Złoto: Cena kruszcu osiągnęła 9-miesięczne maksima

Widoczna od piątku kolejna fala słabości amerykańskiego dolara (malejące oczekiwania rynku dotyczące grudniowej podwyżki stóp procentowych po zauważalnym rozdźwięku dotyczącym perspektyw inflacji wśród członków FED, a także obawach związanych ze skutkami huraganu Harvey w Teksasie), w połączeniu z rakietową prowokacją ze strony północnokoreańskiego reżimu (wystrzelona wczoraj późnym wieczorem rakieta przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido i spadła do oceanu), to idealny przepis na zwyżki cen złota.

Publikacja: 29.08.2017 14:16

Złoto: Cena kruszcu osiągnęła 9-miesięczne maksima

Foto: Bloomberg

Kruszec zwyczajowo uznawany jest za bezpieczną przystań w trudnych sytuacjach. Wprawdzie do wojny na Półwyspie Koreańskim jest wciąż daleko, ale sytuacja robi się napięta (pytanie, co by się stało, gdyby rakieta trafiła w Japonię, a nie do oceanu).

Warto zwrócić uwagę na szersze ujęcie wykresu FGOLD. Na przełomie lipca, a sierpnia doszło do złamania 6-letniej linii trendu spadkowego, co wcześniej poprzedzone było konsolidacją, jaka budowała się od grudnia 2015 r. (wtedy to ceny złota osiągnęły swoje minimum w fali spadkowej zapoczątkowanej we wrześniu 2011 r.).

Wykres tygodniowy FGOLD

Wykres tygodniowy FGOLD

Foto: DM BOŚ

Na dziennym układzie z kolei widać, że dynamika ruchu zapoczątkowanego w piątek jest duża, co może prowokować do lokalnej korekty. Niemniej mocny opór można wskazać dopiero przy szczytach z ubiegłorocznych wakacji (okolice 1370-75 USD za uncję)

Ropa: Huragan Harvey zaszkodził notowaniom

Wykres dzienny FGOLD

Wykres dzienny FGOLD

Foto: DM BOŚ

Według rynkowych doniesień huragan, który uderzył zwłaszcza w Teksas, może doprowadzić do zmniejszenia mocy przerobowych amerykańskich rafinerii o 13 proc. Część rafinerii wprawdzie próbuje wznowić pracę, ale silne deszcze towarzyszące silnemu wiatrowi, to uniemożliwiają. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że huragan zaszkodził bardziej rafineriom, niż producentom ropy. W efekcie można spodziewać się zwiększenia mocy przerobowych zakładów z Azji. Wpływ na notowania ropy mają też informacje z Libii (rebelianci zablokowali rurociąg z trzech kluczowych pól), a także Kolumbii (zamach bombowy doprowadził do wstrzymania pracy drugiego w kraju rurociągu o nazwie Cano-Limon Covenas).

Układ techniczny wykresu FOIL pokazuje, że widoczny od lutego szeroki kanał spadkowy nadal obowiązuje, mimo jego naruszenia dołem w maju i czerwcu. Ostatnio widać było też ruch powrotny (18 sierpnia) do złamanej wcześniej 5-tygodniowej linii trendu wzrostowego. Wczorajsze naruszenie minimum z 17 sierpnia, zdaje się potwierdzać średnioterminową koncepcję spadkową.

Wykres dzienny FOIL

Wykres dzienny FOIL

Foto: DM BOŚ

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Surowce
Blask złota nie gaśnie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi
Surowce
Will Tariffs Sink Corn Prices?
Surowce
Złoto z nowym rekordem
Surowce
Złoto po 3000 dolarów