PWPW rozwija działalność

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW S.A.) jest jedną z najnowocześniejszych i jednocześnie najstarszych firm w Europie, funkcjonujących na rynku produkcji papierów wartościowych i dokumentów o najwyższym stopniu zabezpieczenia.

Publikacja: 26.11.2004 12:53

Od niedawna, obok

dotychczasowej działalności, Polska Wytwórnia

Papierów Wartościowych proponuje również

usługi z wykorzystaniem technologii informatycznych, usługi certyfikacyjne, związane z podpisem

elektronicznym oraz usługi związane z organizacją

przetargów i zakupów w drodze aukcji elektronicznych dla sektora biznesowego i administracji publicznej.

W celu realizacji ostatnich z wymienionych usług Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych stworzyła Polską Platformę Przetargową - system zakupów elektronicznych, oparty w pełni na rozwiązaniach firmy SAP. Jest to jedna z najbardziej kompleksowych platform tego typu w Polsce oraz Europie Środkowowschodniej.

Do budowy Polskiej Platformy Przetargowej wykorzystano funkcjonalność aukcji elektronicznych rozwiązania mySAP SRM (Supplier Relationship Management - Zarządzania Relacjami z Dostawcami). Zastosowanie tego rodzaju rozwiązania pozwoliło na udostępnienie w ramach Platformy Przetargowej możliwości przeprowadzania aukcji internetowych, zakupów katalogowych i przygotowywania analiz biznesowych. Dodatkowo mySAP SRM pozwala na bieżąco śledzić przebieg całej aukcji, a także zapewnia jawność i łatwy dostęp do przetargu dużej liczby dostawców, zautomatyzowanie całego procesu, wyeliminowanie ewentualnych praktyk korupcyjnych i co najważniejsze zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa prowadzonych transakcji.

Podczas konferencji "SAP Logistics and Supply Chain Exellence 2004 " w Monachium wdrożenie mySAP SRM 3.0 w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych okrzyknięto najbardziej zaawansowanym systemem aukcyjnym na świecie, z pierwszym biznesowym zastosowaniem Live Auction Cockpit - czyli aplikacją firmy SAP do pokazu aukcji na żywo.

Podczas kongresu SAPPHIRE w USA pokazano bezprecedensową aukcję na żywo z wykorzystaniem podpisu elektronicznego, realizowaną na PPP.

Jakie usługi może świadczyć Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w ramach Polskiej Platformy Przetargowej?

l przetargi i aukcje elektroniczne, w ten sposób administracja publiczna oraz przedsiębiorstwa mogą dokonywać zakupów, ogłaszać przetargi na zakup poprzez Polską Platformę Przetargową. Dzięki temu firmy oszczędzają czas i wydatki, uzyskują niezwykle jasne i przejrzyste procedury całego procesu zakupów.

Pierwsze aukcje elektroniczne z wykorzystaniem Polskiej Platformy Przetargowej odbyły się w grudniu 2003 roku. W jej wyniku władze Miasta Opola dokonały wyboru m.in. firmy ochroniarskiej, oszczędzając 65% w stosunku do ceny wyjściowej. W ten sam sposób wyłoniono dostawców środków czystości, komputerów, kserokopiarek. Najmniejsza uzyskana oszczędność wyniosła 17%.

"Ważna jest szybkość działania oraz to, że aukcje elektroniczne gwarantują całkowitą przejrzystość transakcji i skutecznie utrudnią możliwość wystąpienia zjawisk korupcyjnych" - mówi prezydent Opola, Ryszard Zembaczyński.

Kolejnym miastem, które zdecydowało się na wykorzystanie Polskiej Platformy Przetargowej była Łódź. W tym przypadku Urząd Miasta dokonał zakupu farby niezbędnej do renowacji swojej siedziby za cenę 4800 PLN, zamiast zakładanej 11 300 PLN.

Z kolei w Warszawie zorganizowano wspólną aukcję dla Urzędu Miasta, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego oraz ZTM. Na samym zakupie materiałów biurowych dla tych jednostek administracji publicznej zaoszczędzono 60 000 PLN.

Oszczędności cenowe to nie jedyne korzyści uzyskiwane z aukcji elektronicznych.

Warto również zwrócić uwagę na:

- możliwość stałego monitorowania cen katalogowych wszystkich dostawców

- oszczędność procesów (od 2% do 5%)

- całkowita automatyzacja składania i realizacji zamówień

- skrócenie czasu negocjacji kontraktu

- łatwy dostęp do dużej liczby dostawców

- krótki czas realizacji zamówienia

- uproszczenie procesów logistycznych oraz płatności

- ograniczenie przepływu papierowej dokumentacji

- wyeliminowanie możliwości wystąpienia zjAktualnie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przeprowadziła już kilkadziesiąt aukcji dla administracji publicznej z wykorzystaniem PPP i jest niekwestionowanym liderem w aukcjach dla tego sektora, zwłaszcza tych z użyciem podpisu elektronicznego. Średnia redukcja cen zakupu osiągnęła poziom 19,67%. Największa redukcja ceny zakupu wyniosła 65%.

Celem PWPW jest zainteresowanie Platformą elektroniczną również administracji centralnej. Byłaby to jedna z najkrótszych dróg prowadzących do e-państwa, którego koncepcję musimy wdrożyć - tak jak przewidują to normy unijne. W 2002 roku miało miejsce około 800 000 przetargów zorganizowanych przez 55 000 podmiotów publicznych, na łączną kwotę 73 mld PLN. Gdyby dzięki internetowym aukcjom zaoszczędzić choćby 10% tej kwoty, to 7 mld PLN nadal pozostawałoby w gestii administracji publicznej. W samej służbie zdrowia można zaoszczędzić około 1 mld PLN rocznie.

Ponadto w ramach funkcjonalności Polskiej Platformy Przetargowej możliwe stało się również oferowanie klientom:

l katalogów elektronicznych, wykorzystanie PPP jako platformy zawierającej informacje na temat towarów i usług oferowanych przez dostawców. Każdy z nabywców, po zapoznaniu się z proponowanym asortymentem może dokonać zakupu również za pośrednictwem elektronicznej platformy PWPW. To rozwiązanie pozwoli na zautomatyzowanie procesów składania i realizacji zamówień, redukcję poziomu zapasów, stałe monitorowanie cen katalogowych, uproszczenie działań logistycznych oraz płatniczych, skrócenie czasu obsługi zakupów, centralizację zakupów w przypadku grupy kapitałowej;

l analiz i statystyk, w ramach tej usługi nabywcy oraz dostawcy otrzymują raporty z realizowanych zadań. System umożliwia również tworzenie wielowymiarowych analiz i statystyk w zależności od potrzeb danego klienta;

l systemu szkoleń elektronicznych - e-learning. Stworzona przez PWPW elektroniczna platforma to również doskonałe narzędzie do przeprowadzania szkoleń na odległość.

W tym zakresie PWPW pragnie oferować swoim klientom również gotową ofertę szkoleniową, zawierająca, między innymi, kursy z zakresu: e-przetargów, e-szkoleń, e-katalogów, e-podpisu.

- Coraz więcej instytucji administracji publicznej na świecie korzysta z e-procurement - mówi Krzysztof Zalewski, kierownik projektu PPP. - Zakupy sektora publicznego Wielkiej Brytanii, Australii czy Niemiec, a także sektora wojskowego w USA realizowane są elektronicznie, co generuje średnie oszczędności na poziomie 10-25%. PWPW oferuje podobną możliwość także polskiej administracji. Jesteśmy przekonani, że jest ona na ten krok gotowa.

Dorota Gajewska,

marketing manager

w dziale Usług Handlu

Elektronicznego PWPW S.A.

IT
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją