Telewizja po kablu ma się coraz lepiej

Najnowsze dane Nielsena z początku 2022 r. potwierdzają widoczny już także w danych spółek giełdowych trend. W segmencie płatnej telewizji technologia przewodowa zaczyna wygrywać z satelitarną.

Publikacja: 13.01.2022 05:07

Telewizja po kablu ma się coraz lepiej

Foto: Adobestock

Wprawdzie satelitarny talerz jest obecny nadal w większej liczbie gospodarstw domowych (35,8 proc.), ale odsetek ten jest niższy niż rok temu o 0,7 pkt proc. (gdy delikatnie urósł) i o 1,2 pkt proc. niższy niż w badaniu z 2019 r.

W tym samym czasie liczba gospodarstw domowych z telewizją w technologii przewodowej odnotowała istotny wzrost: z 28,2 proc. na początku 2021 r. do 33,4 proc. w ostatnim badaniu. Natomiast w porównaniu z danymi z 2019 r. jest to wzrost aż o 7,4 pkt proc.

Największym przegranym w segmencie telewizyjnym jest natomiast cyfrowa telewizja naziemna, która w ciągu kilku omawianych lat odnotowała spadek udziału w rynku z 37 proc. w 2019 r. do 30,9 proc. w tegorocznej edycji badania.

W liczbach bezwzględnych telewizja satelitarna jest obecna w około 5,11 mln domów, przewodowa – 4,76 mln, a cyfrowa telewizja naziemna jako jedyne źródło tego medium w około 4,41 mln domów.

Zmiany w strukturze telewizyjnego rynku pod względem technologii dostępu wynikać mogą z jednej strony z faktu, że wykrusza się najstarsze pokolenie korzystające z anten telewizyjnych, z drugiej z coraz powszechniej dostępnej infrastruktury szerokopasmowego internetu, wraz z którą operatorzy sprzedają usługi telewizyjne.

Do pewnego stopnia istotna może być także tendencja do rezygnacji z oglądania telewizji linearnej na rzecz platform wideo na żądanie.

GG Parkiet

Dane Nielsena wskazują, że po wzroście popularności telewizji tradycyjnej w pandemicznym 2020 roku, widzowie w Polsce ponownie ograniczyli czas spędzany przed odbiornikami. W 2021 r. średnio oglądaliśmy telewizję nieco ponad 4 godziny i 6 minut. Tymczasem w – nietypowym – 2020 r. o około 15 minut dłużej.

Liczby te nie obejmują danych o oglądalności telewizji poza domem (tzw. out of home viewing), które telewizje zaczęły w ub.r. uwzględniać w ofertach dla reklamodawców.

Trwający obecnie w Polsce refarming cyfrowej telewizji naziemnej (uwalnianie pasma 700 MHz na rzecz sieci komórkowych) może być okazją dla płatnych platform. ziu

Technologie
Analityk: Asbis nie zrealizuje prognozy. Ale akcje i tak warto kupować
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
G-Devs już na giełdzie
Technologie
CD Projekt chce zarobić cztery miliardy. Kiedy nowy "Wiedźmin"?
Technologie
Aukcja 700 MHz: ceny mogą spaść
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
Giganci nie oszczędzają w walce o prymat na rynku sztucznej inteligencji
Technologie
A. Pruska, J. J. Filipiak i M. Pruski zrezygnowali z członkostwa w zarządzie Comarchu