Podpis elektroniczny dla Kowalskiego

Od ponad pół roku działa w Polsce ustawa o podpisie elektronicznym. Obecnie już trzy podmioty są wpisane na listę kwalifikowanych podmiotów, świadczących usługi certyfikacyjne (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, TP Internet i UniZETO), a czwarty z nich (KIR) zapewne otrzyma ten wpis w najbliższej przyszłości.

Publikacja: 28.03.2003 12:38

Wiele instytucji przymierza się do zastosowania podpisu elektronicznego do kontaktów z kontrahentami oraz osobami fizycznymi. Są to zarówno firmy sektora finansowo-bankowego, telekomunikacyjnego, jak i administracja publiczna. Wydaje się, że podpis elektroniczny będzie zyskiwał z czasem coraz większe znaczenie.

Od kilku lat jest z powodzeniem używany przez polskie firmy do kontaktów z ZUS. Powstaje coraz więcej poważnych opracowań i studiów, dotyczących zastosowania tego typu usług. W dokumencie eEurope+ rozważa się także - poza wspomnianym kontaktem z ZUS - świadczenie drogą elektroniczną usług związanych z rejestracją działalności gospodarczej, kontaktami z urzędami celnymi, urzędem statystycznym, czy też - szeroko ostatnio omawianego - zastosowania usług elektronicznych do realizacji zamówień publicznych. Obecnie jedna ze spółek z sektora telekomunikacji z powodzeniem realizuje drogą aukcji elektronicznych znaczną część zamówień, co przynosi jej znaczne i wymierne oszczędności.

Jednym z najbardziej obiecujących zastosowań podpisu elektronicznego są kontakty obywateli z administracją państwową. W wielu krajach karta elektroniczna stanowi część dowodu osobistego. Obecnie rozpatruje się wykorzystanie podpisu elektronicznego w składaniu deklaracji podatkowych. We wspomnianym wcześnie dokumencie eEurope+ rozważa się także wydawanie w postaci elektronicznej takich dokumentów, jak akty urodzenia i zawarcia małżeństwa, możliwość zmiany miejsca zameldowania, kontakty ze służbą zdrowia, przyjmowanie zgłoszeń na policję, czy choćby składanie podań kandydatów na wyższe uczelnie. Swego czasu dużą przeszkodą w kontaktach z administracją państwową wydawał się problem znaczka skarbowego (jak go dokleić do dokumentu podpisanego elektronicznie). Wydaje się jednak, że znaleziono rozwiązanie, ponieważ znaczek ten jest formą opłaty skarbowej, która może być zrealizowana za pomocą podpisanego elektronicznie przelewu a odpowiednie zaświadczenie - oczywiście elektroniczne - może być dołączone do składanego wniosku.

Część firm z sektora finansowo-bankowego świadczy już usługi za pomocą Internetu. Użycie do tego podpisu elektronicznego wydaje się naturalną istotą rzeczy. W skrajnym przypadku świadczenie usług bankowych może się odbywać bez żadnego fizycznego kontaktu banku z klientem.

Bardzo ciekawe wydaje się "zelektronizowanie" kontaktów z firmami. Przecież większość składanych przez nas formularzy może być wypełniana i podpisywana elektronicznie. Zamiast stać w kolejce w jakiejś bezdusznej instytucji, możemy taki formularz wypełnić wieczorem w domu, siedząc w wygodnym fotelu. Pewnym problemem prawdopodobnie będzie zaktualizowanie obowiązującego prawa, ponieważ narzuca ono wprost formę części dokumentów.

Wydaje się, że usługi związane ze składaniem podpisu elektronicznego mogą być łakomym kąskiem także dla firm z sektora telekomunikacyjnego, szczególnie operatorów komórkowych. Obecnie urządzenia do składania podpisu elektronicznego to plastikowe karty z wtopionym układem scalonym. Jednak do składania takiego podpisu można wykorzystać telefon komórkowy w nowszej wersji, a użytkowników tych ostatnich jest w Polsce kilka milionów.

Jednym z głównych przeszkód w szerokim zastosowaniu podpisu elektronicznego jest zmiana mentalności. Technologicznie nie ma już przeszkód do zastosowania go na masową skalę. Wydaje się, że można tu znaleźć wiele analogii do telefonów komórkowych. Jeszcze kilka lat temu wydawały się drogim gadżetem, niezbędnym tak naprawdę niewielu ludziom. Dziś wiele osób nie może bez nich normalnie funkcjonować.

IT
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją