To oznacza, że zmniejszyło się prawdopodobieństwo wejścia w życie przepisów przewidujących, iż właścicielem koncesjonowanej telewizji w Polsce nie może być firma, której spółka matka jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Ich wejście w życie wymusiłoby zmiany właścicielskie w Grupie TVN, jednej z trzech największych grup telewizyjnych w Polsce, kontrolowanej obecnie przez amerykański koncern Discovery. Amerykanie musieliby wystawić na sprzedaż 51-proc. pakiet akcji. – Jeżeli ograniczenia proponowane w obecnej ustawie, nie wejdą w życie, to oczywiście możliwe jest dalsze poszukiwanie przez spółki medialne inwestorów spoza obszaru EOG, choć wydaje się, że wydarzenia ostatnich miesięcy będą miały skutek schładzający zapały takich inwestorów, jeżeli by się pojawili – uważa Ireneusz Piecuch, senior partner w kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.
TVN to jeden z istotnych konkurentów stacji Cyfrowego Polsatu. Założyciel grupy – Zygmunt Solorz – przekłada akcje z kieszeni do kieszeni. 22 grudnia Cyfrowy Polsat odkupił nieco ponad 32 mln akcji własnych po 34,06 zł za sztukę od spółki Embud 2 za w sumie 1,09 mld zł. Ma już 11,13 proc. walorów dających 8,69 proc. głosów. ziu