Wielki przegrany hossy wraca do gry. Dzięki czemu Cyfrowy Polsat powstał z kolan

Akcje Cyfrowego Polsatu, które w dwa i pół roku straciły 60 proc. wartości, odbiły z impetem od dna. Inwestorzy grają pod przełom w wynikach, a zdaniem analityków może być jeszcze lepiej.

Publikacja: 21.05.2024 22:20

Wielki przegrany hossy wraca do gry. Dzięki czemu Cyfrowy Polsat powstał z kolan

Foto: Adobestock

Żadna inna wielka spółka z GPW nie ma za sobą tak fatalnej passy jak Cyfrowy Polsat. Kiedy jesienią 2022 r. kulminowała związana z kryzysem energetycznym bessa, WIG czekało 97-procentowe umocnienie, ale kurs Cyfrowego Polsatu twarde dno miał dopiero przed sobą, i dzisiaj jest jeszcze o 15 proc. niżej.

Czytaj więcej

Cyfrowy Polsat: zysk wyższy na jednej transakcji. Analitycy: trend się odwraca

Dlaczego akcje Cyfrowego Polsatu drożeją?

To jednak już przeszłość, bo z zanotowanego w kwietniu 13-letniego dołka kurs odbił już o 37 proc. Zdaniem Piotra Raciborskiego z Wood&Company wzrost notowań spółki to pochodna dwóch kwestii – gry pod publikację niezłych wyników za I kwartał oraz nadziei na poprawę wyników w kolejnych kwartałach.

- Już raport za zakończony kwartał [konferencja wynikowa odbędzie się w czwartek – red.] powinien pokazać odwracanie się negatywnych tendencji, co widać po dość optymistycznych prognozach wyników publikowanych przez biura maklerskie – zapowiada analityk.

Artykuł opublikowany przed podaniem przez spółkę wyników — omówienie raportu za I kwartał znajdziesz TUTAJ.

Jak zauważa, nastawienie inwestorów do spółki wsparły opublikowane w pierwszej połowie maja raporty analityczne DM BDM oraz Santander BM, których autorzy wyceniali akcje Cyfrowego Polsatu wyraźnie powyżej bieżących notowań. Do tego doszedł cykliczny raport Agory z rynku reklamy, zgodnie z którym w tym roku należy spodziewać się jego wysokiego jednocyfrowego wzrostu.

- Poprawa sytuacji na rynku reklamy nie może nie przełożyć się na wyniki Cyfrowego Polsatu. Pozytywne tendencje powinny też być widoczne w segmencie telekomunikacyjnym – ocenia Raciborski, który utrzymuje dla akcji spółki rekomendację „trzymaj”.

Jakie wyniki będzie miał w 2024 r. Cyfrowy Polsat?

Według Publicisu główna należąca do spółki stacja – Polsat – borykała się w styczniu i lutym ze spadkami oglądalności. Mimo to autor pierwszego ze wspomnianych raportów analitycznych Maciej Bobrowski z DM BDM jest przekonany, że przełom w wynikach jest już na wyciągnięcie ręki. Skorygowany zysk na poziomie EBITDA narastająco za cztery ostatnie kwartały jeszcze w drugim i trzecim kwartale może wypadać poniżej wartości z pierwszego

Czytaj więcej

21 proc. w dwa tygodnie. Analitycy przewidują, co teraz czeka CD Projekt

- Jednak już w ostatnim kwartale tego roku wskaźnik ten powróci powyżej pułapu 3 mld zł – zakłada specjalista, zapowiadając jego wzrost rok do roku o 1,6 proc.

Według jego szacunków skupiający się wokół Interii obszar online będzie rósł rok do roku w 13-procentowym tempie, a dzięki wprowadzonym w ostatnich kwartałach zmianom cenników stopniową poprawę w kolejnych kwartałach zanotuje także segment telekomunikacyjny. Tymczasem przychody z segmentu telewizyjnego, czyli z tytułu reklamy i sponsoringu, odnotują w tym roku niskie dynamiki jednocyfrowe. Jednocześnie segment zielonej energii odczuje otwarcie dwóch elektrowni wiatrowych – Człuchów i Przyrów.

Czytaj więcej

Co już jest w cenach, a co jeszcze nie? Sektorowy przegląd spółek z GPW

„Po tym jak w ostatnich 12 miesiącach Cyfrowy Polsat należał do najsłabiej spisujących się na warszawskiej giełdzie dużych spółek, w drugim półroczu nastawienie inwestorów do spółki powinno być już odczuwalnie lepsze niż do tej pory” – zapowiada Bobrowski.

Technologie
Text pokazuje wyniki. Biznes rośnie
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Technologie
Ceny sprzętu IT i elektroniki będą rosły. Ale popyt nie wyhamuje
Technologie
11 bit studios. Kolejna pozytywna rekomendacja
Technologie
Trump mocno wygrywa na chińskiej giełdzie
Technologie
Europa przegrywa technologiczny wyścig z USA i Chinami
Technologie
„Tych akcji lepiej nie dotykać”. Oto gdzie w gamingu czyha na inwestorów pułapka