Orlen realizuje i planuje kolejne inwestycje na Litwie

Sztandarowy projekt dotyczy instalacji do pogłębionego przerobu ropy w Możejkach. Planowane są też nowe przedsięwzięcia, zwłaszcza w OZE. Ponadto koncern zawarł kolejną umowę na korzystanie z terminalu LNG w Kłajpedzie.

Publikacja: 04.09.2024 15:38

Litwa jest dla grupy Orlen strategicznym rynkiem

Litwa jest dla grupy Orlen strategicznym rynkiem

Foto: orlenlietuva.lt

Realizowane i planowane inwestycje na terenie Litwy były głównym tematem środowego spotkania premier tego kraju Ingridy Simonite z prezesem płockiego koncernu Ireneuszem Fąfarą. Rozmawiano m.in. o realizowanym kosztem 970 mln euro przedsięwzięciu w instalację do pogłębionego przerobu ropy (BOB – ang. bottom of a barrel), które ma wzmocnić potencjał produkcyjny rafinerii w Możejkach.

BOB i OZE zwiększą konkurencyjność grupy Orlen

„Litwa jest dla grupy Orlen strategicznym rynkiem. To tutaj działa jedna z najnowocześniejszych rafinerii, która po zakończeniu inwestycji hydrokrakingu zwiększy produkcję wysokomarżowych produktów o 12 punktów procentowych, wzmacniając bezpieczeństwo energetycznego krajów bałtyckich” – twierdzi Fąfara. Rok temu Orlen informował, że inwestycja w BOB zostanie zrealizowana do końca tego roku i umożliwi wzrost zysku EBITDA nawet o około 68 mln euro rocznie. Czy te historyczne szacunki są aktualne, na razie nie wiadomo.

„Jednocześnie myślimy o dalszych możliwościach rozwoju na rynku litewskim, przede wszystkim w kontekście odnawialnych źródeł energii. Energia pozyskana z OZE nie tylko zagwarantuje stabilne źródła, ale również wesprze dekarbonizację naszych aktywów rafineryjnych” – uważa Fąfara. Chodzi zwłaszcza o rozwój w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Spółka analizuje także możliwość zainwestowania w lądowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, które byłyby zlokalizowane przy rafinerii w Możejkach. Plany związane z rozwojem OZE wpisują się też w możliwość zainwestowania w produkcję zielonego wodoru.

Czytaj więcej

Orlen eksploatuje w Norwegii już 20 złóż

Umowa na użytkowanie stacji LNG w Kłajpedzie

W ubiegłym roku w ramach projektu lądowej farmy wiatrowej w pobliżu rafinerii o mocy około 50 MW (megawaty) m.in. wybrano doradcę prawnego i technicznego oraz podpisano umowę z doradcą finansowym. Z kolei w ramach projektu dotyczącego elektrowni słonecznej o mocy około 40 MW, która ma powstać na terenie rafinerii, prowadzono postępowanie zakupowe. Ponadto w 2023 r. został przygotowany i złożony wniosek na produkcję zielonego wodoru o mocy 20 MW w ramach dofinansowania rządowego (15 mln euro), dla którego uzyskano zgodę na dofinansowanie.

W środę Orlen zawarł pięcioletnią umowę z litewską firmą KN Energies (wcześniej Klaipedos Nafta) na wyłączne użytkowanie nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w Kłajpedzie. Surowiec odbierany w tym terminalu zasili odbiorców w północno-wschodniej Polsce i trafi na rynki krajów bałtyckich. Niezależnie od tego grupa Orlen odbiera w Kłajpedzie LNG dużej skali z pływającego terminalu. Koncern korzysta z długoterminowych mocy regazyfikacyjnych zarezerwowanych do 2032 r. Ma je zarezerwowane na poziomie ponad 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Surowce i paliwa
Ruszył rebranding franczyzowych stacji MOL-a w Polsce
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Surowce i paliwa
Orlen konsoliduje aktywa wydobywcze w Polsce
Surowce i paliwa
Wyniki finansowe JSW nadal kuleją. Są szacunkowe dane za trzeci kwartał
Surowce i paliwa
Większość biznesów Unimotu poprawiła wyniki
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Surowce i paliwa
Orlen spodziewa się pogorszenia wyników w końcówce roku
Surowce i paliwa
KGHM jest blisko zakończenia prac nad strategią