Część z firm posiada własną infrastrukturę, sieciową opartą o łącza stałe, w tym światłowody. Inne świadczą usługi wykorzystując radiową infrastrukturę np. LMDS. Ta ostatnia działa podobnie jak łącza stałe - dostęp do sieci ma odpowiednio wysoką przepustowość, by zaspokoić potrzeby klientów. Jeżeli zajętość łączy osiąga pewne graniczne obciążenie, ponoszone są kolejne nakłady na zwiększenie przepustowości.
Usługa usłudze nierówna
Podstawowymi usługami w firmach operatorskich są te oparte o przesyłanie danych. Główną pozycją w ofercie jest dostęp do internetu - usługa pozwalająca klientom uzyskać dostęp do sieci. Ale usługa usłudze nierówna. Klient i tutaj może wybrać odpowiednią konfigurację łącza - przede wszystkim przepustowość łącza oraz gwarantowaną prędkość przesyłania danych. Przy wyborze operatora należy dokładnie zapoznać się z proponowaną konfiguracją oraz dowiedzieć się, jakimi łączami on dysponuje. Może się np. okazać, że owszem, łącze pracuje jak należy na terenie kraju, ale gorzej jest już z danymi przesyłanymi za granicę. Dlatego dla klienta końcowego istotne jest to, czy dany operator ma swoje wydzielone łącza międzynarodowe i jaką one mają przepustowość.
Łącza VPN
Kolejna popularna usługa to wydzielone łącza VPN. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm, które posiadają oddziały w odległych miejscach. Za ich pomocą łączy się te odległe sieci lokalne w jedną dużą sieć. VPN to wydzielone kanały logiczne - klient korzystający z tej usługi może mieć pewność, że do zasobów firmy nikt z zewnątrz się nie dostanie.