W roku 1992 narodziły się strony internetowe www. Od tej pory liczba serwerów Internetowych włączonych do sieci zaczęła zwiększać się w postępie geometrycznym. Efektywność nowego medium elektronicznej komunikacji została szybko zauważona przez biznes. Jednak naukowe korzenie Internetu, który na poziomie protokołu TCP/IP nie oferuje żadnych mechanizmów bezpieczeństwa, mocno ograniczały zastosowania komercyjne. Szczególnie dokuczliwa okazała się łatwość "podsłuchania" komunikacji w sieci oraz brak pewności co do autentyczności komunikujących się stron - podszywanie się pod innego użytkownika Internetu jest jedną z pierwszych liter abecadła hakerskiego podręcznika.
Ratunek w kryptografii
Równolegle z rozwojem Internetu, szybki postęp notowała gałąź matematyki zwana kryptografią. Efektem tego postępu były narodziny kryptografii asymetrycznej i systemu, który wykorzystywał osiągnięcia tej dziedziny nauki - infrastruktury klucza publicznego (PKI). Początkowo, we wczesnych latach osiemdziesiątych, możliwości PKI wykorzystywały głównie instytucje finansowe, w których zabezpieczano sieci służące do transferu kapitału, oraz administracja. W latach dziewięćdziesiątych - kojarzonych z eksplozją aplikacji www - PKI zaczęło być wykorzystywane w aplikacjach internetowych, zabezpieczając m.in. pocztę elektroniczną oraz witryny internetowe. Dziś wielu użytkowników Internetu, posiadających komputery PC, notebooki, urządzenia klasy cyfrowy asystent oraz telefony komórkowe, korzysta - nie wiedząc o tym - z usług PKI, które zabezpieczają komunikację internetową.
Internet w biznesie
Wykorzystanie mediów elektronicznych do prowadzenia działalności gospodarczej wprowadza istotne zmiany w wielu modelach biznesowych. Właściwe wykorzystanie sieci połączeń między producentami, dostawcami, klientami i pracownikami wpływa na uzyskanie przewagi konkurencyjnej nad innymi graczami na rynku. Szczególną wagę przywiązuje się do informacji, a jej ochrona staje się czynnikiem kluczowym dla istnienia firmy. Wiele zasobów informacyjnych, szczególnie w USA i krajach Europy Zachodniej, podlega również ochronie z mocy prawa. Wymusza to na firmach działających np. w branży finansowej, służbie zdrowia, administracji, stosowanie rozwiązań technicznych zgodnych z wytycznymi.