Reklama internetowa w Polsce

Reklama internetowa - dotąd niedoceniona, a przez niektórych skazana na wieloletnią wegetację przy śladowej wielkości budżetach - powoli zaczyna odzyskiwać swoją pozycję. Zła prasa oraz kojarzenie jej z załamaniem się sztucznie wywindowanych notowań firm internetowych odchodzi w niepamięć. Na czoło wysuwają się niezaprzeczalne, silne strony tej formy przekazu reklamowego, takie jak interaktywność oraz możliwość dotarcia z informacją bezpośrednio do indywidualnego klienta.

Publikacja: 24.04.2003 14:08

Rynek reklamy internetowej, jako jeden z elementów globalnego rynku reklamowego, odczuwa w dalszym ciągu skutki dekoniunktury gospodarczej. Jednocześnie, mimo spadku wydatków na reklamę w innych mediach, internetowy kawałek rynku zanotował w 2002 roku nieznaczny wzrost, szacowany na 5 do 10 procent. Trend ten ma szansę na umocnienie się i doprowadzenie do dynamicznego wzrostu w latach 2003-2004.

Więcej internautów - więcej klientów

Czynnikiem pozytywnie wpływającym na zwiększenie wolumenu sprzedaży reklamy internetowej jest stały i odczuwalny wzrost liczby internautów w ostatnim roku, która według badań SMG/KRC Net Track, osiągnęła na początku br. poziom 6 milionów. Pozwala to już na prowadzenie w internecie regularnych kampanii wizerunkowych produktów i usług niezależnie od charakterystyki interesującej reklamodawcę grupy docelowej.

W 2002 roku zdecydowanie najbardziej widoczne w internecie były firmy telekomunikacyjne. Palmę pierwszeństwa straciły usługi finansowe i bankowe, które jednak w dalszym ciągu generują około 20% obrotów rynku. Wśród firm zlecających reklamę pojawiły się przedsiębiorstwa z branży turystycznej (linie lotnicze, biura podróży) i co istotne z uwagi na wielkość budżetów globalnych - branża FMCG (kosmetyki, słodycze). Znacznie spadł udział w wydatkach reklamowych producentów komputerów i sprzętu elektronicznego, a niemal zupełnie znikły tzw. dotcomy, czyli przedsięwzięcia czysto internetowe.

Wojny rabatowe

Mimo znacznego spadku realnych cen reklamy internetowej w ostatnich latach, jest ona w dalszym ciągu stosunkowo droga w porównaniu z innymi mediami. Wpływ na to miał między innymi spadek cen reklamy telewizyjnej, związany z drastycznym ograniczeniem budżetów reklamowych oraz wojną rabatową, toczoną pomiędzy nadawcami telewizyjnymi. Mimo takiej sytuacji internet może skutecznie konkurować poprzez dotarcie do ściśle sprecyzowanej grupy docelowej oraz możliwość interaktywnego dialogu z potencjalnym klientem.

Witryny i sieci

Rynek dostawców powierzchni reklamowej w Polsce składa się z dwóch segmentów - portali horyzontalnych wraz z witrynami współpracującymi oraz serwisów tematycznych i mniejszych witryn, zrzeszonych w ramach sieci reklamowych. Wśród portali liczącymi się graczami są Wirtualna Polska, Onet, Gazeta.pl i Interia a wśród sieci reklamowych AdNet, IDM Net i Q-Net. Udział w rynku reklamy wynika z zasięgu poszczególnych witryn i sieci oraz możliwości przełożenia tego zasięgu na konkretne kampanie reklamowe skierowane do poszczególnych grup docelowych. Zasięg większy o kilkanaście procent pozwala uzyskać obroty większe nawet o kilkadziesiąt procent.

IT
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją