Platforma nowych możliwości

Oszczędność i wygoda. Tak w skrócie można scharakteryzować korzyści, jakie przynosi firmom korzystanie z usług platform handlu elektronicznego. Jedna z dwóch największych na rynku - Marketplanet - od kwietnia 2003 r. działa w oparciu o najnowszą technologię Commerce One 5.0 Suite. Umożliwia ona obsługę procesów biznesowych w znacznie większym zakresie niż rozwiązania stosowane dotychczas. Dla klientów spółki oznacza to dostęp do nowych produktów, które dają oszczędności biznesowe i procesowe.

Publikacja: 23.07.2003 15:32

Platforma elektroniczna to odpowiednik centrum handlowego, miejsce, w którym firmy wynajmują powierzchnię i prowadzą biznes na drodze elektronicznej. Otrzymują dostęp do całego pakietu rozwiązań usprawniających realizację procesów zaopatrzeniowych. Mogą więc odwzorować swoje procesy biznesowe związane z zaopatrzeniem: od etapu złożenia wstępnego zapytania ofertowego, aż po wystawienie faktury. Mogą też wdrażać poszczególne narzędzia modułowo. Klienci, w zależności od własnych potrzeb, wykorzystują np. tylko aukcje elektroniczne lub katalogi. Bez względu na zakres współpracy, gwarantowane jest pełne bezpieczeństwo dokonywanych operacji. Transmisja danych jest szyfrowana, a technologia podpisu elektronicznego zapewnia jednoznaczną identyfikację i niepodważalność transakcji.

- Nasze rozwiązania zapewniają pełną elektroniczną obsługę procesu przetargowego - od złożenia zapytania ofertowego, aż do wystawienia faktury i potwierdzenia przelewu - mówi Konrad Makomaski, prezes Otwartego Rynku Elektronicznego, operatora Marketplanet. Dysponuje również nowym modułem dla dostawców, który pozwala im na obsługę innych rodzajów dokumentów, m.in. takich, jak awizo dostawy. Dzięki użyciu aplikacji dostępnych w modelu ASP (Application Service Provider) przedsiębiorcy mogą teraz uzyskać pełnię korzyści wynikających z użycia elektronicznych narzędzi zakupowych bez nakładów inwestycyjnych na zakup i wdrożenie sprzętu i oprogramowania. Marketplanet "wynajmuje" swoje aplikacje za niewielką opłatą miesięczną. Spójność wszystkich systemów dostępnych na platformie pozwoliła na uruchomienie usług, które radykalnie zmieniają zasady procesów zaopatrzeniowych w firmach. Marketplanet precyzyjnie definiuje ich kluczowe elementy. Do każdego z nich dopasowuje efektywne narzędzia elektroniczne.

Narzędzia

do robienia oszczędności

Oferowane usługi pozwalają na osiągnięcie oszczędności dwojakiego rodzaju: cenowych, które wynikają z efektywnych narzędzi negocjacyjnych, oraz procesowych, które są skutkiem przeniesienia procesów zaopatrzeniowych do Internetu. Zastosowanie aukcji elektronicznej wielokrotnie udowodniło jej znacznie większą skuteczność niż tradycyjnych negocjacji. W organizowanych aukcjach biorą udział wyselekcjonowani w tzw. procesie przedaukcyjnym dostawcy. Zwykle w takiej licytacji bierze udział od kilku do kilkunastu firm. Po zalogowaniu się do systemu uczestnicy widzą na monitorach swoich komputerów kolejne, coraz niższe ceny. Mogą je przebić lub wycofać się z gry. Wygrywa najniższa oferta cenowa. Ceny spadają średnio o ok. 30 proc. od wywoławczej. Rekord wyniósł ponad 50 proc. Czasami jest to tylko kilka procent, ale w przypadku, kiedy zamówienie będzie miało wartość kilku milionów złotych, oszczędności są ogromne.

Dzięki zastosowaniu technologii internetowej, która jest niczym innym, jak pewną wygodna formą łączności, firma uzyskuje uproszczenie wielu procesów, na przykład wysyłania zapytań ofertowych, porównania ofert, kontroli aktualnego statusu realizacji zamówień itp. Eliminuje to cały system papierowego obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie lub instytucji finansowej na rzecz komunikacji elektronicznej. Dzięki temu oszczędności w skali roku mogą sięgnąć nawet 50-70 proc. dotychczasowych kosztów składania zamówień. Oszczędzamy również czas. Wszystko dzieje się teraz szybko i efektywnie.Zakupów mogą dokonywać sami zainteresowani, a nie tylko służby zaopatrzenia. Jeżeli pracownik potrzebuje np. toner do drukarki, to wchodzi do katalogu elektronicznego i wybiera taki, jaki jest mu potrzebny, po czym - po zatwierdzeniu przez szefa, również elektronicznie - składa zamówienie. Toner zgodnie z podpisaną wcześniej z dostawcą umową trafia do zainteresowanego w określonym czasie. Wszystko odbywa się sprawnie i bez zbędnej biurokracji. Eliminuje się też ryzyko, że będzie to towar inny niż oczekiwany, co bardzo często miało miejsce w tradycyjnym działaniu, a więc za pośrednictwem działu zakupów. Poza tym sam zainteresowany może w prosty sposób sprawdzać, gdzie jest jego zapotrzebowanie - czy poszło już do dostawcy, czy może tkwi jeszcze w dziale finansowym lub w jeszcze innym miejscu. Pozwala to na centralizację negocjacji oraz decentralizację procesu zamawiania, co bardzo ułatwia pracę i zarządzanie firmą.

Nowa jakość zarządzania

Działy zakupów mogą teraz zajmować się strategią, czyli tym, od kogo i co powinno być kupowane. Następnie optymalizować ją zarówno od strony cenowej, jak i logistycznej oraz negocjować jak najkorzystniejsze kontrakty, które obniżą koszty bieżącego funkcjonowania firmy. Stosowane rozwiązania ułatwiają zbieranie informacji o tym, co, kto, na jakich warunkach i kiedy może dostarczyć, dzięki czemu dział zaopatrzeniowy może wybrać najlepszego dostawcę. Cały proces zaopatrzenia jest więc uporządkowany i przejrzysty. Firma ma pełną kontrolę nad zakupami. W każdej chwili ma dostęp do dostawcy i może monitorować poszczególne etapy dowolnego zlecenia.

Usługi Marketplanet to znakomite narzędzia dla zarządu. Dzięki nim prezes przedsiębiorstwa może w każdej chwili sprawdzić, ile kosztuje go jej działalność. Posługując się informacjami znajdującymi się na platformie może sporządzać rozmaite statystyki, np. średnie zużycie materiałów biurowych.

Jeśli firma otwiera kilka nowych oddziałów, to od początku może precyzyjnie skalkulować koszty na podstawie statystyk innych placówek. System nie tylko wspomaga zaopatrzenie, ale pozwala także na sporządzanie użytecznych dla przedsiębiorstwa prognoz i kalkulacji.

Oferowane rozwiązania są uniwersalne. Mogą z nich korzystać wszystkie firmy bez względu na swój profil. Z doświadczeń wynika, że również zakres zakupów jest bardzo szeroki. Klienci kupują wszelkiego rodzaju produkty i usługi: materiały produkcyjne, soki, materiały biurowe, serwery, samochody służbowe, usługi ochrony lub sprzątania.

IT
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją