Złoto: Cena kruszcu osiągnęła 9-miesięczne maksima

Widoczna od piątku kolejna fala słabości amerykańskiego dolara (malejące oczekiwania rynku dotyczące grudniowej podwyżki stóp procentowych po zauważalnym rozdźwięku dotyczącym perspektyw inflacji wśród członków FED, a także obawach związanych ze skutkami huraganu Harvey w Teksasie), w połączeniu z rakietową prowokacją ze strony północnokoreańskiego reżimu (wystrzelona wczoraj późnym wieczorem rakieta przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido i spadła do oceanu), to idealny przepis na zwyżki cen złota.

Publikacja: 29.08.2017 14:16

Złoto: Cena kruszcu osiągnęła 9-miesięczne maksima

Foto: Bloomberg

Kruszec zwyczajowo uznawany jest za bezpieczną przystań w trudnych sytuacjach. Wprawdzie do wojny na Półwyspie Koreańskim jest wciąż daleko, ale sytuacja robi się napięta (pytanie, co by się stało, gdyby rakieta trafiła w Japonię, a nie do oceanu).

Warto zwrócić uwagę na szersze ujęcie wykresu FGOLD. Na przełomie lipca, a sierpnia doszło do złamania 6-letniej linii trendu spadkowego, co wcześniej poprzedzone było konsolidacją, jaka budowała się od grudnia 2015 r. (wtedy to ceny złota osiągnęły swoje minimum w fali spadkowej zapoczątkowanej we wrześniu 2011 r.).

Wykres tygodniowy FGOLD

Wykres tygodniowy FGOLD

Foto: DM BOŚ

Na dziennym układzie z kolei widać, że dynamika ruchu zapoczątkowanego w piątek jest duża, co może prowokować do lokalnej korekty. Niemniej mocny opór można wskazać dopiero przy szczytach z ubiegłorocznych wakacji (okolice 1370-75 USD za uncję)

Ropa: Huragan Harvey zaszkodził notowaniom

Wykres dzienny FGOLD

Wykres dzienny FGOLD

Foto: DM BOŚ

Według rynkowych doniesień huragan, który uderzył zwłaszcza w Teksas, może doprowadzić do zmniejszenia mocy przerobowych amerykańskich rafinerii o 13 proc. Część rafinerii wprawdzie próbuje wznowić pracę, ale silne deszcze towarzyszące silnemu wiatrowi, to uniemożliwiają. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że huragan zaszkodził bardziej rafineriom, niż producentom ropy. W efekcie można spodziewać się zwiększenia mocy przerobowych zakładów z Azji. Wpływ na notowania ropy mają też informacje z Libii (rebelianci zablokowali rurociąg z trzech kluczowych pól), a także Kolumbii (zamach bombowy doprowadził do wstrzymania pracy drugiego w kraju rurociągu o nazwie Cano-Limon Covenas).

Układ techniczny wykresu FOIL pokazuje, że widoczny od lutego szeroki kanał spadkowy nadal obowiązuje, mimo jego naruszenia dołem w maju i czerwcu. Ostatnio widać było też ruch powrotny (18 sierpnia) do złamanej wcześniej 5-tygodniowej linii trendu wzrostowego. Wczorajsze naruszenie minimum z 17 sierpnia, zdaje się potwierdzać średnioterminową koncepcję spadkową.

Wykres dzienny FOIL

Wykres dzienny FOIL

Foto: DM BOŚ

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Surowce
Metale czekają na impulsy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce
Gorączka złota
Surowce
Szczyt na złocie?
Surowce
Inwestorzy czekają na konkrety
Surowce
Trump wpływa na ceny złota
Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej