l przetargi i aukcje elektroniczne, w ten sposób administracja publiczna oraz przedsiębiorstwa mogą dokonywać zakupów, ogłaszać przetargi na zakup poprzez Polską Platformę Przetargową. Dzięki temu firmy oszczędzają czas i wydatki, uzyskują niezwykle jasne i przejrzyste procedury całego procesu zakupów.
Pierwsze aukcje elektroniczne z wykorzystaniem Polskiej Platformy Przetargowej odbyły się w grudniu 2003 roku. W jej wyniku władze Miasta Opola dokonały wyboru m.in. firmy ochroniarskiej, oszczędzając 65% w stosunku do ceny wyjściowej. W ten sam sposób wyłoniono dostawców środków czystości, komputerów, kserokopiarek. Najmniejsza uzyskana oszczędność wyniosła 17%.
"Ważna jest szybkość działania oraz to, że aukcje elektroniczne gwarantują całkowitą przejrzystość transakcji i skutecznie utrudnią możliwość wystąpienia zjawisk korupcyjnych" - mówi prezydent Opola, Ryszard Zembaczyński.
Kolejnym miastem, które zdecydowało się na wykorzystanie Polskiej Platformy Przetargowej była Łódź. W tym przypadku Urząd Miasta dokonał zakupu farby niezbędnej do renowacji swojej siedziby za cenę 4800 PLN, zamiast zakładanej 11 300 PLN.
Z kolei w Warszawie zorganizowano wspólną aukcję dla Urzędu Miasta, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego oraz ZTM. Na samym zakupie materiałów biurowych dla tych jednostek administracji publicznej zaoszczędzono 60 000 PLN.
Oszczędności cenowe to nie jedyne korzyści uzyskiwane z aukcji elektronicznych.