Z dnia na dzień rośnie grupa użytkowników rachunków internetowych. Popularność tej formy kontaktu z bankiem wynika z dużej swobody dostępu, praktycznie z dowolnego miejsca na świecie oraz braku konieczności regularnego wizytowania zatłoczonych oddziałów.
Niektóre instytucje finansowe zdecydowały się pójść o krok dalej, tworząc wirtualne banki, które zamiast tradycyjnych oddziałów oferują swoim klientom bardzo zaawansowane serwisy internetowe, umożliwiające pełną kontrolę rachunku z poziomu domowej przeglądarki.
Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie dynamiczny rozwój sieci bankomatowych, które przejęły najbardziej typowe zadania oddziału bankowego - operacje gotówkowe. Internetowy bank nie mógłby istnieć, nie zapewniając swoim klientom dostępu do gotówki. Prawdą jest, że coraz więcej transakcji możemy zrealizować za pomocą karty płatniczej, jednakże dzisiaj stanowią one zaledwie 30% wszystkich transakcji. Gotówka jest i długo jeszcze pozostanie dominującym sposobem rozliczania zobowiązań finansowych.
Sieci bankomatowe zapewniają klientom wirtualnych banków nieograniczony dostęp do gotówki. Są znacznie tańsze niż tradycyjne oddziały i dostępne przez 24 godziny na dobę. Banki, które zdecydowały się na zakup najnowocześniejszych, produkowanych obecnie maszyn, są w stanie zaoferować swoim klientom znacznie więcej. Dzisiejsze bankomaty są przygotowane do obsługi wpłat gotówkowych, drukowania wyciągów, realizowania transferów i płatności rachunków oraz pełnej interakcji z użytkownikiem w zakresie obsługi internetowego rachunku.
Zarówno na świecie, jak i w Polsce banki internetowe zdają sobie sprawę z tego, ż oczekiwaniem ich klientów jest pewna forma obecności banku w realnym świecie. Optymalnym od strony kosztowej rozwiązaniem w tym zakresie jest stworzenie sieci punktów obsługi klienta, w których urządzenie samoobsługowe przejmie większość funkcji pełnionych przez tradycyjne oddziały. W Polsce przykładem takiego banku są Multi-Bank i mBank, które wspólnie z NCR Polska realizują program pilotażowy o nazwie mKiosk. W takim urządzeniu klienci obydwu banków mogą dokonywać operacji gotówkowych na swoich rachunkach, m.in. wpłaty i wypłaty, płatności kart kredytowych i innych rachunków.