Trudne decyzje

Coraz częściej mówi się i pisze o intensywnym wykorzystywaniu oprogramowania informatycznego przez małe i średnie firmy... nie bez powodu. Dzisiaj małe i średnie przedsiębiorstwa, do których można zaliczyć zarówno firmy dziesięcioosobowe, jak i takie, które generują przychód rzędu kilkudziesięciu milionów złotych, mogą znaleźć dla siebie rozwiązania, które pozwalają na poprawienie efektywności, zwiększenie szans sprzedaży i partnerstwa oraz udoskonalenie relacji z klientami.

Publikacja: 31.03.2004 14:19

Ale zanim do drzwi zapuka sprzedawca, aby poinformować o zaletach oferowanego pakietu oprogramowania, proszę się do tej wizyty dobrze przygotować. Wybór systemu powinien mieć na celu nie tylko zwiększenie efektywności procesów przebiegających wewnątrz firmy, ale także osiągnięcie długotrwałego sukcesu w działalności biznesowej. Proszę się upewnić, że wasze pieniądze i czas są mądrze wykorzystywane. Wybierając oprogramowanie dla firmy, warto wziąć pod uwagę poniższe zalecenia:

Konkurencyjność: Nie można rozwijać strategii IT bez planów biznesowych. Generalnie inwestycje w IT powinny być częścią ogólnej strategii biznesowej, skoncentrowanej na rozwijaniu i doskonaleniu konkurencyjnych walorów firmy. Proszę się upewnić, że decyzje dotyczące technologii informatycznej w Waszej firmie uwzględniają plany jej długoterminowego wzrostu - np. stawiając pytanie, w jaki sposób nowy system będzie wspierał tworzenie korzystnych relacji z aktualnymi i przyszłymi klientami, dostawcami, dystrybutorami oraz innymi partnerami biznesowymi? Czy będzie działał w zgodzie ze środowiskiem biznesowym firmy, dostarczając w każdej chwili dokładnych informacji z obszaru całego przedsiębiorstwa o stanie zapasów, sprzedaży i zleceń? Proszę zapytać dostawców oprogramowania, w jaki sposób ich rozwiązania będą wspierały rozwój konkurencyjnych atutów firmy.

Implementacja: Jedną z poważniejszych różnic między dużymi i małymi firmami nie jest ich wielkość, lecz złożoność ich potrzeb. Ma ona swoje odbicie w ilości dostępnych zasobów, które są potrzebne do wdrożenia i dalszego serwisowania technologii. Nie oznacza to, że małe przedsiębiorstwa muszą zaakceptować kompromisowe rozwiązanie, do którego trzeba dopasować wymagania firmy. Proszę się upewnić, że oferent sprawdzonego oprogramowania dostarczy wszystkie informacje techniczne i biznesowe oraz specjalistyczną wiedzę branżową, jakiej potrzebuje firma, gwarantując jednocześnie, że wdrażane rozwiązanie nie obciąży nadmiernie dostępnych zasobów. Implementacja nowego oprogramowania, zaprojektowanego w celu poprawy efektywności, nie może pochłonąć wszystkich zasobów. Proszę zapytać dostawców, jak długo potrwa implementacja i jaki będzie zakres ich pomocy podczas wdrożenia.

Wsparcie: Proszę się upewnić, że dostawca gwarantuje również wsparcie systemowe. Wiele pakietów oprogramowania jest sprzedawanych przez konsultantów lub pośredników, którzy pomagają we wdrożeniu rozwiązań i oferują długoterminowe usługi serwisowe. Jednocześnie należy się wystrzegać dostawców, którzy po sprzedaży oprogramowania nie są zainteresowani potrzebami klienta. Proszę poszukać takich partnerów biznesowych i oferentów rozwiązań, którzy będą przez długi czas wspierać strategię Waszej firmy w procesie stałego doskonalenia jej działalności.

Doświadczenie w branży: W sytuacji gdy wielu dostawców oprogramowania oferuje systemy dla małych i dużych firm, ważne jest, aby nabywane rozwiązanie odpowiadało potrzebom firmy. Proszę się upewnić, że dostawcy znają Waszą branżę, mogą zaprezentować spis swoich klientów i otrzymane od nich referencje oraz oferują oprogramowanie dopasowane do specyficznych wymagań danej dziedziny. Poza tym powinni posiadać zasoby, które pozwolą im zainwestować w długoterminowy rozwój funkcjonalności branżowych. Istotne jest również, aby dostawcy rozumieli, co jest ważne dla Państwa firmy z perspektywy zwrotu z inwestycji.

Zdolność dostawcy

do utrzymania się na rynku: Należy się upewnić, że nabywane oprogramowanie będzie cały czas dostępne na rynku - podobnie jak jego dostawca. Aktualizacja oprogramowania zgodna z tempem rozwoju firmy powinna stać się standardowym etapem działań biznesowych i nie może polegać na gwałtownym pozbywaniu się dotychczasowych programów i zaczynaniu od zera. Proszę zapytać dostawcę oprogramowania, co się stanie w sytuacji, gdy Państwa firma w szybkim tempie się rozwinie lub rozszerzy działalność - w sensie geograficznym lub biznesowym. Dostawca powinien wskazać dokładną drogę rozwoju rozwiązań, spełniających aktualne i przyszłe potrzeby przedsiębiorstwa. Warto się upewnić, że dostawca oprogramowania stale inwestuje w przyszłość swoją oraz swoich klientów poprzez opracowywanie i doskonalenie rozwiązań.

Możliwości technologiczne dostępne dziś dla małych i średnich firm są niespotykanie duże - tak samo, jak ryzyko związane z podejmowaniem właściwych decyzji oraz wynikająca z tego szansa na odniesienie sukcesu. Dzięki odpowiednim pytaniom, zadanym już na samym początku rozmów z dostawcami, nabyte oprogramowanie biznesowe może stać się funkcjonalnym narzędziem, które pomoże Waszej firmie osiągnąć wytyczone cele.

IT
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją