Cyfrowy Polsat w tym roku nie wypłaci dywidendy

Zarząd spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza rekomenduje, aby spółka nie wypłacała w tym roku dywidendy. Taki wniosek przedłożył radzie nadzorczej, a ta go przyjęła. Kurs akcji stracił dziś ponad 6 proc.

Publikacja: 31.05.2023 17:24

Zygmunt Solorz, założyciel Polsatu

Zygmunt Solorz, założyciel Polsatu

Foto: materiały prasowe

Rekomendacja zarządu Cyfrowego Polsatu w sprawie tegorocznej dywidendy miała być pod koniec maja. I jest. Zarząd spółki pod kierunkiem Mirosława Błaszczyka uchwalił ostatniego dnia maja, że zarekomenduje radzie nadzorczej, aby firma w tym roku nie wypłacała dywidendy. Podano dwa powody: inwestycje w zieloną energię i zadłużenie. Jednocześnie zarząd podtrzymał politykę dywidendową przyjętą w 2021 r.

Jest już także decyzja rady nadzorczej w tej sprawie: wniosek został przyjęty. Jako że zasiada w niej główny akcjonariusz – Zygmunt Solorz – decyzja walnego zgromadzenia też jest już raczej przesądzona.

Chyba że na walnym zgromadzeniu będą inne postulaty i inwestorom uda się przekonać miliardera.  

- Zarząd spółki zdecydował nie rekomendować wypłaty dywidendy z zysku za rok 2022 z uwagi na kapitałochłonne strategiczne inwestycje realizowane przez Spółkę w ramach Strategii 2023+, ukierunkowane na kontynuację rozwoju grupy kapitałowej spółki w długim okresie zgodnie z nadrzędnym celem strategicznym, jakim jest trwały wzrost wartości spółki dla jej akcjonariuszy  - podano w komunikacie wystosowanym na giełdę.

Wg menedżmentu Cyfrowego Polsatu, zatrzymane w spółce środki posłużą w szczególności do terminowej realizacji trwających projektów polegających. Chodzi m.in. o budowę farm wiatrowych Miłosławiu, Kazimierzu Biskupim, Człuchowie oraz Przyrowie.

Farmy te z jednej strony mają uodpornić Cyfrowy Polsat na zmiany cen energii, a z drugiej zarobkowanie na sprzedaży czystej energii innym podmiotom.

- W efekcie realizacji ww. projektów na koniec roku 2024 szacowane możliwości produkcyjne energii z wiatru wyniosą ponad 430 GWh rocznie, co z jednej strony zapewni pełne zaspokojenie wewnętrznych potrzeb na energię elektryczną spółki i jej grupy kapitałowej i tym samym zniweluje ekspozycję spółki na fluktuacje cen energii, a z drugiej strony umożliwi rozpoczęcie sprzedaży czystej energii do stron trzecich - podano.

- Równolegle, podejmując decyzję o niewypłacaniu dywidendy zarząd wziął pod uwagę utrzymujący się na podwyższonym poziomie, m.in. w efekcie finansowania strategicznych inwestycji, wskaźnik zadłużenia netto spółki, jak również niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne, w szczególności wysoką presję inflacyjną oraz utrzymujące się na wysokim poziomie stopy procentowe przekładające się na rosnące koszty obsługi zadłużenia spółki. Jednocześnie zarząd spółki podtrzymuje politykę dywidendową przyjętą w dniu 20 grudnia 2021 roku – dodał zarząd Cyfrowego Polsatu.

Zgodnie z rekomendacją, cały ubiegłoroczny zysk netto (prawie 1,25 mld zł) ma zostać przeznaczony na kapitał zapasowy.

Giełdowi analitycy byli podzieleni. Jedni spodziewali się, że i w tym roku Cyfrowy Polsat podzieli się zyskami z inwestorami. Inni wsłuchiwali się w komentarzy Katarzyny Ostap-Tomann, odpowiedzialnej za finanse w spółce. Ostatnio nie wykluczyła wzrostu wskaźnika długu netto do EBITDA w drugiej połowie roku ponad próg pozwalający na wypłatę. 

Zastrzeżenie zarządu, że podtrzymuje politykę dywidendową mogłoby oznaczać, że w przyszłym roku spółka wyrówna inwestorom tegoroczny brak wypłaty i przekaże im 1,8 zł na akcję. 

- Zakładam, że spółka przez trzy lata nie będzie płacić dywidendy. Biorę pod uwagę, że zmieniła profil na kapitałochłonny - mówi jednak Paweł Puchalski, analityk Santander Biuro Maklerskie.   

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska