Telewizja po kablu ma się coraz lepiej

Najnowsze dane Nielsena z początku 2022 r. potwierdzają widoczny już także w danych spółek giełdowych trend. W segmencie płatnej telewizji technologia przewodowa zaczyna wygrywać z satelitarną.

Publikacja: 13.01.2022 05:07

Telewizja po kablu ma się coraz lepiej

Foto: Adobestock

Wprawdzie satelitarny talerz jest obecny nadal w większej liczbie gospodarstw domowych (35,8 proc.), ale odsetek ten jest niższy niż rok temu o 0,7 pkt proc. (gdy delikatnie urósł) i o 1,2 pkt proc. niższy niż w badaniu z 2019 r.

W tym samym czasie liczba gospodarstw domowych z telewizją w technologii przewodowej odnotowała istotny wzrost: z 28,2 proc. na początku 2021 r. do 33,4 proc. w ostatnim badaniu. Natomiast w porównaniu z danymi z 2019 r. jest to wzrost aż o 7,4 pkt proc.

Największym przegranym w segmencie telewizyjnym jest natomiast cyfrowa telewizja naziemna, która w ciągu kilku omawianych lat odnotowała spadek udziału w rynku z 37 proc. w 2019 r. do 30,9 proc. w tegorocznej edycji badania.

W liczbach bezwzględnych telewizja satelitarna jest obecna w około 5,11 mln domów, przewodowa – 4,76 mln, a cyfrowa telewizja naziemna jako jedyne źródło tego medium w około 4,41 mln domów.

Zmiany w strukturze telewizyjnego rynku pod względem technologii dostępu wynikać mogą z jednej strony z faktu, że wykrusza się najstarsze pokolenie korzystające z anten telewizyjnych, z drugiej z coraz powszechniej dostępnej infrastruktury szerokopasmowego internetu, wraz z którą operatorzy sprzedają usługi telewizyjne.

Do pewnego stopnia istotna może być także tendencja do rezygnacji z oglądania telewizji linearnej na rzecz platform wideo na żądanie.

Foto: GG Parkiet

Dane Nielsena wskazują, że po wzroście popularności telewizji tradycyjnej w pandemicznym 2020 roku, widzowie w Polsce ponownie ograniczyli czas spędzany przed odbiornikami. W 2021 r. średnio oglądaliśmy telewizję nieco ponad 4 godziny i 6 minut. Tymczasem w – nietypowym – 2020 r. o około 15 minut dłużej.

Liczby te nie obejmują danych o oglądalności telewizji poza domem (tzw. out of home viewing), które telewizje zaczęły w ub.r. uwzględniać w ofertach dla reklamodawców.

Trwający obecnie w Polsce refarming cyfrowej telewizji naziemnej (uwalnianie pasma 700 MHz na rzecz sieci komórkowych) może być okazją dla płatnych platform. ziu

Technologie
Wrocławski dostawca internetu sprzedany. Opuści giełdę NewConnect
Technologie
WP Media zaprosiła do składania ofert sprzedaży do 428 044 akcji Legimi po 45,5 zł/szt.
Technologie
Miliardy na cyfryzację. Czy wreszcie obudzą się też samorządy?
Technologie
Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoftu: W przyszłym roku możliwa kolejna inwestycja w Polsce
Technologie
Asseco SEE zarobiło ponad dwieście milionów
Technologie
Wycisnąć światłowód