Wprawdzie satelitarny talerz jest obecny nadal w większej liczbie gospodarstw domowych (35,8 proc.), ale odsetek ten jest niższy niż rok temu o 0,7 pkt proc. (gdy delikatnie urósł) i o 1,2 pkt proc. niższy niż w badaniu z 2019 r.
W tym samym czasie liczba gospodarstw domowych z telewizją w technologii przewodowej odnotowała istotny wzrost: z 28,2 proc. na początku 2021 r. do 33,4 proc. w ostatnim badaniu. Natomiast w porównaniu z danymi z 2019 r. jest to wzrost aż o 7,4 pkt proc.
Największym przegranym w segmencie telewizyjnym jest natomiast cyfrowa telewizja naziemna, która w ciągu kilku omawianych lat odnotowała spadek udziału w rynku z 37 proc. w 2019 r. do 30,9 proc. w tegorocznej edycji badania.
W liczbach bezwzględnych telewizja satelitarna jest obecna w około 5,11 mln domów, przewodowa – 4,76 mln, a cyfrowa telewizja naziemna jako jedyne źródło tego medium w około 4,41 mln domów.
Zmiany w strukturze telewizyjnego rynku pod względem technologii dostępu wynikać mogą z jednej strony z faktu, że wykrusza się najstarsze pokolenie korzystające z anten telewizyjnych, z drugiej z coraz powszechniej dostępnej infrastruktury szerokopasmowego internetu, wraz z którą operatorzy sprzedają usługi telewizyjne.