TP Publitel - jednostka organizacyjna Telekomunikacji Polskiej, odpowiedzialna za publiczne aparaty telefoniczne, uruchomiła sklep internetowy, w którym kolekcjonerzy mogą kupować karty telefoniczne (www.publitel.pl). Sklep internetowy oferujący produkty dla klientów indywidualnych przestał być rozwiązaniem rewolucyjnym. Kupować w sieci możemy praktycznie wszystko - począwszy od artykułów spożywczych, na elementach promów kosmicznych kończąc. Uruchomienie własnego sklepu, zawierającego kompletną ofertę firmy, jest rozwiązaniem szeroko dostępnym. Narzędzia służące do budowy rozwiązań są rozpowszechnione i relatywnie niedrogie. Dużo ważniejsza jest wiedza i umiejętność opracowania skutecznego modelu biznesowego. Może się okazać, że co prawda udało nam się uruchomić rozwiązanie, jednak w ogóle nie spełnia ono naszych potrzeb i oczekiwań.
Istotnym zagadnieniem jest kwestia korzyści, jakie niesie ze sobą wdrożenie systemu sprzedaży elektronicznej. Czy przypadkiem nie jest to jedynie trend, konieczność dyktowana przez modę na internet? Jakie są wymierne korzyści stworzenia rozwiązania do handlu elektronicznego? Komu chcemy sprzedawać? Łatwym sposobem oceny opłacalności wdrożenia jest zastanowienie się, ile czasu poświęcamy na informowanie klientów o produktach. Jak często odbieramy telefony, w których potencjalny klient wypytuje nas o szczegóły produktu? Rozmowa może zabierać nam dużo cennego czasu - jeśli klient chce zapytać o wszystkie dostępne kolory, wymiary, materiały, ceny, rabaty, terminy dostaw itd. Oczywiście nie robimy tego osobiście, jednak czas stracony na udzielaniu odpowiedzi przez pracowników można wykorzystać efektywniej. Ktoś może powiedzieć, że nie jest to czas stracony, ponieważ rozmowy z klientem potencjalnie przynoszą naszej firmie dochody. Jest to niewątpliwie słuszne stwierdzenie. Jednak prezentacja oferty w internecie nie powoduje, nawet w najmniejszy sposób, zaniedbania klienta. Otrzymuje on kompletną informację, dodatkowo wzbogaconą o dane wizualne. To istotna zaleta, gdyż dużo łatwiej jest zobaczyć i ocenić, niż wyobrazić sobie np. kolor miedziany mahoń.
Kiedy nasza oferta jest już dostępna w internecie, firma zaoszczędza dużo czasu swoich pracowników, ale przede wszystkim swoich klientów. Sprzedaż rośnie, nie można powiedzieć, że tylko dzięki świetnemu serwisowi www, jednak wzrost obrotów jest znaczny. Odbieramy coraz więcej telefonów od kontrahentów zamawiających kolejne partie towaru. Wiele osób powie, że chciałoby mieć ten "problem" - słusznie. Sam fakt wzrostu liczby zamówień oczywiście nie jest problemem tylko sukcesem. Problemem jest niemożność skutecznej obsługi spływających zamówień. Zamówienia pochodzą nie tylko od klientów, ale także od naszych handlowców działających w terenie. Faks wyprodukował pokaźny plik zamówień. Czy te leżące na biurku zostały już zweryfikowane?
Tutaj pojawia się bezdyskusyjna przewaga aplikacji internetowych. Do systemu obsługi zamówień mogą mieć dostęp przez internet partnerzy handlowi, klienci indywidualni, przedstawiciele regionalni. To oni mogą wprowadzać dane o zamówieniach, śledzić ich status i historię. Przedstawiciele regionalni mogą mieć mobilny, zdalny dostęp do informacji o klientach i zamówieniach poprzez urządzenia przenośne np. palmtopy i łączność GPRS. Tak naprawdę funkcjonalność systemu może być dowolna. Ograniczeniem jest budżet i racjonalność poniesionych na rozwiązanie nakładów względem potencjalnych zysków.
Sklep internetowy jest jedynie częścią całego wdrożenia aplikacji do handlu elektronicznego. Dużo istotniejsze z punktu widzenia firmy są aplikacje ukryte przed masowym użytkownikiem. Działają na podobnej zasadzie co sklep detaliczny, służą jednak usprawnieniu współpracy z klientami biznesowymi. Elektroniczny system zamówień hurtowych jest narzędziem używanym w handlu służącym usprawnieniu procesu zamawiania i weryfikacji zleceń hurtowych. Zbiór aplikacji obsługuje całość procesu zamówień biznesowych. Wspólne prace koncepcyjne pomiędzy firmą wdrożeniową i odbiorcą powinny pomóc zaprojektować rozwiązanie spełniające realne potrzeby wewnętrzne oraz wymagania kontrahentów. Pracownicy odpowiedzialni za obsługę zamówień powinni móc zarządzać wszystkimi procesami związanymi z zamówieniami, korzystając z aplikacji internetowej. Zakres funkcjonalny rozwiązania obejmuje: zarządzanie profilami klientów, przydzielanie rabatów, składanie i weryfikacji zleceń, drukowanie potwierdzeń, przeglądanie historii z systemem wyszukiwawczym.