Usługi na rynku telekomunikacyjnym

Rynek IT w Polsce już od wielu lat ciągle przyśpiesza. W ostatnim czasie pojawili się na nim duzi i mali dostawcy usług opartych nie tylko na przesyłaniu danych, ale również głosu. Te ostatnie stają się coraz bardziej powszechne. Ich zaletą jest niewysoka cena oraz wykorzystywanie infrastruktury sieciowej.

Publikacja: 28.02.2003 14:32

Część z firm posiada własną infrastrukturę, sieciową opartą o łącza stałe, w tym światłowody. Inne świadczą usługi wykorzystując radiową infrastrukturę np. LMDS. Ta ostatnia działa podobnie jak łącza stałe - dostęp do sieci ma odpowiednio wysoką przepustowość, by zaspokoić potrzeby klientów. Jeżeli zajętość łączy osiąga pewne graniczne obciążenie, ponoszone są kolejne nakłady na zwiększenie przepustowości.

Usługa usłudze nierówna

Podstawowymi usługami w firmach operatorskich są te oparte o przesyłanie danych. Główną pozycją w ofercie jest dostęp do internetu - usługa pozwalająca klientom uzyskać dostęp do sieci. Ale usługa usłudze nierówna. Klient i tutaj może wybrać odpowiednią konfigurację łącza - przede wszystkim przepustowość łącza oraz gwarantowaną prędkość przesyłania danych. Przy wyborze operatora należy dokładnie zapoznać się z proponowaną konfiguracją oraz dowiedzieć się, jakimi łączami on dysponuje. Może się np. okazać, że owszem, łącze pracuje jak należy na terenie kraju, ale gorzej jest już z danymi przesyłanymi za granicę. Dlatego dla klienta końcowego istotne jest to, czy dany operator ma swoje wydzielone łącza międzynarodowe i jaką one mają przepustowość.

Łącza VPN

Kolejna popularna usługa to wydzielone łącza VPN. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm, które posiadają oddziały w odległych miejscach. Za ich pomocą łączy się te odległe sieci lokalne w jedną dużą sieć. VPN to wydzielone kanały logiczne - klient korzystający z tej usługi może mieć pewność, że do zasobów firmy nikt z zewnątrz się nie dostanie.

Jedną z usług obecnych na rynku jest też dzierżawiony kanał cyfrowy, łączący synchronicznie dwie lokalizacje wskazane przez klienta. Usługa ta idealnie nadaje się do zestawiania połączeń pomiędzy centralkami abonenckimi. Wydzielony kanał cyfrowy służy nie tylko do przesyłania danych, ale również do transmisji głosu. Za jego pomocą - podobnie jak w przypadku usługi VPN - można połączyć ze sobą dwie lokalne sieci komputerowe, usprawniając w ten sposób komunikację wewnątrz firmy.

Wydzielony kanał cyfrowy może być zestawiony również bezpośrednio z międzynarodowym operatorem internetowym. Usługa ta może być wykorzystana nie tylko do przesyłania danych z pominięciem zapchanych łącz operatorów krajowych, do których dostęp mają wszyscy użytkownicy sieci, ale również do przesyłania rozmów głosowych. Wydzielony kanał cyfrowy ma gwarantowaną przez operatora przepustowość.

Łącza typu punkt-punkt

Co zrobić, jeżeli firma klienta posiada oddziały w Polsce i za granicą? Można je połączyć zestawiając łącze typu punkt-punkt. Dzięki temu sieci LAN w dwóch siedzibach po połączeniu mogą stanowić jedną sieć. Zastosowanie tej usługi może przynieść konkretne korzyści finansowe skracając czas dostępu do danych w oddalonych o setki lub więcej kilometrów oddziałach firmy. Klient ma pewność, że dane nie zostaną przechwycone przez osoby z zewnątrz, a oprócz przesyłania samych danych, może zestawiać połączenia głosowe pomiędzy tymi dwoma placówkami.

Duża przepustowość, małe opóźnienia

Odmienna od wydzielonych kanałów cyfrowych jest usługa oparta o protokół transmisji Frame Relay. Zapewnia ona dużą przepustowość na styku użytkownik-sieć oraz bardzo małe opóźnienia w przesyłaniu pakietów, dzięki maksymalnemu uproszczeniu przetwarzanych informacji przez sieć. W odróżnieniu od wydzielonych kanałów cyfrowych, usługa Frame Relay charakteryzuje się możliwością maksymalnego zwiększenia przepustowości, jaką oferuje sieć.

Internet i rozmowy głosowe

Niewątpliwym hitem, który do tej pory jeszcze nie rozwinął na rynku polskim swoich możliwości, jest przesyłanie rozmów głosowych z wykorzystaniem sieci internet. Rozmowy głosowe mogą być prowadzone nie tylko za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń, takich jak centralki abonenckie i aparaty telefoniczne, ale również z wykorzystaniem sprzętu komputerowego. Z usług głosowych mogą korzystać nie tylko zwykli użytkownicy. W ramach świadczonych usług transmisji danych operatorzy internetowi oferują obsługiwanym przez siebie klientom i firmom przesyłanie głosu.

Usługi VoIP to w zasadzie same zalety - redukcja kosztów za rozmowy międzynarodowe, do telefonów komórkowych i pomiędzy oddziałami firmy. W przypadku tych usług rozmowy z aparatu telefonicznego kierowane są do centralki abonenckiej, gdzie przetwarzane są na pakiety IP i przesyłane do odbiorcy. Takie rozwiązanie ma pewne wady. W przypadku dużego obciążenia łączy rozmowa może być niewyraźna lub w ogóle nie zostać nawiązana - typowy objaw opóźnienia pakietów. Tego typu problemy można obejść za pomocą dedykowanych łącz. Zestawiając połączenie VPN pomiędzy oddziałami firmy mamy gwarancję, że nawiązana i prowadzona przez nas rozmowa będzie najwyższej jakości i że nagle takie połączenie nie zostanie zerwane. W przypadku usług VoIP rozmowy z aparatu telefonicznego kierowane są do centralki abonenckiej, gdzie przetwarzane są na pakiety IP i przesyłane do odbiorcy.

Idealne wyjście dla wszystkich graczy

W Polsce z sieci internet nadal korzysta mniejsza część społeczeństwa. Daje to ogromne szanse rozwoju firmom świadczącym tego typu usługi. Jednak droga ta jest jeszcze daleka, z uwagi na ciągłą rozbudowę infrastruktury oraz przeciążenie łącz. Z kolei niektóre firmy dysponują doskonałą infrastrukturą, która obecnie jest wykorzystywana do transmisji danych tylko w niewielkim stopniu. Wydaje się, że dobrym wyjściem dla wszystkich graczy na rynku byłoby nawiązanie pomiędzy nimi współpracy. Cel takich działań to wspólne oferowanie pakietów wybranych usług oraz lepsze wykorzystanie infrastruktury. Skończyły się bowiem czasy, kiedy klient musiał dostosować swoje wymagania do możliwości operatora, z którego usług korzystał. W końcu usługobiorcy przynoszą pieniądze, utrzymują infrastrukturę i zatrudnionych przez dostawców usług.

Nie chcąc ich stracić, operator musi być na tyle elastyczny, by dostosować ofertę do indywidualnych, często wyszukanych potrzeb klienta. Zaoferowanie usług związanych z transmisją głosu - równolegle z usługami przesyłania danych - jest trendem, który będzie cieszył się coraz większą popularnością. Wynika to chociażby z dużego zainteresowania usługami głosowymi w roku 2002. Zamawiając łącze u operatora, klient redukuje koszty połączeń głosowych VoIP - połączenia głosowe są tańsze, a dodatkowo klient płaci za rzeczywisty czas rozmowy.

IT
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją