Wydarzenia z Manili w spektakularny sposób pokazują, jak mechanizmy powszechnej komunikacji potrafią wyzwolić "potencjał społeczny" i skupić go wokół różnych celów i zdarzeń. Komercyjnym aspektem tego zjawiska jest powstający obecnie rynek usług mobilnych, wykorzystujących infrastrukturę operatorów do transmisji danych i treści multimedialnych. Gama usług jest niezwykle szeroka - od typowych serwisów informacyjnych, po gry zespołowe, takie jak BotFighters, gdzie komórka staje się orężem, radarem i bramą w świat walki kosmicznych robotów, w których przeistaczają się grający abonenci sieci. Jako przykład ogromnego sukcesu wskazuje się najczęściej doświadczenia japońskiego operatora NTT i związanego z nim operatora tzw. usług mobilnych trzeciej generacji (3G) - DoCoMo.
Produkt informacyjny
Usługi mobilne często bywają porównywane z usługami tworzonymi w Internecie. Niewątpliwie obie bazują na fundamentalnej idei "produktu informacyjnego" - personalizowanej, interaktywnej informacji, dostępnej w kanale elektronicznym. Z tego punktu widzenia zróżnicowanie pomiędzy usługami wydaje się istnieć przede wszystkim na poziomie samego kanału, przy czym "Internet w komórce" jawi się raczej jako ubogi krewny. Taki punkt widzenia jest jednak błędnym uproszczeniem.
Fundamentalną cechą sieci komórkowych jest lokalizacja użytkownika. W połączeniu z ofertą wielu inteligentnych, wrażliwych na konfigurację akcesoriów stwarza to ogromne możliwości tworzenia usług kontekstowych. Potencjalna zdolność do wyboru usług i dostosowania ich zakresu zarówno do specyfiki samego użytkownika, jak i okoliczności towarzyszącym wykorzystaniu, takich jak czas, miejsce, realizowane zadanie - sięga w przypadku usług mobilnych nieporównanie dalej niż kontekstowość tradycyjnego Internetu. Komputerowa sieć stała się niewątpliwie ważnym narzędziem pracy i nauki oraz jednym z istotnych narzędzi rozrywki. Jednak ta obecność komputerów w naszym życiu codziennym nie może się równać ze stopniem, w jakim w ciągu kilku lat zasymilowaliśmy terminale komórkowe. Różnica widoczna jest w populacjach użytkowników, która w przypadku terminali mobilnych w Europie ponaddwukrotnie przewyższa użytkowników komputerowego Internetu.
Kolejną istotną przewagą usług mobilnych w stosunku do komputerowego Internetu jest fakt, że usługi mobilne wiążą się z istnieniem naturalnego mechanizmu rozliczeń. W świecie Internetu wytworzyło się oczekiwanie "darmowego" dostępu do informacji, co utrudnia wprowadzanie nowych usług. Natomiast użytkownicy komórek są przyzwyczajeni do drobiazgowych rozliczeń wszelkich usług, z jakich korzystają.