Co dalej z dopłatą do infrastruktury

Operatorzy dostali wsparcie w debacie na temat finansowania infrastruktury przez Big Techy.

Publikacja: 05.09.2023 21:00

Co dalej z dopłatą do infrastruktury

Foto: Adobestock

Nie milknie dyskusja na temat tego, czy Google, Netflix i inne firmy technologiczne powinny dodatkowo płacić za infrastrukturę telekomunikacyjną. W ostatnich dniach koreańskie telekomy wsparły europejskich operatorów w lobbingowej walce o tzw. fair share – dodatkową opłatę, którą miałyby ponosić na rzecz właścicieli infrastruktury robiące dzięki niej biznes podmioty.

Organizacje ETNO (Europejscy Operatorzy Sieci Telekomunikacyjnych) oraz KTOA (Stowarzyszenie Koreańskich Operatorów Telekomunikacyjnych) wydały wspólne oświadczenie, w którym zarzucają krytykom polityki fair share wprowadzanie w błąd.

To pierwszy raz, gdy idea ponoszenia dodatkowych opłat na rzecz właścicieli infrastruktury telekomunikacyjnej w Unii Europejskiej zjednuje sobie wsparcie spoza Wspólnoty. Choć trzeba przyznać, że nie jest to wsparcie dla meritum propozycji.

ETNO i KTOA zareagowały wspólnie na to, jak koreański rynek przedstawiany jest w toczącej się debacie. Uważają, że niektórzy „przekręcają fakty i podają nieracjonalne stwierdzenia” na temat sytuacji w azjatyckim kraju. Polemizują w ten sposób z twierdzeniami, że ruchy, o które walczą teraz operatorzy w UE, doprowadziły do pogorszenia jakości usług w Korei Południowej.

ETNO i KTOA twierdzą, że zarówno jakość łączności przewodowej, jak i mobilnej jest tam dużo wyższa niż w Europie. Zasugerowano też, że „kilka dużych firm technologicznych” w Korei nie wywiązuje się z obowiązujących tam wszystkich dostawców treści płatności.

W lutym Komisja Europejska otworzyła konsultacje nt. przyszłości sektora cyfrowego w UE, w tym tego, kto powinien ponosić koszty infrastruktury. W czerwcu Parlament Europejski poparł pomysł fair share (147 przeciw i 55 wstrzymało się). Dostawcy treści tacy jak Netflix czy Meta Platforms, właściciel Facebooka, są przeciwni dodatkowej regulacji i podnoszą, że już inwestują w infrastrukturę. Jak do tej pory przeciwko fair share opowiadają się także regulatorzy zasiadający w unijnym BEREC.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska