Systemy business-to-business
Systemy B2B są obecnie chyba najdynamiczniej rozwijającą się dziedziną e-commerce. Praktycznie każdy z systemów ERP daje firmie możliwość wymiany danych (np. zamówień, cenników itp.) ze swoimi kooperantami. Najprostszą i do tej pory najczęściej wykorzystywaną formą był transfer plików w formacie akceptowalnym przez oba systemy. Bardziej zaawansowaną technologią było EDI (Electronic Data Interchange) - standard opisujący format komunikatów, definiujących podstawowe zdarzenia biznesowe występujące między współpracującymi firmami. Umożliwiło to stworzenie standardowych interfejsów wymiany danych między aplikacjami. Stopień skomplikowania standardu sprawił, że tylko niewielu dostawców systemów ERP było w stanie dokonać pełnej jego adaptacji. Ostatnie lata przyniosły ożywienie w dziedzinie aplikacji B2B. Spowodowało to pojawienie się dwóch konkurencyjnych środowisk, umożliwiających tworzenie wydajnych platform B2B: zaproponowany przez Microsoft.NET oraz Sun One. Dodatkowo znacznie wzrosło znaczenie metajęzyka opisu danych: XML. Na jego bazie są tworzone standardowe formaty, np. eb-XML - do opisu zdarzeń biznesowych czy HR-XML - do opisu zdarzeń związanych z szeroko pojętym "zarządzaniem zasobami ludzkimi".
Systemy business-to-customer
Segment B2C jest najrzadziej obsługiwany przez dostawców systemów ERP. Składa się na to kilka czynników. Pierwszym jest stosunkowo duża różnorodność stosunków przedsiębiorstw ze swoimi klientami. Trudno wyobrazić sobie, aby wytwórca aplikacji do zarządzania przedsiębiorstwem zajmował się również tworzeniem wysoko specjalizowanych aplikacji, np. do e-bankingu. Nawet przy tak, zdawałoby się, prostym temacie jak sklep internetowy wymagania klientów mogą się zasadniczo różnić. Mnogość schematów interakcji z klientami jest tak duża, jak ilość dziedzin, w jakich funkcjonują firmy. Inny system B2C będzie potrzebny bankowi, inny towarzystwu emerytalnemu, zupełnie inny, np. dystrybutorowi kosmetyków.
Pojawienie się e-commerce?u spowodowało powstanie zupełnie nowych usług, ściśle związanych z elektronicznym kontaktem z klientem (portale internetowe, e-banki, telewizja na żądanie). Drugim powodem, dla którego system do obsługi klientów pochodzi zazwyczaj od innego dostawcy i działa na odseparowanej bazie danych, są kwestie bezpieczeństwa - wystawienie części własnego systemu w internecie do obsługi przez nieznanego bliżej użytkownika czy narażenie go na ataki włamywaczy jest zbyt ryzykowne.
Inną kwestię stanowią licencje na użytkowane oprogramowanie. Przy udostępnianiu części funkcjonalności w sieci internet użytkownik systemu ERP zmuszony jest do wykupu licencji na nieograniczoną liczbę użytkowników (na ogół zależną od mocy procesora), co wiąże się najczęściej z dużymi kosztami. Wiele istniejących systemów B2C (np. sklepy internetowe) wykorzystuje bezpłatne, open-source?owe bazy danych (PostgreSQL, MySQL), co pozwala na znaczne ograniczenie kosztów. Powodem, dla którego dostawcy ERP rzadko oferują kompleksowe rozwiązania B2C, jest również mnogość technologii, w jakich może następować interakcja z klientami. Medium wymiany informacji może być np. telefon komórkowy (SMS, WAP, aplikacja JAVA), komputer przenośny PalmTop, interaktywny system telefoniczny IVR, telegazeta, informacje RDS w radiu itp. Aplikacje do obsługi tego typu kanałów informacyjnych oferują wyspecjalizowane firmy, natomiast dostawcy systemów ERP gwarantują dostępność aplikacji poprzez interfejsy wymiany danych.