Zespół zarządzający składa się w części z osób związanych z branżą venture capital z Polski, m.in. Zygmunta Grajkowskiego i Marka Borzestowskiego (założyciela Wirtualnej Polski czy Grupera.pl) oraz z Izraela (wywodzących się z Giza Ventre Capital). – To pierwszy międzynarodowy fundusz z naszego portfela – zauważa Piotr Gębala, prezes KFK. Do tej pory kierowana przez niego instytucja zaangażowała się kapitałowo w 11 funduszy (sześć już zaczęło działalność, pozostałe są w trakcie organizacji).
Giza to jeden z największych funduszy venture capital w Izraelu. Grupa działa od prawie 20 lat. Zarządza aktywami rzędu 600 mln USD. Do tej pory zainwestowała w 97 podmiotów, z których 32 sprzedała już inwestorom branżowym, w tym Microsoftowi, Intelowi lub wprowadziła na giełdę (Nasdaq, izraelską i szwajcarską).
- Chcieliśmy połączyć nasze kompetencje i znajomość lokalnego rynku z doświadczeniem partnerów z Gizy – tłumaczy Zygmunt Grajkowski, partner zarządzający GPV I. – Nasi partnerzy będą nas wspierać zarówno przy selekcjonowaniu projektów inwestycyjnych jak również za kilka lat, korzystając z własnych kontaktów na globalnych rynkach finansowych, ułatwiać nam wyjście z inwestycji – dodaje Grajkowski.
Zapowiada, że GPV I wkrótce rozpocznie budowę portfela. - Podpisaliśmy już wszystkie dokumenty z KFK. Jesteśmy w trakcie rejestracji funduszu. Chcemy jak najszybciej zacząć inwestycje – mówi Grajkowski. W obszarze zainteresowań funduszu są firmy związane z branżą internetową, biotechnologii, urządzeń medycznych, usług IT (Saas – oprogramowanie jako usługa). Wartość pojedynczej inwestycji nie przekroczy 5 mln zł. Nie będzie jednak mniejsza niż 1 mln zł. Docelowo w portfel będzie stanowiło 15-20 firm. – Chcemy aktywnie włączać się w rozwój spółek portfelowych. Nie będziemy biernym inwestorem finansowym – objaśnia Grajkowski. Optymalny okres inwestycji określa na cztery lata.