Choć proces migracji do EMV wydaje się nieuchronnym, a jest projektem kosztownym i długofalowym, stwarza możliwość wybrania najwygodniejszej, dla instytucji, strategii przejścia. Pierwszą z nich jest strategia lidera - pozwalająca na szybkie wejście na rynek dzięki emisji kart hybrydowych (wyposażonych równocześnie w chip oraz pasek magnetyczny). Ta strategia pozwala na odroczenie nakładów niezbędnych na odnowienie infrastruktury (zwłaszcza własnych terminali). Druga strategia nazywana zachowawczą (konserwatywną) ogranicza się do wykorzystania kart chipowych wyłącznie dla zwiększenia bezpieczeństwa transakcji. Trzecia strategia wykorzystuje wartości dodane, niesione przez karty chipowe, w tym związane z wieloaplikacyjnymi możliwościami kart.
Oferta Softbank - wykorzystanie platformy Prisma Proton Prisma platforma dla kart mikroprocesorowych firmy ST Proton World
Na rynku międzynarodowym znaczącą rolę w rozwoju technologii kart mikroprocesorowych odegrał koncern STMicroelectronics, który dzięki pozyskaniu w 2003 roku firm Proton World oraz Incard umocnił swoją pozycję czołowego, światowego dostawcy rozwiązań dedykowanych kartom mikroprocesorowym. ST dostarcza pełen asortyment produktów z dziedziny kart chipowych, od samych elektronicznych mikroukładów, poprzez gotowe karty, do kompletnych rozwiązań systemów kart mikroprocesorowych.
W Polsce koncern STMicroelectronics współpracuje z firmą Softbank S.A. Oferuje ona kompleksowe usługi IT, w zakresie kart mikroprocesorowych, skierowane do polskiego sektora bankowego. Sztandarowym produktem, oferowanym na rynku polskim jest platforma Proton Prisma dedykowana dla wieloaplikacyjnych kart mikroprocesorowych. Proton Prisma jest unikatową platformą, służącą do zarządzania cyklem życia kart chipowych, począwszy od personalizacji, a skończywszy na zarządzaniu kartą. (rys. 1.) Prisma umożliwia stworzenie jednorodnego środowiska zarządzania przy zachowaniu niezależności od dostawcy i typu karty. Programy ST Open Licensing i Open Embedding pozwalają innym producentom oferować karty mikroprocesorowe tym bankom, które wybrały technologię ST Prisma. Ponadto, system oferuje wydawcy karty mikroprocesorowej płatniczej znaczne korzyści wynikające z jego wdrożenia. Między innymi pozwala wydającemu korzystać z tej samej infrastruktury do wydawania nowych, bardziej rozbudowanych produktów kartowych. Umożliwia to bankowi rozpoczęcie ograniczonych inwestycji i stopniowe rozszerzanie zakresu projektu, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. W ostatecznym rozrachunku celem jest pomoc bankowi w przeniesieniu całego portfolio kart do platformy kart chipowych, a gdy zajdzie taka potrzeba dalsze jej rozszerzanie o aplikacje wielofunkcyjne.
Proton Prisma wspiera szeroką gamę rozwiązań bankowych, w tym: system kart debetowych/kredytowych EMV (SDA/DDA), portmonetkę elektroniczną (także w standardzie CEPS) - wykorzystywaną w 35 krajach, programy lojalnościowe (np.: XLS firmy Welcome Real Time lub Eloîse firmy Banksys), system OTP (One Time Password) - wspierany przez najważniejszych dostawców rozwiązań do haseł jednorazowych, takich jak: Vasco, Todos, ActivCard, Xirin, itd., ASPIC - tworzenie aplikacji do identyfikacji i weryfikacji posiadacza karty w oparciu o podpis cyfrowy, zestaw narzędzi do implementacji PKI.
Rodzina kart mikroprocesorowych ST Prisma