Technologie i AI pomogą operatorom w poprawie efektywności

Analitycy są zdania, że nowe technologie pozytywnie przełożą się na wyniki operatorów telekomunikacyjnych. Ważne będzie to, jak zachowają się ceny nowego modelowego telekomu.

Publikacja: 24.07.2023 21:00

Technologie i AI pomogą operatorom w poprawie efektywności

Foto: Adobestock

Podzielone są opinie analityków giełdowych na temat tego, jakie znaczenie dla przyszłych wyników operatorów telekomunikacyjnych może mieć sztuczna inteligencja. Nie mają oni jednak wątpliwości, że technologie jako takie są w służbie branży i będą miały znaczenie dla zyskowności jej przedstawicieli.

Obserwujmy technologie

– W mojej opinii sztuczna inteligencja (AI) będzie motorem poprawy efektywności spółek telekomunikacyjnych. Są już jej zastosowania, np. dla optymalizacji sieci – mówi Nora Nagy, analityczka w Erste Securities.

Nie podejmuje się ona jednak określenia, o ile niższe w przyszłości mogą być koszty telekomu z jednej strony wdrażającego rozwiązania AI, z drugiej budującego infrastrukturę wymagającą mniejszej uwagi człowieka. Do tych ostatnich należą światłowody czy powstająca także w Polsce infrastruktura sieci 5G.

– To bardzo dobre pytania. Nie słyszałam, aby operatorzy dzielili się takimi przemyśleniami publicznie. Moim zdaniem warto śledzić nowe technologie i ich zastosowanie przy cyfryzacji tych przedsiębiorstw. Powinny mieć wpływ nie tylko na koszty, ale również na przychody. Musimy też zwracać uwagę na to, jaki będzie poziom cen usług operatora o ustabilizowanej już wyposażonej w światłowody sieci – dodała Nagy.

Może chodzić o to, że tzw. operatorzy zasiedziali, np. Orange Polska, to podmioty regulowane. Ceny dostępu do ich infrastruktury podlegają weryfikacji przez urzędników w odniesieniu do kosztów firmy. Im więc niższe koszty, tym niższe powinny być ceny dostępu i tym większa konkurencja cenowa o klienta detalicznego.

Orange Polska i inne telekomy, podnosząc ceny detaliczne lub wprowadzając wyższe abonamenty w ostatnich latach, za każdym razem wyjaśniają ten ruch wysokimi kosztami np. energii.

Potencjał tak, czy w AI?

– Automatyzacja i cięcia kosztowe postępują w telekomach, szczególnie w Orange od wielu lat, a AI pewnie może te procesy przyspieszyć, chociażby jeszcze bardziej zredukować liczbę osób w centrach obsługi klienta – uważa tymczasem Piotr Raciborski, analityk biura maklerskiego Wood&Company.

– Pewnie znacząco można też uprościć i zautomatyzować procesy wewnętrzne. Jeśli dzięki nowej generacji AI taką szansę i przyspieszenie automatyzacji dostrzegł u siebie LiveChat (który jest znacznie nowocześniejszą i „szczupłą” organizacją), to w Orange Polska potencjał na pewno jest znacznie większy – dodał.

Podobnie jak i Nora Nagy nie ma on na tym etapie konkretnych wyliczeń co do wielkości potencjalnych oszczędności. Paweł Puchalski, analityk Santander Biuro Maklerskie, pozostaje sceptyczny wobec zmiany, jaką dla telekomów może oznaczać sama AI.

Trwają prace

Same telekomy notowane na warszawskiej giełdzie z rezerwą miały odnosić się do tego zagadnienia. Na razie nie podzieliły się z nami swoimi oczekiwaniami co do wpływu AI na wyniki w przyszłości.

Być może dlatego, że poszczególne rozwiązania wprowadzane są w życie od pewnego czasu i na wyniki przekładają się w sposób ciągły.

Orange Polska od pięciu lat korzysta z AI przy kontaktach z klientami. Jego infolinię obsługuje automat uczący się – Max. – AI wykorzystujemy także w biometrii – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Wg niego AI pomaga w kwestiach cyberbezpieczeństwa, wykrywając zdarzenia nietypowe. Pracownicy telekomu mają do dyspozycji Lucy – inteligentny czatbot, podobnie jak Max rozpoznaje tekst i treść oraz udziela odpowiedzi pracownikom w zakresie m.in. service desk, HR, środowiska pracy czy procesów zakupowych. – Pracujemy też nad predykcyjnym utrzymaniem sieci, by wcześniej wykrywać możliwe problemy i tym samym zapobiegać awariom. AI pomaga nam także prognozować zużycie energii i je optymalizować – podaje.

Technologie
Wirtualna Polska kupuje grupę Invia. Wyda miliard złotych na turystyczny biznes
Technologie
Big Cheese Studio przedstawiło plany. Nadal wierzy w Chiny
Technologie
Rząd wpisał TVN i Polsat na listę spółek pod ochroną. Są niespodzianki
Technologie
Pierwszy hurtownik światłowodów pod młotek
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Technologie
11 bit studios kasuje „Projekt 8”. Kurs szuka dna
Technologie
CD Projekt otwiera nowy rozdział