Aukcja 700/800 MHz – koniec konsultacji

Uwagi operatorów i organizacji do projektu Urzędu Komunikacji Elektronicznej sprowadzają się do cen za pasmo.

Publikacja: 05.11.2024 06:00

Aukcja 700/800 MHz – koniec konsultacji

Foto: AdobeStock

W poniedziałek 4 listopada skończył się czas na nadsyłanie stanowisk do projektu aukcji częstotliwości 700 i 800 MHz. To najważniejsze wydarzenie w branży telekomunikacyjnej w 2024 r.

4,11 mld zł

taka jest minimalna suma, którą Urząd Komunikacji Elektronicznej chciałby uzyskać z aukcji częstotliwości z zakresu 700 i 800 MHz.

Wyjściowa cena każdego z sześciu bloków pasma 700 MHz (580 mln zł) i jednego 800 MHz (635 mln zł) zaproponowana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej spotkała się z krytyką zarówno telekomów, jak i organizacji je zrzeszających. To główny temat stanowisk, które wpłynęły do UKE.

Czytaj więcej

Aukcja 700 MHz: ceny mogą spaść

W chwili gdy przygotowywaliśmy ten materiał, stanowiska przekazały organizatorowi konsultacji prawie wszystkie sieci komórkowe (brakowało Polkomtelu) oraz m.in. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji oraz Fundacja Digital Poland.

Jak pisaliśmy w „Parkiecie”, UKE bierze pod uwagę możliwość obniżenia cen wywoławczych, ale czeka na konkretne szacunki i argumenty.

Ani PIIT, ani KIGEiT, które opublikowały stanowiska, nie pokusiły się o wskazanie konkretnej odpowiedniej ceny wyjściowej w aukcji pasma 700 i 800 MHz. Obie oceniły, że zaproponowane przez UKE kwoty są za wysokie i zaapelowały o zniesienie barier inwestycyjnych. Jednak jak ustaliliśmy, stanowiska telekomów dostarczyły materiału, który urząd może uznać za wart uwagi.

KIGEiT podała, że „cena obecnej aukcji jest wyższa niż w przypadku podobnych aukcji w innych krajach UE o od 18 proc. (wycena oparta na uśrednionych benchmarkach) do nawet 59 proc. (wycena oparta na porównaniu przychodów z klientów) w paśmie 700 MHz”.

„Zwracamy uwagę, iż poddawana konsultacjom cena wywoławcza należy do jednych z najwyższych w Europie dla wszystkich aukcji (realizowanych od 2015 roku), a jest zdecydowanie najwyższa, jeżeli weźmiemy pod uwagę procesy dystrybucji realizowane w aktualnych warunkach kryzysu, czyli w ostatnich czterech latach, co wydaje się trudne do przyjęcia, a nawet wytłumaczenia” – napisał PIIT.

Każda z izb odnosiła się do cen usług mobilnych w Polsce (ARPU). „(...) ceny uzyskane w dystrybucji pasma 700/800 MHz w UE oraz poziomy ARPU – jednoznacznie wskazują, że cena minimalna zaproponowana w konsultacjach warunków dystrybucji tego pasma w Polsce jest co najmniej o iloczyn tych wskaźników zawyżona” – ocenił PIIT. Digital Poland wyliczyła, że w porównaniu z cenami w krajach bałtyckich blok 700 MHz powinien kosztować 160 mln zł.

Jak policzyliśmy, ceny zaproponowane przez UKE są zgodne ze średnią cen w aukcjach pasm 700 i 800 MHz na świecie (0,38 dolara oraz 0,4 dolara za megaherc na osobę; dane Policy Tracker). Witold Drożdż, członek zarządu Orange Polska, mówił na naszych łamach, że powinno się uwzględniać ceny wywoławcze z ostatnich czterech–pięciu lat.

Technologie
Wrocławski dostawca internetu sprzedany. Opuści giełdę NewConnect
Technologie
WP Media zaprosiła do składania ofert sprzedaży do 428 044 akcji Legimi po 45,5 zł/szt.
Technologie
Miliardy na cyfryzację. Czy wreszcie obudzą się też samorządy?
Technologie
Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoftu: W przyszłym roku możliwa kolejna inwestycja w Polsce
Technologie
Asseco SEE zarobiło ponad dwieście milionów
Technologie
Wycisnąć światłowód