Szef UPC: Liberty nadal chce kupować

Największa telewizja kablowa nie jest na sprzedaż – mówi prezes Robert Redeleanu. Chciałby przejmować, a musi działać inaczej.

Publikacja: 18.02.2019 05:08

Robert Redeleanu kieruje UPC Polska od kwietnia 2018 r.

Robert Redeleanu kieruje UPC Polska od kwietnia 2018 r.

Foto: materiały prasowe

Liberty Global, amerykańska grupa działająca jak fundusz private equity inwestujący w przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, typowany niegdyś na inwestora dla sieci komórkowej Play, od pewnego czasu wykonuje ruchy wskazujące, że wycofuje się z Europy. W tym kontekście bardzo ciekawe będzie, co stanie się z aktywami Liberty w Polsce: UPC Polska i mniejszościowym pakietem udziałów w platformie satelitarnej NC+.

Robert Redeleanu, prezes UPC Polska i Węgry, zapewnia w najnowszym wywiadzie, że kablówka nie była i nie jest na sprzedaż. Szuka sposobu na szybki wzrost. – Możemy albo rozwijać się w dotychczasowym tempie, albo szukać okazji do przejęć, co w moim odczuciu jest nadal zależne od otoczenia regulacyjnego, bo wola Liberty Global jest, jeśli pojawią się takie okazje – mówi Robert Redeleanu.

Pat w M&A

Wola to jedno, możliwości – drugie. Wszyscy wiedzą, jak zakończyła się próba przejęcia Multimediów Polska: oczekiwania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawiły, że UPC przestały opłacać się ustalone warunki, a sprzedający na inne się nie zgodzili.

Liberty także ma trudności z realizacją odwrotnej transakcji o dużo większej skali. Od grudnia czeka na decyzję Komisji Europejskiej, czy może sprzedać sieci kablowe na Węgrzech, w Rumunii, Czechach i Niemczech na rzecz brytyjskiej grupy Vodafone. Komisja, którą martwi potencjalny spadek konkurencyjności na rynkach czeskim i niemieckim, zapowiada decyzję w maju.

Małymi kroczkami

Liberty Global sprzedaje więc pomniejsze biznesy, takie jak platformy telewizji satelitarnej na Słowacji i w Czechach. Rozpoczęło rozmowy o sprzedaży spółki w Szwajcarii.

Nie ustają spekulacje, że od losów transakcji z Vodafone zależeć będzie, czy Amerykanie podejmą próbę zmiany pozycji na polskim rynku.

Redeleanu pytany, czy wyklucza zmiany właścicielskie w firmie w perspektywie roku mówi: „Roku, dwóch czy trzech". I kieruje rozmowę na temat ważki dla telewizji kablowych: nowej regulacji planowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. – To, co dla nas jest najważniejsze to budowa skali, możliwość monetyzacji innowacji, a oba te cele są związane z decyzjami regulacyjnymi, które są z mojego punktu widzenia największym wyzwaniem dla mnie i dla moich pracowników i ograniczają naszą rynkową wolność – mówi prezes UPC Polska.

Jak pisaliśmy, UKE jest w trakcie nakładania na największych przedstawicieli sektora obowiązku udostępnianie infrastruktury wewnątrz budynków.

– Zaproponowana regulacja jest jak na razie mocno ogólna, przez co jej potencjalny wpływ na finanse jest trudny do przewidzenia. Dopóki nie będziemy mieć jasności w temacie hipotetycznego dostępu do sieci kablowych, wycena przedsiębiorstw telewizji jest bardzo trudna do przeprowadzenia. Wydaje się bowiem, że bariera wejścia na ten rynek, istotny element dla każdego inwestora, może zmaleć bądź zniknąć – uważa Paweł Puchalski, szef analityków w DM Santander.

Redeleanu przyznaje, że UPC nie zrealizuje celu, jaki sobie stawiało i do 2020 r. nie obejmie zasięgiem sieci 6 mln gospodarstw domowych. Plan ten uwzględniał przejęcie Multimediów.

Jaki jest nowy cel? – Co roku rozbudowujemy zasięg sieci o 100–200 tysięcy gospodarstw domowych i możliwe jest utrzymanie takiego tempa w nadchodzących latach. Nie zmieni to jednak naszej pozycji w kolejnych 3–4 latach – mówi szef kablówki. – W ciągu kilku miesięcy uruchomimy usługi komórkowe w takim modelu. – zapowiada oficjalnie.

Partnerem infrastrukturalnym UPC jest Play. Jak pisaliśmy w piątek, nieoficjalny termin startu MVNO to maj.

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje