Numer dwa na rynku telewizji kablowych Vectra może przejąć gracza numer trzy – Multimedia Polska. Taką decyzję ogłosił w piątek po południu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Operatorzy czekali na tę decyzję od 27 sierpnia 2018 roku.
UOKIK, który najpierw skierował sprawę do tzw. drugiego etapu, a potem przedstawił zastrzeżenia, postawił ostatecznie Vectrze warunki. - Nałożony przez nas warunek dotyczy łącznie 21 miejscowości. Składa się z dwóch części. Pierwsza ma charakter strukturalny, czyli polega na sprzedaży sieci. Dotyczyć to będzie ośmiu miast, w których udziały uczestników koncentracji są największe. W pozostałych 13 Vectra będzie musiała umożliwić klientom zmianę operatora bez ponoszenia kosztów - mówi cytowany w komunikacie UOKIKu wiceprezes Michał Holeksa.
Miejscowości, w których Vectra musi sprzedać sieć własną lub Multimediów, to Gorzów Wielkopolski, Kwidzyń, Łowicz, Olsztyn, Ostróda, Pogórze, Pruszcz Gdański i Stargard. Do nowo tworzonych firm ma trafić nie tylko infrastruktura, ale także umowy z abonentami, pracownikami, dokumentacja księgowa i techniczna oraz bazy abonentów. Nabywcą ma być – podobnie jak kiedy w wypadku części sieci UPC i Astera – niezależny inwestor, nie związany z grupą kapitałową Vectra. UOKIK będzie musiał go zaakceptować.
Zainteresowanie aktywami, które będą na sprzedaż deklarowały wcześniej Netia i nie wykluczał go Orange Polska.
„Do czasu sprzedaży nowe spółki będą musiały świadczyć usługi dostępu do płatnej telewizji oraz szerokopasmowego internetu stacjonarnego na poziomie nie gorszym niż wcześniej Vectra lub Multimedia. Ponadto, do czasu sprzedaży, Vectra nie będzie prowadzić aktywnych działań marketingowych w celu pozyskania abonentów korzystających z tych sieci" – podał UOKiK. Ile czasu Vectra ma na realizację potencjalnej transakcji – nie podano.