Na początku roku sześciu europejskich operatorów gazociągów przesyłowych zawarło z firmą AFRY Management Consulting umowę na opracowanie wstępnego studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego (Nordic-Baltic Hydrogen Corridor – NBHC). Dokument, w którym zostanie przeanalizowana możliwość rozwoju infrastruktury wodorowej prowadzącej z Finlandii przez kraje bałtyckie i Polskę do Niemiec, a także trendy dotyczące zielonego wodoru w regionie, ma być gotowy do połowy tego roku. W studium powinny znaleźć się m.in. kompleksowe informacje umożliwiające podjęcie dalszych decyzji biznesowych dotyczących realizacji korytarza.
Za projekt odpowiedzialne są firmy z Finlandii (Gasgrid Finland), Estonii (Elering), Łotwy (Conexus Baltic Grid), Litwy (Amber Grid), Polski (Gaz-System) i Niemiec (Ontrans), które w grudniu 2023 r. podpisały porozumienie o współpracy przy realizacji NBHC. Ich celem jest budowa rurociągu pomiędzy wybranymi obszarami w Europie Północnej, gdzie występuje znaczny potencjał do produkcji odnawialnego wodoru, a głównymi ośrodkami jego wykorzystania w Europie Środkowej. W innym miejscu zadeklarowano z kolei, że korytarz umożliwi transport ekologicznego wodoru produkowanego w obszarze Bałtyku do punktów poboru i klastrów przemysłowych zlokalizowanych wzdłuż całego korytarza. Planowany termin uruchomienia rurociągu to 2030 r.
NBHC będzie elementem Europejskiego Szkieletu Wodorowego (European Hydrogen Backbone), inicjatywy UE mającej przyczynić się do dynamicznego rozwoju odnawialnego wodoru na Starym Kontynencie. Działania w tym zakresie są z kolei następstwem dynamicznych zmian związanych z transformacją energetyczną i dekarbonizacją europejskiej gospodarki. Zakłada się, że wodór będzie jednym z najważniejszych paliw w tym procesie.
Liczne projekty
Orlen wprost deklaruje, że jest zainteresowany korzystaniem z NBHC, zarówno jako odbiorca wodoru, jak i w roli producenta i dostawcy surowca nisko- i zeroemisyjnego. Przedstawia też rozbudowany portfel projektów grupy z tego obszaru. Jednym z nich jest „Hydrogen Eagle”, przedsięwzięcie realizowane na terenie Polski, Czech i Słowacji, które ma na celu przyspieszenie dekarbonizacji transportu. „Przewiduje on budowę mocy wytwórczych wodoru nisko- i zeroemisyjnego oraz budowę sieci ogólnodostępnych stacji tankownia wzdłuż najważniejszych korytarzy drogowych wzdłuż osi Północ-Południe oraz Wschód-Zachód” – informuje dział relacji z mediami Orlenu.
Ponadto w ramach unijnych i krajowych programów zostaną oddane do użytku ogólnodostępne stacje w Poznaniu, Katowicach, Wałbrzychu, Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Dwa tego typu obiekty koncernu już działają w Czechach, a dwa mają być uruchomione w I kwartale tego roku w Polsce. W naszym kraju Orlen już posiada jedną stacje tankowania wodoru, ale jej zadaniem jest jedynie obsługa komunikacji miejskiej w Krakowie. Ponadto w grudniu 2023 r. spółka udostępniła mobilną stację paliwa wodorowego w Płocku, gdzie w bazie komunikacji miejskiej rozpoczęto testy autobusu wodorowego. Podobnie jest w Poznaniu.