Plan Plusa na 2021 rok: dotrzeć z 5G do 11 mln Polaków

Polkomtel, operator sieci Plus włączył kolejne nadajniki 5G i szybkim internetem w tej technologii dociera do 7 mln mieszkańców kraju. To stan na dziś. Do końca 2021 r. zasięg ma urosnąć do 11 mln osób.

Aktualizacja: 05.01.2021 15:45 Publikacja: 05.01.2021 15:42

Plan Plusa na 2021 rok: dotrzeć z 5G do 11 mln Polaków

Foto: Adobe Stock

Polkomtel operator sieci Plus nadrobił dystans wobec konkurentów jeśli chodzi o zasięg usług w technologii 5G. W 2021 r. telekom ten wszedł z ponad tysiącem działających nadajników 5G w 16 województwach. Jak podaje, tym samym zasięg sieci 5G w paśmie 2600 MHz TDD ma obecnie 7 mln osób w kraju.

Dla porównania, Orange Polska i T-Mobile Polska na starcie ogłaszały, że ich 5G dociera do około 6 mln osób. Od tamtej pory niewiele się miało zmienić – mówią nam teraz przedstawiciele tych firm.

W przypadku Playa, który zapowiedział start sieci 5G jako pierwszy, ale ostatecznie uruchomił usługi komercyjnie jednocześnie z T-Mobile (po Plusie), zasięg tej sieci to około 5 mln osób – przekazuje nam biuro prasowe Playa.

T-Mobile, Play i Orange oferują usługi w technologii 5G wykorzystując pasmo 2100 GHz, a Play ma także dodatkowo kilkanaście pozwoleń na wykorzystanie nadajników w paśmie 1800 MHz na potrzeby usług 5G.

Plus, jak i inni operatorzy, nie wyklucza wykorzystania w przyszłości na potrzeby 5G także innych częstotliwości niż to ma miejsce do tej pory.

„Wraz z rozwojem sieci 5G obecnie wykorzystywane pasmo 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe i większą pojemność sieci niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma z zakresu 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm” – przekonuje telekom.

- W minionym roku sieć 5G była technologiczną nowością. W 2021 wraz z dynamicznym rozwojem 5G w Plusie ta nowoczesna technologia stanie się powszechnie dostępnym standardem – uważa Jacek Felczykowski, członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu cytowany w komunikacie.

Na liście nowych lokalizacji w zasięgu 5G Plusa znalazły się: Lublin, Kielce, Białystok, Suwałki, Zamość, Płock, Sieradz, Siedlce, Łomża, Ostrołęka, Ciechanów, Konstantynów Łódzki, Bielany Wrocławskie, Dominów, Białobrzegi, Chrzanów Duży, Czosnów, Janówek Pierwszy, Józefów k/Otwocka, Kolonia Lesznowola, Laski, Michałowice k/Raszyna, Mysiadło, Nadarzyn, Nowe Iganie, Otrębusy, Radzymin, Raszyn, Rajszew, Podkowa Leśna, Brzeźno, Jamno, Białe Błota.

Dodatkowe stacje bazowe zostały uruchomione również w miastach, w których 5G było już obecne wcześniej. Kolejne nadajniki pojawiły się m.in. w: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie czy Zielonej Górze.

Polkomtel podliczył, że w jego ofercie jest obecnie prawie 20 smartfonów i routerów działających w 5G, w tym kosztujący poniżej 1 tys. zł telefon marki realme.

Sieć 5G Polkomtela budują Nokia i Ericsson.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska