Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie podpis elektroniczny, który nie tylko pozwala zapewnić integralność i bezpieczeństwo elektronicznie przesyłanych danych, ale także nadaje im moc prawną. Jest to możliwe dzięki ustawie o podpisie elektronicznym z 18 września 2001 r., która weszła w życie 16 sierpnia 2002 r. Zrównuje ona moc "bezpiecznych podpisów elektronicznych" weryfikowanych kwalifikowanymi certyfikatami z podpisami własnoręcznymi. Dodanie podpisu do elektronicznego dokumentu kończy proces jego powstawania i pozwala uzyskać znaczącą oszczędność pieniędzy i czasu, potrzebnych na jego papierową wysyłkę. Ułatwia także pracę odbiorcy danych, umożliwiając ich łatwe przetwarzanie i archiwizację.
Minęło trochę czasu, zanim pojawiły się pierwsze wdrożenia podpisu elektronicznego na dużą skalę. Ale już widać, że znacznie ułatwiają one pracę niektórych instytucji. Znanym ostatnio przykładem wdrożenia podpisu elektronicznego na większą skalę jest system przesyłania elektronicznie podpisanych danych do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Odbyło się to na podstawie Ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzania do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł, która z dniem 1 lipca 2004 r. nałożyła na wiele jednostek obowiązek comiesięcznego raportowania do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Jest to specjalnie powołany przez tę ustawę organ gromadzący i analizujący dane o podejrzanych transakcjach finansowych. Aby usprawnić przesyłanie i przetwarzanie otrzymanych danych Generalny Inspektor wdrożył system informatyczny, umożliwiający instytucjom obowiązanym elektroniczne przesyłanie danych do GIIF. Przesyłane dane muszą być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym, który z mocy ustawy o podpisie elektronicznym jest równoważny podpisom własnoręcznym.
Szacuje się, że zobowiązanych do rejestracji transakcji może być nawet kilkadziesiąt tysięcy różnych podmiotów gospodarczych. System uruchomiony przez GIIF może się stać jednym z większych systemów, w którym wykorzystywane są kwalifikowane certyfikaty klucza publicznego. GIIF uruchomił stronę internetową, która w bezpieczny sposób pozwala instytucjom (objętym ustawą o rejestracji transakcji) dokonać drogą elektroniczną wszelkich formalności związanych z przesłaniem danych do Generalnego Inspektora.
Aby mogły one w bezpieczny sposób elektronicznie przesyłać dane do GIIF, wcześniej muszą zaopatrzyć się w zestaw do składania bezpiecznych podpisów elektronicznych. W skład takiego zestawu musi wchodzić przynajmniej:
l certyfikat kwalifikowany;