Budżet dla konsorcjum został ustalony na 20 mln euro, z czego dla Creotech Instruments przypada 2,2 mln euro. Umowa będzie realizowana do sierpnia 2026 r. Dotyczy budowy 100-kubitowego komputera kwantowego do 2025 r. Na bazie wypracowanych rozwiązań, do 2029 r. zakładane jest uzyskanie gotowości technologicznej do budowy 1000-kubitowego komputera (kubit to podstawowa jednostka pamięci w komputerach kwantowych i najmniejsza cząstka, która może przekazywać informacje kwantowe.).
Szacuje się, że wartość globalnego rynku komputerów kwantowych w 2026 r. ma przekroczyć 1 mld dolarów wobec 472 mln dolarów w 2021 r.
- Zespól dr Anny Kamińskiej kierującej pracami z zakresu komputerów kwantowych realizowanymi w spółce tworzy europejskie podwaliny technologiczne w tej przełomowej dziedzinie - komentuje Grzegorz Brona, prezes Creotechu.
To nie jedyny projekt kwantowy, w którym polska spółka odgrywa znaczącą rolę. Współtworzy też najbardziej zaawansowany na rynku ekosystem sprzętowy do kontroli tzw. kubitów Sinara, opracowywany wspólnie m.in. z Uniwersytetem w Oxfordzie. Pozwala on poprawić efektywność tworzenia systemów kwantowych i wpływa m.in. na standaryzację obsługi oraz zmniejszenie poboru energii.
Creotech Instruments odpowiedzialny jest także za stworzenie pierwszego polskiego komputera kwantowego, który docelowo powstanie w infrastrukturze HPC Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego i zostanie uruchomiony w ramach rozproszonej sieci komputerów kwantowych konstruowanych na terenie Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Czech oraz Polski. Budżet programu, na instalację sześciu komputerów kwantowych, w tych krajach wynosi łącznie 100 mln euro.