Wyzwanie dla producentów PC-ów

Duże polskie firmy w niewielkim stopniu korzystają z komputerów - to główny wniosek płynący z raportu firmy PMR na temat poziomu informatyzacji i korzystania z usług teleinformatycznych w polskich firmach zatrudniających 250 lub więcej osób.

Publikacja: 31.03.2004 15:05

Raport PMR jest oparty na wynikach badania przeprowadzonego na przełomie roku na reprezentatywnej próbie polskich firm zatrudniających 250 i więcej osób. Przedsiębiorstwa te (jest ich około 2,7 tys.) są bardzo ważnym odbiorcą informatyki na polskim rynku - ich wydatki na IT stanowią kilkadziesiąt procent łącznych wydatków na ten cel dokonywanych w Polsce. Dlatego plany inwestycji informatycznych tych firm silnie wpływają na koniunkturę w całym sektorze IT.

Główne ustalenia raportu są następujące:

- Praktycznie wszystkie (99,6%) badane przedsiębiorstwa mają dostęp do internetu.

- Około połowy firm korzysta już z systemów informatycznych wspomagających zarządzanie, tzw. ERP (od ang. Enterprise Resource Planning - zintegrowane systemy wspomagające zarządzanie wszystkimi obszarami działalności firmy).

- Bezprzewodowe sieci lokalne (WLAN) ma jedna piąta z ankietowanych przedsiębiorstw.

- Przy wykonywaniu połączeń międzymiastowych lub międzynarodowych z usług Voice over IP (pozwalających na obniżenie kosztów połączeń telefonicznych) korzysta 10% firm.

- Około 8% badanych firm korzysta z oprogramowania wspomagającego kontakty z klientami, tzw. CRM (ang. Customer Relationship Management).

- W badanych firmach na 100 zatrudnionych przeciętnie przypada 21 stanowisk komputerowych, czyli mniej więcej pięciu pracowników na jedno stanowisko komputerowe.

Zdaniem analityków PMR, niski stopień komputeryzacji firm w pewnym stopniu tłumaczy fakt, że w badanej przez PMR zbiorowości ok. 70% stanowią firmy produkcyjne i budowlane, zazwyczaj słabo skomputeryzowane ze względu na dużą liczbę pracowników fizycznych. Jednak również w sektorach handlu i usług z komputerów nie korzysta się zbyt intensywnie - poziom komputeryzacji oscyluje w granicach 25-30 komputerów na 100 zatrudnionych. Według PMR, słaba komputeryzacja firm spowoduje w przyszłości, że będą one musiały nadgonić dystans dzielący je od ich zachodnich konkurentów w dziedzinie IT, aby móc skutecznie działać na rynku. W rezultacie - paradoksalnie - obecne zacofanie firm w dziedzinie informatyki powinno przez najbliższe lata "napędzać" polski rynek informatyczny. Firmy będą bowiem w dużych ilościach kupować sprzęt komputerowy, a także podstawowe oprogramowanie i usługi informatyczne, aby dorównać w dziedzinie IT swoim zachodnim konkurentom.

Według raportu PMR, rynek IT w Polsce powinien otrzymać pewien impuls rozwojowy także w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. PMR pytał ankietowane firmy m.in. o to, jak wejście do UE wpłynie na ich wydatki w różnych dziedzinach informatyki, m.in. na oprogramowanie, sprzęt komputerowy czy dostęp do internetu. W każdej z tych dziedzin przynajmniej kilkanaście procent ankietowanych przedsiębiorstw zadeklarowało, że będą zmuszone ponieść dodatkowe wydatki w związku z wejściem Polski do Unii (najczęściej przewidywano nadprogramowe wydatki w dziedzinie bezpieczeństwa IT - patrz wykres).

- Wyniki raportu pozwalają dość optymistycznie patrzeć w najbliższą przyszłość polskiego rynku IT - mówi Wojciech Szajnert z PMR, autor raportu. - Patrząc na badany przez nas segment rynku, nie ma co prawda powodów do euforii, ale plany firm dotyczące inwestycji w IT w 2004 r. są mimo wszystko nieco bardziej rozbudowane niż w roku ubiegłym; również w następnych latach można spodziewać się wzrostu wydatków firm na informatykę w związku z poprawiającą się sytuacją gospodarczą i wejściem Polski do UE. - Ponieważ badane przez nas firmy stanowią bardzo dużą część polskiego rynku informatycznego pod względem wartości dokonywanych zakupów, ożywienie w tym segmencie rynku powinno pozytywnie wpłynąć także na kondycję sektora IT jako całości - kończy analityk PMR.

Badanie zostało przeprowadzone na losowej, reprezentatywnej próbie 455 firm zatrudniających 250 lub więcej osób. Respondentami byli głównie kierownicy działów IT oraz informatycy.

IT
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją