Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA. Spadek liczby funkcjonujących wiertni w USA.

Publikacja: 21.08.2017 11:10

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

Piątkowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczny wzrost notowań tego surowca. W rezultacie, cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych zbliżyła się do niemal 49 USD za baryłkę. Dzisiaj notowania ropy naftowej odreagowują tę zwyżkę, osuwając się w dół do okolic 48,50 USD za baryłkę.

Ubiegłotygodniowy optymizm wynikał z oczekiwań dalszego spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które zwiększają szanse na szybsze poradzenie sobie producentów z globalną nadwyżką tego surowca. Niemniej, produkcja ropy naftowej w USA wciąż rośnie i chociaż dynamika tego wzrostu może być mniejsza, to czynnik ten powstrzymuje ceny ropy przed wzrostami. Według aktualnych szacunków, w przyszłym roku wydobycie ropy w USA ma wzrosnąć o niecały milion baryłek dziennie. Pewną nadzieją na wyhamowanie produkcji mógłby być mniejszy przyrost liczby funkcjonujących wiertni. W piątek firma Baker Hughes w swoim cotygodniowym raporcie podała, że w minionym tygodniu zamknięto 5 punktów wydobycia, przez co liczba funkcjonujących wiertni w USA spadła do poziomu 763.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Osobną kwestią pozostaje produkcja w OPEC, która utrzymuje się na wysokich poziomach mimo narzuconych limitów. Obecnie ceny ropy naftowej są wspierane przez kolejne kłopoty z wydobyciem tego surowca na polu Sharara w Libii, jednak najprawdopodobniej jest to kwestia przejściowa, a notowania ropy póki co pozostają pod presją podaży. W krótkoterminowej perspektywie istnieje potencjał notowań ropy do osunięcia się do okolic 45-46 USD za baryłkę.

CUKIER

Prognozy rekordowej produkcji cukru w sezonie 2017/2018.

Notowania cukru w ostatnich dniach poruszały się blisko tegorocznych minimów. W poprzednim tygodniu cenie tego surowca w Stanach Zjednoczonych udało się jednak utrzymać powyżej poziom 13 centów za funt i na koniec piątkowej sesji dotrzeć do okolic 13,40 centów za funt.

Z technicznego punktu widzenia, na wykresie cukru istnieje potencjał do krótkoterminowego odbicia notowań w górę, jednak sytuacja fundamentalna pozostaje trudna dla strony popytowej. W piątek Międzynarodowa Organizacja Cukru (International Sugar Organization, ISO) podała prognozy globalnej nadwyżki na rynku cukru w sezonie 2017/2018, wynoszącej aż 4,6 mln ton. Liczba ta mocno kontrastuje z 3,9-milionowym deficytem odnotowanym w sezonie 2016/2017. Oczekiwania tak dużej nadwyżki wynikają z prognoz rekordowej produkcji cukru na świecie w sezonie 2017/2018. Ma ona wynieść 179,3 mln ton, co oznacza wzrost o niemal 7% w ujęciu rdr, napędzany przede wszystkim rosnącą produkcją w Indiach, Unii Europejskiej, Tajlandii oraz Chinach.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Możliwe, że niekorzystne fundamenty rynkowe doprowadzą do dalszego osuwania się cen cukru. Niemniej, dalsze spadki notowań z pewnością doprowadziłyby do zmniejszenia atrakcyjności upraw trzciny cukrowej i buraka cukrowego, co mogłoby ograniczyć produkcję w horyzoncie średnio- i długoterminowym.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Blask złota nie gaśnie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi
Surowce
Will Tariffs Sink Corn Prices?
Surowce
Złoto z nowym rekordem
Surowce
Złoto po 3000 dolarów