Sferia obiecuje szybkie efekty porozumienia

– Nie z naszej winy straciliśmy kilka lat, które będziemy teraz próbowali nadrobić. Dla nas jest to trudny kompromis, ale umożliwiający wreszcie podjęcie prac związanych z budową i rozwojem nowoczesnej sieci transmisji danych.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:51 Publikacja: 23.08.2013 06:00

Dariusz Trzeciak, członek zarządu Sferii

Dariusz Trzeciak, członek zarządu Sferii

Foto: Archiwum

Efekty będą widoczne bardzo szybko – tak Dariusz Trzeciak, członek zarządu Sferii, odpowiedział na pytanie o skutki ugody zawartej przez operatora z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.

Do ugody oddalającej ryzyko sporu arbitrażowego o wartości 1,5 mld zł doszło w lipcu. W jej ramach Sferia uzyskała blok cennego pasma, które dopiero będzie przedmiotem aukcji (z zakresu 800 MHz). Wymieniła je na wadliwe, niepozwalające jej świadczyć ogólnopolskich usług mobilnych.

Wymiana z rządem oburzyła operatorów. Sferia jeszcze pasma nie użytkuje. Jak mówi Trzeciak – cierpliwie czeka. Pytany, czy spółka udostępni częstotliwości innym operatorom, np. Aero 2 z grupy Midas, z którą już współpracuje, odpowiada enigmatycznie:

– Istnieją różne opcje, ale przede wszystkim cieszymy się, że wreszcie będziemy mogli prowadzić normalną działalność. Orange i T-Mobile połączyły siły w spółce Networks. Nawet o Playu, który jeszcze do niedawna kazał nazywać się challengerem i podobno wprowadzał rewolucję na rynku, dziś mówi się, że blisko mu do współpracy z jednym z dużych operatorów. Niewątpliwie współpraca przy budowie wspólnej sieci ma więc sens.

Analitycy nie wykluczają, że Midas przejmie Sferię, tak jak zrobił wcześniej z Aero 2 czy Mobylandem. Trzeciak planów właścicieli nie komentuje, tak jak i nie zdradza ich tożsamości (MAC podał jedynie nazwy podmiotów cypryjskich).

Menedżer nie zdradza też ostatnich wyników. – Straty potrafiły sięgać rocznie prawie 100 mln zł, ale dotychczasowe wyniki odzwierciedlały brak możliwości prowadzenia normalnej działalności operacyjnej i rozwoju spółki. Stąd przytaczanie suchych liczb nic nikomu nie powie i nie ma sensu. Natomiast z optymizmem patrzymy w przyszłość – zapewnia.

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją