Inwestycje w teleinformatykę są mocną stroną firm średniej wielkości. Dzięki nim skutecznie konkurują z dużymi korporacjami. Mniejsze przedsiębiorstwa mają jeszcze jedną przewagę. Relatywnie mała liczba pracowników i bardziej przejrzysta, płaska struktura organizacyjna wpływają na lepszą komunikację wewnętrzną i szybkość reakcji na zmiany w otoczeniu firmy.
Duże firmy, więcej problemów
Praktyka pokazuje, że potrzeba istnienia portali korporacyjnych jest większa w dużych przedsiębiorstwach. Korporacje, w ramach zarządzania informacją i pracą, mają zasadniczo dwa problemy: duża liczba pracowników oraz różnorodność systemów informatycznych, często nie zintegrowanych. Konkurencyjność przedsiębiorstwa zależy w dużej mierze od efektywności pracowników. To, co im przeszkadza w efektywnej pracy, to duża ilość informacji, często nie dotyczących bezpośrednio zakresu ich obowiązków. Jest to związane z potrzebą pozyskiwania danych z różnych źródeł - systemów informatycznych. Najczęstszą barierą integracji systemów informatycznych są niejednorodne platformy. Internet i technologie z nim związane przełamały tę barierę, tworząc elastyczne narzędzie zespalające. Portale korporacyjne integrują się z oprogramowaniem klasy ERP, CRM i innymi typami rozwiązań wiodących dostawców oprogramowania. Integracja w dużo mniejszym stopniu ingeruje w już funkcjonującą infrastrukturę, przez co zmniejsza się ryzyko związane z niekompatybilnością danych lub nawet z ich utratą. Portale mogą czerpać dane także spoza firmy, np. kursy walut, obowiązujące stawki ZUS, pogoda, wiadomości.
Komu i dlaczego?
Pierwszym krokiem przy wdrażaniu portali korporacyjnych jest określenie użytkowników oraz zakresu potrzebnych im informacji. Portale posiadają wbudowane mechanizmy personalizacyjne, dzięki którym pracownicy, po zalogowaniu, otrzymują tylko te informacje, które są dla nich istotne i przydatne. Wybór danych zależy od roli, jaką użytkownik pełni w organizacji. Dzięki temu pracownicy poświęcają mniej czasu na poszukiwanie istotnych danych i mogą się skoncentrować na wyselekcjonowanej porcji informacji.