Nowy szef CenterNetu pisze biznesplan na kilka lat

Grudzień ma być dla operatora sieci wRodzinie bardzo pracowity. Prezes firmy liczy jej potrzeby i przyszłe zyski. Wierzy, że szybko może być rentowna

Publikacja: 30.11.2009 00:06

Arkadiusz Sugier, prezes CenterNetu, specjalizuje się w finansach. Pracował m.in. dla takich firm ja

Arkadiusz Sugier, prezes CenterNetu, specjalizuje się w finansach. Pracował m.in. dla takich firm jak PricewaterhouseCoopers oraz PTK Centertel. Ostatnio był partnerem w firmie doradczej SmartCon.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

W grudniu przedstawię radzie nadzorczej kilkuletni plan strategiczny, w którym określone zostaną przychody i wydatki spółki – zapowiedział w rozmowie z „Parkietem” Arkadiusz Sugier, nowy prezes CenterNetu, pytany, jakich nakładów inwestycyjnych wymagać będzie operator.

Wcześniejsze zarządy piątego operatora komórkowego w kraju mówiły o maksymalnie 0,5 mld zł. Sugier, który 9 listopada zastąpił Wojciecha Palukiewicza, woli mówić o „setkach milionów złotych”.

[srodtytul]Głęboka wiara[/srodtytul]

– Jestem głęboko przekonany do tego projektu. CenterNet ma obecnie bardzo ciekawy zestaw aktywów, które pomogą nam uzyskać finalnie satysfakcjonujący zwrot dla akcjonariuszy. Po pierwsze mamy markę wRodzinie, która mając stosunkowo niewielkie nakłady marketingowe, bardzo dobrze się przyjęła. Z drugiej strony mamy częstotliwość, którą w przyszłym roku będziemy na pewno bardzo aktywnie wykorzystywać, także aby świadczyć usługi transmisji przesyłu danych – powiedział prezes CenterNetu.

W sobotę, po kilku miesiącach obecności na rynku, CenterNet (należy do NFI Midas) obniżył ceny usług sieci wRodzinie do konkurencyjnych wobec stawek innych operatorów. Minuta połączenia do sieci komórkowych (z wyjątkiem Play, gdzie kosztuje 68 gr) wynosi 27 gr, podczas gdy wielu operatorów stosuje cenę podyktowaną wiosną przez P4 – 29 gr.

– Liczę, że nowe stawki przyniosą nam kilkaset tysięcy nowych użytkowników – powiedział Sugier. Nie podał, ilu użytkowników ma wRodzinie, ale według dostępnych szacunków może ich być około 45 tys. Nowe taryfy CenterNetu promują media związane z partnerem operatora – fundacją Lux Veritatis: telewizja Trwam, „Nasz Dziennik”, Radio Maryja, wokół których powstała społeczność korzystająca też z usług wRodzinie.

[srodtytul]Wkrótce na szerszym rynku[/srodtytul]

– Szerszą promocję planujemy jeszcze w tym roku, jej datę i kształt podamy w tym tygodniu – zapowiada Sugier. Ma nadzieję, że jeszcze w grudniu operator uruchomi własne punkty styku z sieciami innych operatorów. Wraz z ich budową CenterNet będzie mógł zacząć korzystać z przyznanej mu przez regulatora asymetrii stawek w rozliczeniach z innymi telekomami. Aby wpływ asymetrii na wyniki był znaczący, spółka musi zdobyć jak najwięcej użytkowników oraz rozbudowywać własną sieć, co przełoży się z czasem na rozbudowę własnej infrastruktury.

CenterNet korzysta z zasobów Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era, z którym ma umowę roamingu krajowego. Własne działające nadajniki ma trzy. – W grudniu postawimy kolejne w wybranych lokalizacjach – zapowiadał Sugier.

Aby zwiększyć sprzedaż, usługi muszą być bardziej dostępne. – Podpisanie umów z dystrybutorami, dzięki którym nasza sieć urośnie do kilkunastu tysięcy punktów, może mieć miejsce lada dzień – obiecuje Sugier.

[srodtytul]Abonament w planach [/srodtytul]

Dziś operator ma ofertę tylko dla użytkowników pre-paid. We wrześniu Grzegorz Tomczyk, wiceprezes CenterNetu, zapowiedział, że abonament pojawi się jesienią. – Przygotowujemy taką ofertę dla spółek z grupy należących do głównego akcjonariusza (pośrednio jest nim Roman Karkosik – red.). Do szerszego grona oferta abonamentowa może trafić w I kwartale 2010 roku – zapowiada Sugier.

Zgodnie z deklaracjami poprzedniego prezesa CenterNetu operator miał zacząć przynosić zysk EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) pod koniec tego roku. – Szanse na to są. Moment, w którym wyjdziemy na plus, zależy od tempa wzrostu bazy klientów i czasu uruchomienia punktów styku – powiedział Sugier.

W jaki sposób CenterNet chce finansować dalszą działalność? – Źródłem finansowania działalności spółki jest właściciel, który takowe gwarantuje, ale bierzemy pod uwagę wszelkie opcje. Nie wykluczamy pozyskania nowego inwestora dla CenterNetu – powiedział Sugier. Ocenił, że fuzja CenterNetu z Midasem nie ma uzasadnienia biznesowego. A czy CenterNet mógłby trafić na giełdę? – Na tę chwilę takich pomysłów nie mamy – zastrzegł Sugier.

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją