W środę w nocy, Orlen poinformował o powołaniu przez ministra aktywów państwowych Witolda Literackiego do zarządu płockiej spółki. Następnie rada nadzorcza powierzyła mu z dniem 6 lutego funkcję pełniącego obowiązki prezesa. Jakie zadania zostały przed nim postawione, na razie dokładnie nie wiadomo. Prawdopodobnie, wraz z czterema pozostałymi członkami zarządu, będzie jednie administrował grupą kapitałową przez góra kilkanaście tygodni. Ich kadencja potrwa do chwili powołania nowego zarządu, który zostanie wybrany w drodze konkursu ogłoszonego przez radę nadzorczą.
Doświadczenie zawodowe nowego szefa Orlenu
Literacki jest przede wszystkim ekspertem w dziedzinie finansów i podatków. W Orlenie nie będzie nową osobą, gdyż w latach 2008-2020, a wiec przez około 12 lat, był dyrektorem biura podatków. Doświadczenie w branży paliwowo-energetycznej zdobywał też w ostatnich latach. Od 2022 r. do 2023 r. był dyrektorem finansowym w PERN, państwowej firmie zarządzającej m.in. sieciami rurociągów i pojemnościami magazynowanymi na ropę i paliwa płynne.
W latach pomiędzy pracą w Orlenie i PERN-ie był zatrudniony jako dyrektor finansowy w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL-WZM w Warszawie. Wcześniej doświadczenia menedżerskie zdobywał w RWS Stoen, gdzie zajmował stanowisko managera ds. podatkowych (2007-2008) oraz w Carrefour Polska, gdzie był senior managerem ds. kontroli podatkowej (1999-2007). We wcześniejszych latach pracował jako konsultant w firmie Arthur Andersen (1997-1999) i jako inspektor w dziale kontroli podatkowych w Urzędzie Skarbowym w Zabrzu (1991-1997).
Literacki jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył go w 1994 r. Ponadto w 2006 r. uzyskał tytuł MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii.
Nowi członkowie zarządu Orlenu
W zarządzie Orlenu znalazło się też trzech członków nowej rady nadzorczej płockiej spółki. Zostali oni delegowani do czasowego wykonywania czynności zarządczych. Będą je pełnili nie dłużej niż trzy miesiące. Chodzi o Kazimierza Mordaszewskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego. Mordaszewski jest radcą prawnym i dyrektorem departamentu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Sójka to adwokat i profesor nauk prawnych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wreszcie Zieliński, jest ekspertem sektora chemicznego. Od 2013 r. pełni funkcję prezesa Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.