Systemy IVR są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba udostępnienia rozbudowanych baz informacji dużej liczbie użytkowników. Dotyczy to w szczególności systemów bankowych, branży telekomunikacyjnej, energetycznej, transportu, portali internetowych, jednostek administracji i użyteczności publicznej, ośrodków kulturalnych i wielu innych. Wiąże się to głównie z możliwością automatycznej obsługi często zadawanych pytań klientów. Dodatkowo zintegrowane z call/contact center rozwiązanie stanowi doskonałe narzędzie współpracy z klientem. Pozwala na wsparcie agentów biura obsługi klienta wygodnym, automatycznym serwisem informacyjnym. W przypadku gdy dany zakres informacji lub transakcji nie jest obsługiwany przez system automatyczny, systemy IVR umożliwiają szybkie połączenie z agentem.
Serwisy IVR pozwalają na automatyczny dostęp do informacji przez telefon, a ich zawartość jest stała lub budowana dynamicznie w zależności od logiki aplikacji. Typowy serwis informacyjny może obsługiwać program lojalnościowy, prezentować podstawowe informacje o ofercie firmy lub dostępności sprzedawanych produktów. Dzwoniący klient w każdej chwili może sprawdzić, jakie nowe produkty pojawiły się w promocji lub odsłuchać historię swoich zakupów.
Najczęściej spotykane teleserwisy sterowane są za pomocą klawiatury tonowej telefonu (tzw. kodów DTMF), a prezentowane informacje wymagają wcześniejszego ich nagrania. Oprócz tak budowanych systemów, platformy IVR umożliwiają budowanie nowocześniejszych teleserwisów, wykorzystujących do prezentacji informacji technologię syntezy mowy (TTS) i mogą być sterowane - oprócz kodów DTMF - poleceniami wydawanymi głosem, za pomocą technologii rozpoznawania mowy (ASR).
Technologia syntezy mowy TTS (ang. text-to-speech) pozwala na zamianę na postać głosową dynamicznie budowanej zawartości IVR (np. aktualnego stanu salda rachunku lub treści wiadomości e-mail). Z kolei technologia ASR (ang. automatic speech recognition) umożliwia wygodny i efektywny sposób głosowej nawigacji po systemie IVR (wypowiadając np. słowo "rachunki", system przeniesie użytkownika do menu, związanego z operacjami na rachunkach bankowych). Dzięki zastosowaniu obu technologii, dialog użytkownika z systemem znacznie się skraca i staje się bardziej naturalny.
System interaktywnej zapowiedzi głosowej z komputerowym rozpoznawaniem mowy może znaleźć zastosowanie np. w serwisie informacji o rozkładzie jazdy pociągów. Użytkownik może podawać dowolne informacje w dowolnym czasie trwania dialogu, bez konieczności postępowania zgodnie z wcześniej określoną strukturą menu. Zastosowana technologia rozpoznawania mowy wykorzystuje statystyczne, bezkontekstowe gramatyki rozbioru składniowego wypowiedzi w celu wyłapania istotnych informacji kluczowych. W przykładowym systemie, takimi informacjami są dane dotyczące początku i końca podróży oraz czasu odjazdu i przyjazdu. Gramatyki zdefiniowane w systemie przetwarzają takie zwroty, jak "z Bielska-Białej", "do Warszawy" czy "przyjazd w poniedziałek o 9.42". Opierając się na wiedzy o tym, które informacje kluczowe zostały już określone po wypowiedzi użytkownika, a które nadal pozostają nieznane, w komponencie sterowania dialogiem system rozstrzyga, o jakie informacje spytać. Jeśli np. pierwsze wprowadzone zdanie było takie: "Chcę jechać z Bielska-Białej do Warszawy jutro o 6.15", system zada jedynie pytanie, aby uzyskać potwierdzenie, a następnie poda informacje. W innym przypadku, jeśli użytkownik rozpocznie wypowiedź od powiedzenia: "No, sądzę, że pojadę do Warszawy", system wykryje, że niejasne jest, skąd ma nastąpić wyjazd i spyta się: "Skąd ma nastąpić wyjazd do Warszawy?" itd., do momentu aż uzyskane zostaną wszystkie niezbędne informacje. Takie podejście umożliwia wprowadzenie informacji w sposób indywidualny, gwarantując poprawne przetworzenie dialogu i przyjazne nastawienie użytkowników.