Jako alternatywa dla pozbawionej gwarancji bezprzewodowej sieci Ethernet producenci opracowali systemy dla koncesjonowanego pasma 3,5 GHz. Systemy te znacznie różnią się między sobą, gdyż nie zostały zdefiniowane żadne standardy dla takich urządzeń. Typowe rozwiązania wspierają podstawowe mechanizmy QoS, takie jak obsługa priorytetów lub minimalne gwarancje pasma dla poszczególnych użytkowników. Wspólną cechą systemów jest niewielka pojemność sektora stacji bazowej, co w praktyce ogranicza liczbę możliwych do zainstalowania w sektorze terminali, lub powoduje znaczny spadek jakości usługi, przy stosowaniu znacznej liczby terminali.
Systemy LMDS
Działające w wyższym paśmie między 20 a 30 GHz systemy typu LMDS (Local Multipoint Distribution System) pozwalają na pełną gwarancję parametrów QoS, oraz świadczenie również innych usług niż dostęp do Internetu (np.: dzierżawa kanałów cyfrowych, dzierżawa łączy, wsparcie dla VoIP). Urządzenia udostępniają interfejsy Ethernet 10BaseT, E1 (G.703), a także Frame Relay/V.35. Pojemność stacji bazowej jest kilkakrotnie większa od konkurentów z przedziału 3,5 GHz.
Do wszystkich wyżej wymienionych zalet dochodzi ograniczenie zasięgu do pojedynczych kilometrów (maksymalny zasięg wynosi od 5 km do 10 km, czyli jest około dwukrotnie mniejszy niż w systemach 3,5 GHz), co w praktyce ogranicza stosowalność systemu do centrów aglomeracji, w których występują problemy z uzyskaniem dostępu do kabli miedzianych.
W ostatnich latach LMDS stał się bardzo popularny również w Polsce. Popularność swą zawdzięcza temu, że jest jedynym niesatelitarnym systemem pozwalającym na konkurencję względem operatorów korzystających z łączy miedzianych i gwarantującym zachowanie odpowiedniej jakości dostarczanych usług.
Systemy satelitarne
Bezapelacyjną zaletą omawianych na końcu systemów satelitarnych jest ich unikalna właściwość - możliwość zainstalowania w dowolnym miejscu przy praktycznie dowolnym ukształtowaniu terenu. Tak ogromna zaleta z biznesowego punktu widzenia idzie w parze z wysokimi cenami sprzętu i pasma na transponderach satelitarnych, oraz z dużymi, dochodzącymi do sekund opóźnieniami transmisji. Nie pozbawia to systemów możliwości stosowania do usług transmisji danych, w tym dostępu do Internetu, natomiast z powodu dużych opóźnień transmisji stawia pod znakiem zapytania usługi głosowe oraz transmisję danych wymagającą częstych interakcji oddalonych urządzeń.
Bezapelacyjną zaletą, będącą cechą wszystkich systemów bezprzewodowych, jest szybkość instalacji urządzeń, nie spotykana w praktyce na rynku usług opartych na infrastrukturze kablowej.
Konkluzja
Nie jest prostym zadaniem w tak krótkim tekście jak ten zawrzeć wystarczająco dużo argumentów przemawiających za i przeciw omawianym technologiom. Tabela 1 zawiera zestawienie ważniejszych z biznesowego punktu widzenia parametrów systemów.
Po jej analizie nasuwa się kilka dość oczywistych wniosków dotyczących systemów dostępu do usług telekomunikacyjnych:
- dostęp realizowany przez technologie przeznaczone do transmisji głosu ewidentnie przestał wystarczać,
- dostępowa infrastruktura światłowodowa byłaby funkcjonalnie najlepszym rozwiązaniem tzw. problemu ostatniej mili. W praktyce koncepcja ta jest niewykonalna na szerszą skalę z powodu dużych kosztów inwestycyjnych,
- infrastruktura miedziana doskonale nadaje się do transmisji usług wszelkiego typu, i to z dużymi przepływnościami. Ograniczenia prawne i praktyki monopolistyczne powodują trudności rozwoju podmiotów niezależnych, korzystających z dzierżawionych kabli miedzianych. Sytuacja ta się zmieni, lecz poziom optymizmu wśród operatorów w Polsce nie jest wysoki,
- tymczasowym rozwiązaniem stają się dostępowe technologie radiowe i satelitarne. Przytoczone w niniejszym tekście przykłady technologii radiowych pokazują, że transmisja radiowa ma szansę na konkurowanie z transmisją opartą na kablach. Różnorodność technologii jest duża i każda z nich ma swoją potencjalną grupę docelową na rynku.
Przewagę na rynku, a w efekcie możliwość przetrwania trudnych czasów otrzyma ten, kto będzie potrafił wybrać odpowiednią technologię dostępową i prawidłowo jej użyć. Zdaniem autorNie należy jednak zapominać o naturalnej przewadze systemów kablowych, które na pewno powrócą do szczególnych łask również w Polsce. Pozostaje tylko jedno pytanie: kiedy?