Najważniejsza edukacja

Niewystarczająca wiedza oraz obawy związane z wprowadzaniem nowych programów i funkcjonowaniem systemu informatycznego to główne bariery w upowszechnieniu się w Polsce systemów CRM, odpowiadających za zarządzanie relacjami z klientami.

Publikacja: 30.04.2005 08:34

Oczekiwania wobec systemów CRM są mało sprecyzowane i pozostają najczęściej na bardzo ogólnym poziomie. Przyczyny tego stanu rzeczy to mała wiedza na temat CRM, brak informacji na temat tego, czym jest CRM w ogóle, a także niejednoznaczne definicje CRM, wynikające z szerokości definicji samego pojęcia. Szefowie firm często nie wiedzą również, na czym mogłoby polegać wykorzystanie CRM w poszczególnych działach - np. marketingu, jednocześnie zaś nierzadko oczekują od systemu np. dostarczenia pełnych danych na temat rynku i działań konkurencji, co pokazuje, jak bardzo niezrozumiała jest funkcja CRM.

Po co CRM?

Menedżerowie polskich firm pytani przez Ipsos czego oczekują po systemach CRM wymieniali najczęściej:

l szybszy obieg informacji

l możliwość gromadzenia wszystkich danych w jednym miejscu - łatwość sporządzenia historii poszczególnych klientów, możliwość śledzenia kontaktów,

l szybkość i łatwość generowania analiz i raportów dotyczących sprzedaży,

l zamiana wiedzy poszczególnych ludzi na wiedzę organizacji - łatwiejsze delegowanie obowiązków, łatwiejsze zastąpienie pracownika.

Jednocześnie podkreślali, że zdecydowanie preferują wdrożenia podzielone na kilka etapów, ponieważ w mniejszym stopniu zaburza to pracę oraz pozwala na sprawdzenie poprawności działania systemu i eliminowanie błędów związanych z nie dość precyzyjnym określeniem wymagań lub procedur.

Jakie są doświadczenia polskich menedżerów z systemami IT? Najczęściej wymieniane zalety to: możliwość szybszego dotarcia do informacji, większy zasób informacji oraz umożliwienie sprawniejszego i szybszego podejmowania decyzji. Głównym zarzutem wobec systemów CRM było gromadzenie wielu niepotrzebnych danych, które jednocześnie są niepełne.

Gdzie leży problem?

Bariery ograniczające wdrażanie systemów CRM w Polsce można podzielić na trzy kategorie: bariery psychologiczne, organizacyjne oraz te związane z samymi cechami systemów. Wciąż zdarza się, iż polscy menedżerowie traktują systemy CRM jako dodatkowe utrudnienie, a nie narzędzie ułatwiające pracę. Wdrożenie nowego systemu wiąże się z koniecznością opanowania kolejnych, skomplikowanych programów i zwiększonej pracy, polegającej na wprowadzaniu dodatkowych danych. Jednocześnie panuje przekonanie, że dotychczas używane programy są niewystarczająco znane i niewystarczająco wykorzystywane.

Główną barierą organizacyjną jest nieodpowiednie podejście do CRM. Firmy zaniedbują budowanie i podtrzymywanie kontaktów z klientami. Zaczynając wdrażanie systemu, często nie precyzują, jak mają wyglądać kontakty z klientem, co powoduje że rola CRM po wdrożeniu sprowadza się do większego nadzoru nad handlowcami. Kolejnym problemem jest szwankująca organizacja firmy wdrażającej CRM - brak jasno określonych kompetencji i reguł postępowania oraz problemy z wprowadzeniem pewnej dyscypliny pracy. Zdarza się także, że przedsiębiorstwa zlecają obsługę klienta firmom zewnętrznym, co dodatkowo utrudnia utrzymywanie poprawnych relacji. Często wina leży również po stronie samego klienta, który bądź nie dysponuje odpowiednim sprzętem, który pozwalałyby wykorzystać możliwość CRM, bądź preferuje osobistą formę kontaktu.

Polscy menedżerowie obawiają się także cech funkcjonalnych samego systemu, czyli tego, że system będzie zawodny i kosztowny. Decydenci boją się, że CRM nie poradzi sobie z obsługą np. systemów billingowych, będzie mało elastyczny (niemożność dopasowania systemu do specyficznych oczekiwań firmy) oraz trudny w obsłudze. Kolejną barierą jest brak jasnego przełożenia na zyski firmy (znacznie trudniejsze do oszacowania niż w przypadku ERP), przewidywane wysokie koszty obsługi systemu i konieczność inwestycji w sprzęt komputerowy.Edukacja, edukacja,...

Najszybszą drogą do upowszechnienia się CRM jest... edukacja. Przedsiębiorstwa muszą zdawać sobie sprawę, czym jest CRM i do czego może służyć na poziomie samego pojęcia.

Ważne jest także przekazanie informacji o istnieniu programów wspomagających zarządzanie CRM, przekonanie o łatwości ich obsługi oraz o możliwości integracji CRM z dotychczas używanym oprogramowaniem. Menedżerom należy także zwrócić uwagę, iż CRM wyraźnie skróci czas wyszukiwania potrzebnych informacji oraz poprawi przepływ informacji w firmie

Ważne jest także przekonanie o elastyczności systemu i możliwości dopasowania go do indywidualnych potrzeb.

Badanie zostało przeprowadzone przez

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją