Atrakcyjny rynek

Rynek małych i średnich przedsiębiorstw nie zawsze był atrakcyjny dla dostawców rozwiązań informatycznych. Jeszcze w połowie minionej dekady można było w miarę wyraźnie rozgraniczyć firmy specjalizujące się w rozwiązaniach dla dużych i małych odbiorców. Jednak w ostatnich latach ten podział coraz mocniej zaczyna się zacierać.

Publikacja: 31.03.2004 14:16

Z jednej strony rozwiązania uważane tradycyjnie za przeznaczone dla małych firm lub niewielkich zespołów coraz śmielej wkraczają nawet do największych korporacji, z drugiej - giganci rynku komputerowego opracowują specjalne, uproszczone wersje swoich produktów, mające pomóc im w ekspansji na rynek mniejszych odbiorców.

Nie dzieje się tak bez przyczyny. W opinii analityków, rynek związany z małymi i średnimi przedsiębiorstwami będzie w najbliższych latach rozwijał się bardziej dynamicznie od innych. Dlatego oferta gotowych rozwiązań informatycznych (aplikacji) dostępnych dla firm z tego sektora jest dziś znacznie większa niż kilka lat temu i stale się powiększa. Wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest więc łatwym zadaniem. Spróbujmy przyjrzeć się kryteriom, które mogą pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Precyzyjne określenie, co jest, a co nie jest małym lub średnim przedsiębiorstwem, nie zawsze jest możliwe. Nie dość, że przy tego rodzaju segmentacji linia podziału zwykle bywa płynna, to na dodatek istnieje wiele definicji tego rynku. Według dyrektywy Unii Europejskiej, do małych i średnich przedsiębiorstw należą firmy liczące od 10 do 250 pracowników, o obrocie nie przekraczającym 50 mln euro rocznie. Definicja używana w Stanach Zjednoczonych mówi natomiast o rocznym obrocie 30 mln dolarów. Z kolei firma analityczna Gartner Group posługuje się granicą 1000 pracowników.

Odsuwając na bok dywagacje, która definicja jest lepsza, z punktu widzenia informatyki i systemów komputerowych w nich używanych, można określić kilka wspólnych cech charakteryzujących małe i średnie przedsiębiorstwa. Przede wszystkim firmy te mają ograniczone zasoby informatyczne z niewielkimi budżetami. Jednak mimo to często korzystają z dobrego, nowoczesnego oprogramowania, wspierającego ich działalność i zapewniającego rzeczywistą przewagę konkurencyjną. Powodzenie osiągają dzięki współpracy z partnerami specjalizującymi się w obsłudze firm z określonej branży, stosowaniem rozwiązań o niskim koszcie eksploatacji, niezawodnych oraz łatwych w użyciu i nie wymagających dużego nakładu pracy do codziennej obsługi.

Małe i średnie firmy nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie wielu informatyków, którzy znając dobrze specyfikę własnego przedsiębiorstwa mogliby stworzyć aplikację szytą na miarę. Jednak na rynku istnieje wielu dostawców specjalizujących się w rozwiązaniach dla danej branży. Specjalizacja ta jest często bardzo daleko posunięta. Choć wytwarzanie serów czy jogurtów można nazwać "produkcją", różni się ona jednak od produkcji śrubek czy nawet napojów gazowanych. Dlatego aplikacja wspierająca proces produkcji przetworów mlecznych lepiej sprawdzi się w takim zakładzie niż system wspierający produkcję "w ogóle". Choć ten ostatni można pewnie dopasować do określonych wymagań klienta, to wdrożenie produktu specjalizowanego będzie znacznie szybsze, łatwiejsze, a co za tym idzie - tańsze. Nie bez znaczenia jest też fakt, że projektanci i programiści z takiej firmy doskonale znają specyfikę branży, jej największe bolączki i potrzeby. Tym samym stworzone oprogramowanie idealnie wspiera działalność przedsiębiorstwa.

Równie ważnym czynnikiem jest łatwość obsługi. Rozwiązania dla dużych przedsiębiorstw niekoniecznie muszą się sprawdzać w mniejszych firmach, gdyż oczekiwania tych dwóch grup odbiorców są różne. W dużych firmach pracę aplikacji nadzoruje grupa informatyków, pracująca nad zapewnieniem optymalnej wydajności systemu przetwarzającego ogromne ilości danych, a tym samym umożliwiająca pracę tysiącom użytkowników. W mniejszych przedsiębiorstwach ilość danych i liczba stanowisk pracy bywa zwykle mniejsza, dlatego nie ma potrzeby stosowania tak zaawansowanych czynności administracyjnych. Można wykorzystać technologię baz wbudowanych - zapewniających niezawodność, wydajność i ciągłość pracy odpowiadającą potrzebom biznesu, które nie wymagają przy tym zaawansowanych prac administracyjnych. Dla firmy może to oznaczać nawet zaoszczędzenie jednego etatu, co przy ograniczonym budżecie na informatykę może mieć ogromne znaczenie.

W ten sposób dochodzimy do kolejnego kryterium, jakim jest koszt posiadania danego rozwiązania. Często popełnianym błędem przy ocenie kosztów jest ograniczanie się tylko do wydatków związanych z zakupem czy wdrożeniem. Tymczasem, jak pokazują badania, cena zakupu to tylko 10-20 procent wszystkich wydatków poniesionych w ciągu pierwszych pięciu lat w związku z wdrożeniem nowego systemu. Do pozostałych kosztów należą między innymi: koszty związane z serwisem, wdrożeniem, dystrybucją i szkoleniami, a także - codzienne nakłady pracy poniesione na administrowanie systemem. Te ostatnie mają bardzo istotne znaczenie właśnie ze względu na ich codzienne powtarzanie. Według firmy konsultingowej Aberdeen Group, koszty te mogą stanowić blisko połowę kosztów posiadania systemu informatycznego. Wiele małych i średnich firm w ogóle nie zatrudnia na stałe informatyka, dlatego tak ważne jest, aby kupowany system informatyczny był możliwie najmniej wymagający.

Widzimy zatem, że małe i średnie firmy, mimo ograniczeń budżetowych, mogą korzystać z bardzo zaawansowanych rozwiązań aplikacyjnych. Rozwiązania te dostarczane są przez firmy specjalizujące się w obsłudze danej branży, znające doskonale problemy i wymagania swoich klientów. Oferowane systemy korzystają z wydajnych i niezawodnych technologii, charakteryzujących się łatwością obsługi, co zapewnia niskie koszty posiadania i tym samym lepszą stopę zwrotu z inwestycji.

IT
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją