Operatorzy nadal liczą na KPO

Choć unijne pieniądze mające zasilić Krajowy Plan Odbudowy nie trafiły do polskiej kasy i nie jest jasne, czy to się stanie, w sektorze telekomunikacyjnym trwają gorące dyskusje, jak powinny być wydatkowane. A co jeśli dotacji nie będzie?

Publikacja: 07.09.2022 21:00

Julien Ducarroz, prezes Orange Polska i Mirosław Błaszczyk, szef Cyfrowego Polsatu.

Julien Ducarroz, prezes Orange Polska i Mirosław Błaszczyk, szef Cyfrowego Polsatu.

Foto: Fot. mat. prasowe

Fot. mat. prasowe

Fot. mat. prasowe

Foto: Exclusive

2 mld euro unijnego wsparcia, czyli obecnie około 9,5 mld zł, ma być do wzięcia na 10 mld zł, na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej w kolejnej perspektywie finansowej. To pieniądze z mających trafić do Polski Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC) i Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Chociaż nadal nie jest jasne, co będzie z KPO, który stał się zakładnikiem polityków, instytucje odpowiedzialne za rozdysponowywanie dotacji przygotowują się do nowych konkursów na dotacje. Jest harmonogram prac zakładający, że pierwsze konkursy zostaną ogłoszone w grudniu, a umowy podpisane w połowie 2023 r.

Trwa seria warsztatów organizowanych przez urzędników z operatorami telekomunikacyjnymi oraz społeczne konsultacje, w trakcie których zbierane są informacje o tzw. białych plamach na mapie infrastruktury dostępu do internetu, które mają już ostatecznie zostać zapełnione. Kolejne warsztaty z operatorami zaplanowano na 12 września – dowiadujemy się. Z kolei konsultacje społeczne, w których urzędnicy odpowiedzialni za cyfryzację chcą uzyskać plany inwestycyjne operatorów – do 19 września.

Gotowi do zmian

Co jednak, jeśli pieniędzy unijnych nie będzie? - Bierzemy udział w pracach nad ukształtowaniem nowych programów zgodnie z przyjętym przez administrację publiczną założeniem, że zaplanowane środki zostaną Polsce przyznane, oczywiście przy zastrzeżeniu dotyczącym przesunięcia realizacji projektów z FERC. W przypadku innego rozwoju sytuacji będziemy nasze plany odpowiednio modyfikować – mówi Witold Drożdż, członek zarządu Orange Polska.

Telekom ten w poprzedniej perspektywie finansowej był jednym z największych (po grupie Inea) beneficjentów unijnych dotacji zgromadzonych w programie Polska Cyfrowa. Choć pieniądze unijne z definicji mają być wydatkowane tam, gdzie nie opłacają się komercyjne projekty, to jednak nie jest pewne, jak wyglądałby plan inwestycyjny Orange Polska w ostatnich latach bez nich.

W warsztatach uczestniczą też menedżerowie grupy Cyfrowy Polsat. Należy do niej Netia, która próbowała swoich sił w unijnych konkursach (choć ostatecznie zrezygnowała z dotacji). Jak słyszymy, nieoficjalnie Grupa Cyfrowy Polsat jest zainteresowana dotacjami również teraz, choć ostateczny udział w konkursach uzależnia od warunków, na jakich będą rozpisywane.

Główne uwagi

Grupa P4, właściciel marek Play i UPC, która we współpracy z funduszem Infravia chce budować hurtową sieć dostępu do internetu, także jest przy stole, ale tego, czy chciałaby brać udział w konkursach – nie precyzuje. Wśród jej postulatów jest np., aby inwestor był zobligowany do wybudowania przyłącza abonenckiego na swój koszt.

Co do zasady operatorzy i reprezentujące ich izby starają się odwieść administrację od organizacji konkursów per powiat. Orange Polska postuluje, aby robić je na przynajmniej kilka powiatów, a P4 – nawet na województwa. Argument jest taki, że rozdrobnienie utrudnia potem działanie operatorom detalicznym korzystającym z unijnych sieci. Są również postulaty (P4), aby na grupę kapitałową mogło przypaść nie 15 proc. dotacji, ale nawet cała lub minimum 30 proc. Z kolei Orange jest zdania, że termin na inwestycję powinien być dłuższy niż 3 lata.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska