Telewizja po kablu ma się coraz lepiej

Najnowsze dane Nielsena z początku 2022 r. potwierdzają widoczny już także w danych spółek giełdowych trend. W segmencie płatnej telewizji technologia przewodowa zaczyna wygrywać z satelitarną.

Publikacja: 13.01.2022 05:07

Telewizja po kablu ma się coraz lepiej

Foto: Adobestock

Wprawdzie satelitarny talerz jest obecny nadal w większej liczbie gospodarstw domowych (35,8 proc.), ale odsetek ten jest niższy niż rok temu o 0,7 pkt proc. (gdy delikatnie urósł) i o 1,2 pkt proc. niższy niż w badaniu z 2019 r.

W tym samym czasie liczba gospodarstw domowych z telewizją w technologii przewodowej odnotowała istotny wzrost: z 28,2 proc. na początku 2021 r. do 33,4 proc. w ostatnim badaniu. Natomiast w porównaniu z danymi z 2019 r. jest to wzrost aż o 7,4 pkt proc.

Największym przegranym w segmencie telewizyjnym jest natomiast cyfrowa telewizja naziemna, która w ciągu kilku omawianych lat odnotowała spadek udziału w rynku z 37 proc. w 2019 r. do 30,9 proc. w tegorocznej edycji badania.

W liczbach bezwzględnych telewizja satelitarna jest obecna w około 5,11 mln domów, przewodowa – 4,76 mln, a cyfrowa telewizja naziemna jako jedyne źródło tego medium w około 4,41 mln domów.

Zmiany w strukturze telewizyjnego rynku pod względem technologii dostępu wynikać mogą z jednej strony z faktu, że wykrusza się najstarsze pokolenie korzystające z anten telewizyjnych, z drugiej z coraz powszechniej dostępnej infrastruktury szerokopasmowego internetu, wraz z którą operatorzy sprzedają usługi telewizyjne.

Do pewnego stopnia istotna może być także tendencja do rezygnacji z oglądania telewizji linearnej na rzecz platform wideo na żądanie.

Foto: GG Parkiet

Dane Nielsena wskazują, że po wzroście popularności telewizji tradycyjnej w pandemicznym 2020 roku, widzowie w Polsce ponownie ograniczyli czas spędzany przed odbiornikami. W 2021 r. średnio oglądaliśmy telewizję nieco ponad 4 godziny i 6 minut. Tymczasem w – nietypowym – 2020 r. o około 15 minut dłużej.

Liczby te nie obejmują danych o oglądalności telewizji poza domem (tzw. out of home viewing), które telewizje zaczęły w ub.r. uwzględniać w ofertach dla reklamodawców.

Trwający obecnie w Polsce refarming cyfrowej telewizji naziemnej (uwalnianie pasma 700 MHz na rzecz sieci komórkowych) może być okazją dla płatnych platform. ziu

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska