, która przekroczyła już 20 proc., sprawia, iż nie przekłada się to na większą liczbę świadczeń, ani poprawę stanu zdrowia Polaków. – Niesprawny system publicznej ochrony zdrowia, brak wsparcia dla dodatkowych ubezpieczeń, rosnący dług zdrowotny, a także inflacja, fale uchodźców i wiele innych współczesnych nieszczęść to przepis na kryzys zdrowia w społeczeństwie. Nie pomaga również niedobór kadry medycznej, jej wypalenie zawodowe, ani syndrom stresu pourazowego po pandemii coraz częściej występujący w tej grupie zawodowej. Publicznych środków nie wystarczy, aby uzdrowić system. Nie przypadkowo więc ubezpieczenia zdrowotne stają się coraz bardziej popularne, mimo że nadal nie zostały włączone do systemu opieki zdrowia w Polsce – ocenia Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU.

Pakiety idą jak woda

Ale ubezpieczenia zdrowotnie to nie wszystko. Cały czas rośnie też sprzedaż pakietów medycznych. Tu twardych danych dla całego rynku nie ma, ale ocenia się, że ich liczba jest porównywalna z liczbą polis zdrowotnych.

– W obecnej strukturze finansowej większość przychodów grupy pochodzi ze sprzedaży usług abonamentowych – ponad 60 proc. w pierwszym kwartale 2022 r. Ten segment cały czas się rozwija, w bieżącym roku finansowym notujemy dynamikę na poziomie 10 proc. – mówił nam niedawno Jacek Rozwadowski, prezes zarządu Grupy Enel-Med.

Dodał, że od około dekady pakiety medyczne stały się na rynku produktem powszechnym, przy bardzo atrakcyjnych cenach dawały dostęp do szerokiego wachlarza usług medycznych. – Wraz z rozszerzaniem się rynku abonamentowego oraz obecną inflacją usługi tego typu padły ofiarą własnego sukcesu. Opłaty za abonament przestały pokrywać realne koszty leczenia, a to spowodowało, że błyskawicznie stały się po prostu nierentowne – mówił prezes Rozwadowski.

880 mln zł

Tyle wydaliśmy od początku tego roku na prywatne ubezpieczenia zdrowotne. To o 12,45 proc. więcej niż rok wcześniej. Na takie polisy wydamy w tym roku grubo ponad 1 mld zł.

To przełożyło się na podwyżki cen abonamentów i pakietów medycznych na całym rynku. Nie spowodowało jednak spadku zainteresowania tą formą opieki zdrowotnej. Przeciwnie. Zwiększone zainteresowanie pacjentów zaawansowaną diagnostyką i opieką medyczną potwierdza też Medicover.

– Jeśli chcemy odpowiedzieć na rosnący popyt na usługi, zachować najwyższy standard leczenia pacjenta – w tym: leczyć go przy użyciu nowoczesnych rozwiązań, przez wykwalifikowaną i liczniejszą kadrę, musimy liczyć się ze zwiększonymi nakładami na działalność, która przekłada się na wycenę świadczeń – mówi nam Artur Białkowski, dyrektor ds. usług biznesowych Medicover w Polsce. – Widzimy, że mimo tych wyzwań pacjenci są nadal zainteresowani zakupem pakietów medycznych – dodaje.

Tymczasem stan zdrowia budzi w nas od dawna uzasadniony lęk. Wskazują na to wyniki trzeciej edycji badania „Mapy ryzyka Polaków”, przeprowadzonej przez Polską Izbą Ubezpieczeń, gdzie na pierwszym miejscu wśród zestawienia największych obaw znalazł się strach przed chorobą i utratą zdrowia.

Ubezpieczenia
Klęski żywiołowe widać w wynikach ubezpieczycieli. Wypłaty ostro w górę
Ubezpieczenia
Przyszłość bardziej pewna z Grupą PZU
Ubezpieczenia
Artur Olech, prezes PZU. O zbrodniach przeszłości i planie na przyszłość
Ubezpieczenia
PZU zaskoczyło na plus wynikami. Kurs akcji mocno w górę
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Ubezpieczenia
PZU zaskoczyło wynikami. W strategii będzie plan na banki
Ubezpieczenia
Czas już na powszechne ubezpieczenie od klęsk klimatycznych?