UOKiK zgodził się na przejęcie Multimediów przez Vectrę. Nie bez warunków

Telewizja kablowa Vectra może przejąć Multimedia Polska. Musi jednak sprzedać sieć w ośmiu miastach, a w 13 kolejnych dać konsumentom możliwość zmiany operatora – postanowił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po kilkunastu miesiącach analiz i rozmów z operatorami.

Publikacja: 17.01.2020 16:34

UOKiK zgodził się na przejęcie Multimediów przez Vectrę. Nie bez warunków

Foto: parkiet.com

Numer dwa na rynku telewizji kablowych Vectra może przejąć gracza numer trzy – Multimedia Polska. Taką decyzję ogłosił w piątek po południu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Operatorzy czekali na tę decyzję od 27 sierpnia 2018 roku.

UOKIK, który najpierw skierował sprawę do tzw. drugiego etapu, a potem przedstawił zastrzeżenia, postawił ostatecznie Vectrze warunki.  - Nałożony przez nas warunek dotyczy łącznie 21 miejscowości. Składa się  z dwóch części. Pierwsza ma charakter strukturalny, czyli polega na sprzedaży sieci. Dotyczyć to będzie ośmiu miast, w których udziały uczestników koncentracji są największe. W pozostałych 13 Vectra będzie musiała umożliwić klientom zmianę operatora bez ponoszenia kosztów - mówi cytowany w komunikacie UOKIKu wiceprezes Michał Holeksa.

Miejscowości, w których Vectra musi sprzedać sieć własną lub Multimediów, to Gorzów Wielkopolski, Kwidzyń, Łowicz, Olsztyn, Ostróda, Pogórze, Pruszcz Gdański i Stargard. Do nowo tworzonych firm ma trafić nie tylko infrastruktura, ale także umowy z abonentami, pracownikami, dokumentacja księgowa i techniczna oraz bazy abonentów. Nabywcą ma być – podobnie jak kiedy w wypadku części sieci UPC i Astera – niezależny inwestor, nie związany z grupą kapitałową Vectra. UOKIK będzie musiał go zaakceptować.

Zainteresowanie aktywami, które będą na sprzedaż deklarowały wcześniej Netia  i nie wykluczał go Orange Polska.

„Do czasu sprzedaży nowe spółki będą musiały świadczyć usługi dostępu do płatnej telewizji oraz szerokopasmowego internetu stacjonarnego na poziomie nie gorszym niż wcześniej Vectra lub Multimedia. Ponadto, do czasu sprzedaży, Vectra nie będzie prowadzić aktywnych działań marketingowych w celu pozyskania abonentów korzystających z tych sieci" – podał UOKiK. Ile czasu Vectra ma na realizację potencjalnej transakcji – nie podano.

13 miejscowości, w których abonenci Vectry uzyskają możliwość zmiany operatora to Barcin, Inowrocław, Kruszwica, Lubicz Dolny, Łęczyca, Mogilno, Nakło nad Notecią, Piechcin, Słubice, Strzelno, Suwałki i Świnoujście. Klienci będą mieli na to 9 miesięcy od informacji od Vectry w tej sprawie.

Powiadomienie może zostać wysłane listem poleconym lub mejlem. Ponadto ta informacja będzie przekazywana wraz z rachunkami i fakturami oraz za pośrednictwem dekoderów. Jak wynika z komunikatu, UOKIK uznał, że telewizje kablowe i satelitarne współtworzą jeden rynek płatnej telewizji, a naziemna telewizja cyfrowa do niego nie należy.  „W praktyce oznacza to, że Vectra i Multimedia rywalizują o klientów z innymi telewizjami kablowymi oraz satelitarnymi. Potencjalni abonenci płatnej telewizji w małym stopniu są zainteresowani usługami telewizji naziemnej" – uważa UOKiK.

Z kolei w wypadku Internetu, UOKiK przyjął, że internet stacjonarny i mobilny to dwa różne rynki. „Wynika to m.in. z prędkości, jakości i stałości łącza oraz  preferencji konsumentów, którzy nie chcą zastępować jednej usługi drugą" – ocenił.

Udziały Vectry i Multimediów w tak określonych rynkach sprawdzane były na obszarze danego miasta. - Wynika to  m.in. z ograniczeń związanych z zasięgiem ich sieci, a tym samym  rywalizacji o klienta na konkretnym terenie - podano.

Vectra, inaczej niż kiedyś UPC, nie podała ile chce przeznaczyć na Multimedia. Kwota ta zależeć może od warunków UOKiKu.

UPC w 2016 roku wyceniało Multimedia Polska na 3 mld zł (z długiem). Postępowanie z wniosku tej kablówki zostało umorzone w marcu 2018 roku po tym, jak strony nie porozumiały się co do ostatecznych warunków.

W końcu grudnia Vectra obsługiwała ponad 1 mln abonentów. Multimedia Polska W końcu 2018 r. miały zaś 726 tys. abonentów. Jakim potencjałem dysponować będą po finalizacji operacji i realizacji warunków UOKiK-u bez dodatkowych danych trudno określić. UPC Polska we wrześniu miało 1,48 mln abonentów.

Technologie
Analityk: Asbis nie zrealizuje prognozy. Ale akcje i tak warto kupować
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
G-Devs już na giełdzie
Technologie
CD Projekt chce zarobić cztery miliardy. Kiedy nowy "Wiedźmin"?
Technologie
Aukcja 700 MHz: ceny mogą spaść
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
Giganci nie oszczędzają w walce o prymat na rynku sztucznej inteligencji
Technologie
A. Pruska, J. J. Filipiak i M. Pruski zrezygnowali z członkostwa w zarządzie Comarchu