Idealnym sposobem na osiągnięcie tego jest wdrożenie portalu korporacyjnego. Ma on służyć do zarządzania informacją wewnątrz firmy oraz portalu biznesowego. Ten ostatni wykorzystywany jest do zarządzania informacją na zewnątrz.
Idea portalu i korzyści z tego wynikające
Ideą portalu jest stworzenie pojedynczego punktu dostępu do istotnych dla użytkownika informacji i procesów. Zakres informacji - do której taki użytkownik ma dostęp - ograniczony jest do takiego, jaki ustanowiony został przez firmę. Sposób ukazywania zawartości przystosowany jest do procesów, jakie w danej organizacji obowiązują. Dzięki temu użytkownicy mogą w prosty sposób uzyskać informację, której poszukują.
Dodatkowo przedsiębiorstwo może uzyskać także wiele innych korzyści. Należą do nich m.in.: ściślejsza współpraca, dzięki usprawnionemu przepływowi informacji, możliwość zbudowania bazy wiedzy w oparciu o jedno centralne repozytorium, przyspieszenie przebiegu procesów w organizacji, przyspieszenie procesów komunikacji z partnerami biznesowymi oraz klientami, zwiększenie wydajności pracy poprzez wprowadzenie ergonomicznych rozwiązań, stworzenie otwartej platformy umożliwiającej integrację informacji pochodzącej z różnych źródeł.
Wreszcie istotnym elementem przemawiającym za wdrożeniem portalu jest obniżenie kosztów wewnętrznych i zewnętrznych. Dla przykładu, wdrożenie portalu korporacyjnego w firmie Hewlett-Packard spowodowało obniżenie kosztów zarządzania w obszarze Human Resources o ponad 50 mln dolarów w pierwszym roku działalności. O tyle bowiem zmniejszono budżet pionu HR, przy nie zmienionym zakresie obowiązków. Na kwotę tę wpłynęła głównie redukcja liczby lokalnych rozwiązań, służących do organizacji zarządzania informacją i przekształcenia ich w jedno zestandaryzowane rozwiązanie.