Nie do końca można się zgodzić z takim stwierdzeniem. Komputeryzacja firmy lub jej części oznacza konieczność poniesienia, czasami dość znacznych, nakładów inwestycyjnych, które - jak to zwykle w biznesie bywa - muszą się zwrócić w określonym czasie. Dlatego każdy menedżer powinien dobrze wiedzieć, jaką wartość informatyka wnosi do jego firmy. Pośród najważniejszych korzyści najczęściej wymienia się wzrost efektywności pracy, obniżenie kosztów prowadzenia działalności, poprawę zadowolenia klienta, możliwość wychodzenia naprzeciw potrzebom rynku. Niektóre systemy otwierają nowe kanały sprzedaży - choćby Internet - co w konsekwencji przekłada się na wzrost obrotów. Widać zatem, że korzyści te mogą mieć całkiem mierzalny wymiar finansowy. Dodatkowo, zgromadzenie w postaci elektronicznej dużej ilości danych związanych z prowadzeniem działalności pozwala przeprowadzać różnorodne analizy, dzięki którym można podejmować bardziej trafne decyzje dotyczące planowanej sprzedaży, produkcji lub innych aspektów funkcjonowania firmy. Dobrze działający, dopasowany do struktury przedsiębiorstwa system informatyczny może być istotnym elementem przewagi konkurencyjnej na rynku.
Aby tak się stało, system musi spełniać kilka warunków: być dobrze dopasowany do specyfiki przedsiębiorstwa, rozwijać się w miarę zmieniających się potrzeb użytkownika i rynku, zapewniać niezawodny, ciągły i szybki dostęp do danych, chroniąc jednocześnie zgromadzone informacje przed sabotażem czy kradzieżą. Na wiele z tych czynników ma wpływ rodzaj zastosowanej technologii, czyli motoru bazy danych. Tym samym decyzja o niewielkim z pozoru znaczeniu nabiera charakteru strategicznego.
Sercem każdego systemu jest zgromadzona i uporządkowana informacja, inaczej mówiąc baza danych. Do jej obsługi konieczne jest zastosowanie odpowiedniej specjalizowanej technologii, która poradzi sobie z wyszukiwaniem żądanej informacji w rozsądnym czasie. W przypadku typowych systemów informatycznych ilość zgromadzonej informacji jest na tyle duża, że jej obsługa wymaga bardzo złożonych i zaawansowanych programów. Przyjęło się je określać mianem "systemów zarządzania bazą danych" lub też jako "motory bazy danych". Najbardziej znane firmy wytwarzające systemy zarządzania bazami danych, to: IBM, Microsoft, Oracle, a także Progress Software.
Oprócz zapewnienia ochrony zgromadzonych danych, dobry system informatyczny powinien jeszcze spełniać kilka dodatkowych warunków, dzięki którym można uzyskać najwyższy stopień zwrotu nakładów inwestycyjnych. Należą do nich: otwartość, łatwość integracji, skalowalność i niskie koszty posiadania. Wszystkie te cechy w bardzo dużym stopniu zależą od wybranej technologii, czyli od zastosowanego motoru bazy danych.
System otwarty to taki, który zapewnia zróżnicowany dostęp dla użytkowników: łatwy i prosty terminal dla operatorów wprowadzających duże ilości danych, wydajny interfejs graficzny dla osób podejmujących decyzje, jak również powszechny, tani i niezawodny sposób obsługi przez przeglądarkę internetową dla okazjonalnych użytkowników. To również możliwość dowolnego wyboru architektury systemu: rozproszonej lub scentralizowanej.