Suma wydatków poniesionych na gry wideo w 2022 r. była wyższa niż rok wcześniej – szacuje firma analityczna PMR. Wynik ten jest o tyle istotny, że po raz pierwszy spadła ogólna liczba graczy korzystających z płatnych gier wideo – podkreślają analitycy.
Sektory pod lupą
Rynek jest podzielony na kilka zasadniczych segmentów: gry na urządzenia PC, konsole oraz mobilne. W Polsce dużą popularnością cieszą się te pierwsze, ale największą dynamikę wzrostu widać w pozostałych sektorach.
W przypadku gier mobilnych motorem wzrostu jest m.in. rosnąca liczba smartfonów oraz powszechny dostęp do internetu. O sile tego segmentu stanowi również stosunkowo niska bariera wejścia, która okazała się szczególnie istotna w czasie pandemii. PMR podaje, że w 2020 i 2021 r. przybyło w sumie ponad 1,5 mln nowych graczy. W trudnym 2022 r. (wojna w Ukrainie, wysoka inflacja, spowolnienie gospodarcze) liczba graczy nie spadła (ale częstotliwość grania oraz poziom wydatków per capita poszły w dół).
Z kolei w przypadku segmentu konsolowego czynnikami wzrostu są m.in. trafiające na rynek urządzenia nowej generacji, możliwość odsprzedaży pojedynczych tytułów oraz rozwój modelu subskrypcyjnego. Na razie w Polsce nie jest on jeszcze częstym wyborem graczy, ale systematycznie zyskuje popularność, wpisując się w szerszy trend przechodzenia na model subskrypcyjny w świadczeniu usług cyfrowych.