Oracle zmieniła świat

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj świat bez baz danych. Za każdym razem, gdy pobieramy pieniądze z bankomatu, rezerwujemy bilet lotniczy albo płacimy za coś kartą kredytową, one pracują gdzieś w tle... Pierwszy teoretyczny model relacyjnej bazy danych powstał w 1970 r., a pierwszą komercyjną jej realizacją była baza Oracle, wprowadzona w 1979 r. Od tamtej pory technologie baz danych szybko się rozwijały.

Publikacja: 24.10.2003 16:37

Teraz stanowią podstawowy element niemal wszystkich aplikacji do obsługi przetwarzania transakcyjnego i analizy danych biznesowych.

Rewolucja baz danych rozpoczęła się po opublikowaniu przez naukowca z firmy IBM, doktora Edgara Codda, artykułu pod tytułem "A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks". Obecny prezes i dyrektor generalny Oracle Larry Ellison oraz jego przyjaciele i byli współpracownicy: Bob Miner i Ed Oates, utworzyli w Dolinie Krzemowej firmę doradczą o nazwie Software Development Laboratories (SDL). Ellison i Miner przeczytali artykuł Codda, a także inny artykuł opublikowany w listopadzie 1976 r. w magazynie wydawanym przez dział badań i rozwoju IBM. W artykule tym opisano wstępną wersję języka SQL. Ellison dostrzegł ogromny potencjał ekonomiczny oprogramowania do obsługi baz danych. Wraz ze współzałożycielami firmy SDL rozpoczął tworzenie systemu, który stał się pierwszym komercyjnie dostępnym rozwiązaniem do zarządzania relacyjną bazą danych.

Programiści SDL nadali gotowemu produktowi miano "Oracle", od roboczej nazwy finansowanego przez CIA projektu, przy którym Ellison i Miner pracowali w zatrudniającej ich poprzednio firmie Ampex (CIA zresztą została później jednym z pierwszych klientów Oracle). W 1979 r. firma SDL zmieniła nazwę na Relational Software, Inc. (RSI), a w 1983 r. nazwę RSI zmieniono na Oracle Corporation, aby firma była lepiej kojarzona z jej głównym produktem.

Oracle wersja 2

- pierwsza baza Oracle

Latem 1979 r. firma RSI po raz pierwszy zaoferowała bazę danych Oracle w sprzedaży. Była to wersja przeznaczona do minikomputerów PDP-11 firmy Digital Equipment. Nowa baza danych zawierała w miarę kompletną implementację języka SQL, wraz z podzapytaniami, złączeniami i innymi funkcjami. Była jednak dość zawodna i nie oferowała pewnych ważnych funkcji, takich jak transakcje. Pierwszą bazę danych Oracle nazwano "wersją 2", zamiast wersją 1, ponieważ debiutująca firma uważała, że klienci chętniej kupią produkt w kolejnej wersji niż w zupełnie początkowej.

Oracle wersja 3

- przenośna baza Oracle

W marcu 1983 r. firma RSI wydała nową wersję bazy danych Oracle, napisaną całkowicie od podstaw w nowym wówczas języku programowania C. W wersji tej zwiększono przenośność bazy danych poza systemy pracujące na minikomputerach DEC PDP-11. W wersji 3 bazy Oracle wprowadzono także niepodzielne wykonywanie instrukcji i transakcji SQL. W wersji 3 wprowadzono także zapytania nieblokujące, przy których zarówno do zapytań, jak i wycofywania transakcji wykorzystywano dane zapisane w specjalnym pliku. Pozwalało to uniknąć blokowania przy odczycie (chociaż przepustowość rozwiązania była ograniczona przez stosowanie blokowania na poziomie tabel).

Oracle wersja 4

- niezawodna baza Oracle

W półtora roku później - w październiku 1984 r. - Oracle wydał wersję 4 swojej bazy. Cechowała się ona zwiększoną stabilnością oraz zapewniała tzw. spójność odczytu. Polegało to na zagwarantowaniu, że zapytanie korzysta z zestawu danych, który pozostaje spójny podczas całego czasu wykonywania. Zalety takiego rozwiązania są chyba oczywiste: pozwalało ono uniknąć błędów obliczeniowych, jeżeli np. w trakcie wykonywania zapytania na rachunek bankowy wpływały pieniądze albo do bazy kadrowej zostali dodani pracownicy.

Oracle wersja 5

- rozproszona baza Oracle

W latach 1985 i 1986 wydano wersje 5.0 i 5.1 Oracle. Były to jedne z pierwszych systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych (RDBMS), opartych na architekturze klient-serwer. Dzięki nim aplikacje korporacyjne uruchomione na komputerach biurkowych (klientach) mogły korzystać poprzez sieć z serwera bazy danych. Wersja 5.1 obsługiwała zapytania rozproszone: pojedyncze zapytanie mogło mieć dostęp do danych zapisanych w różnych miejscach.Oracle wersja 6

- skalowalna baza Oracle

Wersja 6 bazy danych Oracle, wydana w lipcu 1988 r., została napisana od nowa. Wprowadzono w niej nową architekturę, zapewniającą większą wydajność, skalowalność i dostępność. Jedną z najważniejszych nowych funkcji było blokowanie na poziomie wiersza, polegającego na tym, że przy wykonywaniu transakcji następuje nałożenie blokady zapisu tylko na przetwarzany wiersz, a nie na całą tabelę. Zwiększyło to wydajność systemu w sytuacji, gdy z tych samych danych korzysta wielu użytkowników. W wersji 6 bazy Oracle wprowadzono także kopie zapasowe tworzone "na gorąco". Pozwoliły one na sporządzanie kopii zapasowych bazy danych w trakcie jej używania.

Oracle 7

- programowalna baza Oracle

Po latach intensywnych badań, rozwoju i testów, w czerwcu 1992 r. wydano Oracle 7. W wersji tej wprowadzono nowe funkcje zwiększające wydajność, obsługę transakcji rozproszonych, usprawnienia administracyjne, nowe narzędzia do programowania aplikacji, a także metody zabezpieczeń. W Oracle 7 pojawiły się także nowe funkcje, takie jak procedury przechowywane, procedury wyzwalane (ang. triggers) i deklaratywna spójność odwołań. Pozwalało to na programowanie bazy danych i wdrażanie reguł korporacyjnych.

Oracle 8

- obiektowa baza Oracle

W czerwcu 1997 r., w Radio City Music Hall w Nowym Jorku, Larry Ellison zaprezentował bazę danych Oracle 8, która stała się podstawą systemów obsługujących Internet, przetwarzanie sieciowe oraz nowe typy informacji. Wersja Oracle 8 oferowała obsługę programowania obiektowego oraz nowych aplikacji multimedialnych.

Oracle 8i

- internetowa baza Oracle

Piętnaście miesięcy później wprowadzono Oracle 8i. Litera "i" w nazwie nawiązywała do Internetu, ponieważ bazę tę wyposażono w nowe funkcje do obsługi aplikacji internetowych i działań realizowanych przez tę sieć. Baza Oracle 8i jako pierwsza zawierała bezpośrednio obsługiwane środowisko wykonawcze Java. Pozwalało to na pisanie procedur przechowywanych i wyzwalanych w tym - zyskującym coraz większą popularność - języku. Baza Oracle 8i obsługiwała również SQLJ - otwarty standard osadzania instrukcji SQL w kodzie Javy na kliencie lub serwerze, a także narzędzie Oracle interMedia do zarządzania treściami multimedialnymi.

Oracle 9i

- baza Oracle nie do złamania

Baza Oracle 9i została zaprezentowana podczas serii imprez, które odbywały się na całym świecie w czerwcu 2001 r. Spośród 400 nowych funkcji Oracle 9i największe znaczenie ma Real Application Clusters. Ta technologia umożliwia wielu komputerom połączonym w klaster korzystanie z jednej bazy danych, zapewniając skalowalność, dostępność i opłacalność na zupełnie nowych poziomach. Nowa baza danych osiąga rekordowe wyniki testu TPC-C oraz oferuje nowatorskie funkcje, zapewniające wysoką dostępność i bezpieczeństwo; udostępnia też wbudowane narzędzia do analizy danych biznesowych. Oracle 9i w wersji 2, oprócz innych ważnych rozszerzeń, oferuje również bezpośrednią obsługę danych w formacie XML.

Ken Jacobs jest wiceprezesem Korporacji Oracle i dyrektorem działu technologii, odpowiedzialnym za strategię rozwoju produktów z grupy serwerów. Swój artykuł napisał na początku 2002 r. z okazji 25. rocznicy powstania firmy Oracle. Historia dopisała do tego tekstu kolejny podrozdział: 8 września 2003 r. odbyła się premiera nowej bazy danych Oracle. W czasie trwania konferencji OracleWorld San Francisco 2003, Larry Ellison ogłosił po raz pierwszy najważniejsze aspekty technologii przetwarzania siatkowego - Oracle Grid Computing - oraz zaprezentował nowe, związane z nią produkty serii Oracle 10g: Oracle Database 10g, Oracle Application Server 10g i Oracle Enterprise Manager 10g.

IT
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją