Równolegle do postępu technologii i wzbogacania możliwości technicznych obserwowano zmianę celów biznesowych Call Center: od automatyzacji pracy i obniżenia kosztów obsługi klientów do zaspokojenia wyrafinowanych wymagań marketingu i filozofii CRM (zarządzania relacjami z klientami). Call Center stało się narzędziem służącym zdobyciu i utrzymaniu przewagi konkurencyjnej firmy na rynku wymagających klientów.
Dojrzewanie systemów Call Center jest dobrym przykładem dodatniego sprzężenia zwrotnego pomiędzy biznesem a technologią, w którym potrzeby biznesu wpływały na rozwój technologii, a rozwój techniki umożliwił biznesowi realizację nowych strategii.
Pierwsze Call Center
Systemy Call Center wyrosły z potrzeby obsługi klientów przez telefon. Celem było umożliwienie klientom szybkiego uzyskania informacji czy zamówienia usługi z każdego miejsca i o każdej porze. Nowy sposób komunikowania okazał się korzystny dla obu stron: klientom oferował wiele usług "bez ruszania się z miejsca", firmom - znaczącą obniżkę kosztów obsługi, gdyż dzięki Call Center można było ograniczyć istniejące (lub nie budować nowych) placówek obsługi - oddziałów banku, biur obsługi klienta itp. Automatyzacja umożliwiła także podniesienie jakości obsługi przez zatrudnienie w Call Center konsultantów o specjalistycznej wiedzy i umiejętnościach.
Call Center szybko przyjął się w USA, a następnie na całym świecie. Szczególne zainteresowanie tą techniką wykazały banki i firmy telekomunikacyjne - instytucje obsługujące wiele milionów klientów, dla których zapewnienie szybkiej i jakościowo dobrej usługi stało się strategią zdobycia i utrzymania silnej pozycji rynkowej. Obniżenie kosztów obsługi klientów było argumentem, dla którego instytucje te chętnie inwestowały w nową technologię. Ich śladem poszły przedsiębiorstwa z innych działów gospodarki, na przykład firmy dostawcze, a także instytucje rządowe i samorządowe. Sprawiło to, że Call Center stało się - szczególnie w Stanach Zjednoczonych - standardem obsługi.