Na początku był komputer, duże maszyny zmniejszały swoją masę i, co dziwniejsze, wraz z tym powiększały moc obliczeniową. W końcu osiągnęły taki stopień doskonałości, że zaczęły się do czegoś przydawać, np. wraz z edytorem tekstu i drukarką jako maszyna do pisania. W przedsiębiorstwach działających w warunkach zbliżonych do wolnego rynku nacisk na obniżkę kosztów działania firmy sprawił, że zamiast łączyć drukarkę z każdym komputerem, oszczędni analitycy finansowi zadecydowali o przyłączeniu jednej drukarki do wielu stanowisk pracy. Tak narodziła się sieć LAN. Sieci LAN pozwoliły wielu użytkownikom korzystać z tzw. zasobów sieciowych, czyli: drukarek, skanerów, ploterów, modemów i wielu innych drogich urządzeń, które teraz mogły być we wspólnym użytkowaniu przez pracowników. Sieci LAN zapobiegły gwałtownemu zwiększaniu rozmiarów biurek, które musiałyby pomieścić cały ten sprzęt!
Początki Internetu
Wojsko pierwsze doceniło pożytki płynące z tworzenia rozległych sieci komputerowych, tworząc na początku lat 60. sieć Departamentu Obrony USA ARPAnet. ARPAnet, wynik prac prowadzonych przez firmę RAND Corporation, łączyła duże komputery wojskowe, używane do ściśle tajnych celów. Ideą powstania sieci były badania nad możliwością dowodzenia i łączności w warunkach wojny nuklearnej. Na podstawie raportów RAND Corporation podjęto badania nad skonstruowaniem sieci komputerowej, mogącej funkcjonować, pomimo zniszczenia jej części w wyniku ataku atomowego. Aby zapewnić jej wysoką niezawodność, zastosowano technikę nazwaną dynamicznym wyborem drogi. Gdy jedna z linii sieci zostanie przerwana, wszystkie połączenia automatycznie kierowane są na inne, funkcjonujące linie. W celu uniemożliwienia zniszczenia centrum systemu komputerowego, zdecydowano się na decentralizację, czyli równorzędne traktowanie komputerów w sieci. Wprowadzono również sposób przesyłania danych za pomocą pakietów. Informacja dzielona jest na małe porcje, z których każda przesyłana jest niezależnie, a następnie składana w logiczną całość. Każdy z pakietów posiada informację sterującą i ma wbudowane mechanizmy potwierdzenia dotarcia do celu, dzięki temu nawet po chwilowym przerwaniu łącza za pomocą np. bomby wodorowej, informacja odnajdzie drogę do odbiorcy i zostanie "złożona we właściwej kolejności".
Po uporaniu się z problemami standaryzacji protokołów transmisji danych, dzięki opracowaniu i wprowadzeniu protokołu TCP/IP możliwe stało się praktycznie nieograniczone użytkowanie sieci przez bardzo wiele różnych maszyn łączonych w przeróżne sieci. Na początku lat 80. wyodrębniono z ARPAnet-u cywilną sieć NSFnet. Sieć NSFnet była przeznaczona dla celów edukacyjno-naukowych i anarchizujące środowiska akademickie stawiały sobie za punkt honoru niedopuszczenie do jej komercjalizacji. Wraz jednak ze wzrostem liczby przyłączanych niewielkich prywatnych sieci LAN i oczekiwań ich użytkowników, komercjalizacja globalnej sieci komputerowej, nazwanej Internet, stała się faktem. Co prawda, pionierzy korzystania z sieci w celu uczciwego zarabiania pieniędzy spotykali się niejednokrotnie z szykanami i akcjami dywersyjnymi ze strony "światka internetowego", ale pod koniec lat dziewięćdziesiątych Internet stał się znaczącym elementem globalnej gospodarki.
Internet Service Povider