Według szacunków PMR, w 2003 r. na rynku informatycznym nastąpiło wyraźne ożywienie koniunktury. Zwiększył on swoją wartość o 11,5%, do 13,9 mld zł. W bieżącym roku analitycy PMR przewidują jeszcze większe tempo wzrostu - 15,1%, a w przyszłym roku 12,1%.
Według raportu PMR, w najbliższych latach najważniejszymi, poza sytuacją makroekonomiczną, czynnikami wpływającymi na sytuację na polskim rynku IT będą wejście Polski do Unii Europejskiej oraz inwestycje teleinformatyczne realizowane w ramach umowy offsetowej związanej z zakupem myśliwców dla polskiej armii.
W opinii analityków PMR, najistotniejszym obecnie trendem na polskim rynku informatycznym jest sukcesywne zmniejszanie się udziału sprzedaży sprzętu komputerowego w ogólnej sumie wydatków na IT, przede wszystkim na rzecz dynamicznie rozwijającego się sektora usług. Udział trzeciego segmentu rynku - oprogramowania - także rośnie, ale bardzo powoli. Jeszcze w drugiej połowie lat 90. w Polsce na sprzęt przeznaczano ponad 60% wydatków na IT, podczas gdy obecnie udział ten spadł do 44%, a do końca 2005 r. autorzy raportu spodziewają się jego zmniejszenia do poziomu 38-39%, co będzie oznaczało zrównanie się tego udziału z udziałem usług.
Na podobną tendencję wskazali również respondenci badania przeprowadzonego przez PMR na potrzeby raportu. Największe firmy IT w Polsce zapytano, który segment rynku IT - sprzęt, oprogramowanie czy usługi - będzie ich zdaniem najbardziej dynamicznie rozwijać się w Polsce w ciągu najbliższych dwóch lat. Zdecydowana większość ankietowanych (69%) przewidywała, że najsilniejszy wzrost wystąpi w sektorze usług informatycznych.
Wskutek takiego trendu polski sektor IT upodabnia się pod względem struktury do bardziej dojrzałych rynków, np. niemieckiego lub brytyjskiego. Autorzy raportu podkreślają jednak, że polski rynek informatyczny potrzebuje jeszcze co najmniej kilkunastu lat intensywnego wzrostu, aby osiągnąć poziom nawet najsłabiej rozwiniętych rynków Europy Zachodniej - Grecji, Hiszpanii i Portugalii. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, jak również długoterminowe prognozy sytuacji makroekonomicznej w Polsce, analitycy PMR uważają, że w długim okresie dystans dzielący polski rynek IT od krajów Europy Zachodniej będzie się sukcesywnie zmniejszał.