Bankowość elektroniczna ma udostępnić usługi bankowe lub finansowe niezależnie od lokalizacji klienta oraz czasu, w którym postanowił z nich korzystać. O jej atrakcyjności po stronie klienta decydują: efektywność, niezależność i wygoda.
Od strony użytkownika bankowość elektroniczną można podzielić na: usługi związane z elektronicznymi instrumentami płatniczymi: karty oraz urządzenia do ich obsługi - sieć bankomatów i POS; usługi, do których dostęp realizowany jest poprzez komputer i modem (internet banking), oraz usługi obsługiwane za pomocą kanału telefonicznego (stacjonarnego i komórkowego: infolinie, centra obsługi telefonicznej lub specyficzne dla telefonów GSM usługi WAP i SMS). Nowym i potencjalnie bardzo atrakcyjnym narzędziem dostępu jest jednoczesne wykorzystanie cyfrowej TV i linii telefonicznej - z takim rozwiązaniem występuje na rynku Invest-Bank. W Europie takim dostępem do usług bankowych posługuje się kilka milionów osób, głównie w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji.
Poszczególne kanały umożliwiają realizację różnych operacji. Portal banku pozwala na realizację operacji niefinansowych: przegląd oferty, zapoznanie się z produktami, zdalny dostęp do regulaminów i wzorców umów. Kolejną grupą operacji oferowanych przez bankowość elektroniczną są operacje pasywne - obejmujące między innymi informacje o saldzie rachunku, o transakcjach oraz operacje aktywne: np.: zleceń giełdowych, przelewów bądź zakładania depozytów. Z kolei modele biznesowe, za pomocą których banki realizują bankowość elektroniczną, to: elektroniczne kanały dostępu, bank internetowy oraz wirtualny oddział.
Obecnie dla nieomal wszystkich banków usługi bankowości elektronicznej są typowym elementem gry rynkowej, skłaniającym potencjalnych klientów do wybrania oferowanego przez nich pakietu produktów. Stały się formą wizytówki, świadczącej o nowoczesności oferty i prestiżu banku.
Narzędzia dostępu