Europa Zachodnia jest tym rynkiem, na którym najlepiej widać przyspieszenie legislacji dotyczące przestępstw komputerowych. Jest ono związane z zagrożeniami dla komunikacji i prowadzenia działalności gospodarczej w sieciach rozległych. Skala tych zagrożeń powoduje, że szybko powstają nowe rozwiązania prawne, mogące stać się skutecznym narzędziem w ściganiu winnych ataków hakerskich, cyberterroryzmu i producentów wirusów. Tworzone są ramy dla systemów bezpieczeństwa. W działaniach legislacyjnych tego typu zaczyna przodować zwłaszcza Unia Europejska.
Cyberterroryści w międzynarodowej bazie
Na Międzynarodowej Konferencji o Cyberprzestępczości w Europie, którą Rada Europy zorganizowała w maju 2001 r. w Budapeszcie, prawnicy zażądali "ponadgranicznego dostępu do danych o cyberprzestępczości" oraz stworzenia międzynarodowej bazy danych o hakerach i cyberterrorystach. Uczestnicy konferencji podpisali międzynarodową Konwencję Rady Europy o zwalczaniu przestępstw w internecie i sieciach rozległych.
W trakcie obrad belgijski minister sprawiedliwości Marc Verwilghen stwierdził, że "nieskrępowany dostęp do danych powinien stać się regułą" w przypadku stwierdzonego przestępstwa w internecie. Nalegał także na jak najszersze rozpowszechnienie i ratyfikację konwencji, tak aby podpisały ją i ratyfikowały również państwa nie uczestniczące w konferencji, zwłaszcza azjatyckie, "co znacznie ułatwiłoby ściganie sprawców przestępstw komputerowych i coraz częściej pojawiających się wirtualnych terrorystów". Dla Komisji Europejskiej bowiem najważniejszym elementem w zwalczaniu przestępczości informatycznej jest współpraca międzynarodowa w ściganiu cyberprzestępstw. Konwencję, w efekcie, w końcu 2002 r. podpisało i ratyfikowało już 40 państw. Większość to co prawda państwa unijne i kandydaci do UE, w tym iPolska, ale jest też silna grupa 15 państw afrykańskich i azjatyckich. Dla ścigania hakerów ich obecność jest istotna - stamtąd pochodzą często "wrzuty" hakerskie do serwerów firmowych, a niewykluczone że część ich dzieje się z przyzwoleniem wyższych urzędników państwowych.
Celem Konwencji jest stworzenie jednolitych uregulowań prawnych dla przeciwdziałania przestępczości w cyberprzestrzeni, przez ustalenie katalogu przestępstw komputerowych, ustanowienie nowych procedur w zakresie wykrywania i ścigania przestępczości komputerowej i określenie zasad współpracy międzynarodowej. Dokument ten jest pierwszym na świecie instrumentem międzynarodowym dotyczącym zwalczania przestępczości, związanej z istnieniem globalnych i lokalnych sieci komputerowych.